Until Dawn

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی بسیار ترسناک با صحنه‌های خشونت‌آمیز و شخصیت‌های نوجوان
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های اصلی بازی نوجوان‌اند و در بسیاری موارد به روابط عاطفی و دوستانه‌ی آن‌ها و مسائلی که در این زمین برایشان پیش می‌آید اشاره می‌شود. شوخی‌ها و برخوردهایی که این نوجوانان با هم می‌کنند، رابطه‌شان با هم و همچنین موقعیت‌های هیجانی و چالش‌های تصمیم‌گیری زیادی که بازیکن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، همگی از مواردی‌اند که در دنیای نوجوانان قابل درک و معنادارند.
  شخصیت‌های متنوعی در بازی حضور دارند که بازیکن در مواقعی به‌جای همه‌ی آن‌ها تصمیم‌ خواهد گرفت. این شخصیت‌ها ویژگی‌های مختلفی چون خودخواهی، بی‌رحمی، مهربانی، حسادت، فداکاری و... از خود نشان می‌دهند. ضمن این‌که بخش قابل توجهی از کارهایی که انجام می‌دهند به تصمیمات بازیکن مرتبط است.
  بعضی شخصیت‌های نوجوان بازی با هم روابط عاطفی‌ دارند و اشاراتی هم به روابط جنسی می‌شود. در تعدادی از صحنه‌ها شخصیت‌ها لباس‌شان را به قصد برقراری رابطه‌ی جنسی در می‌آورند اما در همه‌ی موارد قبل از این‌که اتفاقی رخ دهد چیزی مانع‌شان می‌شود. در بعضی صحنه‌ها سیگار و بطری‌های شراب قابل دیدن است.
  در مکالمات بازی به دفعات از انواع و اقسام کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  بازی داستان ترسناکی دارد و از همان شروع بازی هم مشخص است. خون، خشونت، تصاویر اذیت‌کننده مانند قطع عضو به شکل واقع‌گرایانه‌ای در بازی نشان داده می‌شود. تصاویری از قطع شدن سر، اره‌‌ای که از وسط بدن یکی از شخصیت‌ها رد می‌شود، افتادن از پرتگاه، تصاویری از سر‌های بریده شده‌ی انسان، شخصیتی که انگشت خودش را قطع می‌کند و... در بازی وجود دارد. بخشی از داستان درباره‌ی آدمخواری است و تصاویری هم در این زمینه نشان داده می‌شود. در بسیاری مواقع شخصیت‌ها توسط یک قاتل دنبال می‌شوند که می‌تواند بسیار اضطراب‌آور باشد. در کل بازی بسیار ترسناک و خشن است. ضمن این‌که چندین مورد از اعمال خشونت‌آمیز را خود بازیکن باید انجام دهد که می‌تواند اذیت‌کننده باشد.
  کنترل‌های اولیه‌ی بازی نسبتاً راحت‌اند با این حال بعضی قسمت‌ها نیاز به عکس‌العمل سریع بازیکن دارد که می‌تواند دشوار شود. مرگ شخصیت‌ها همیشگی است و نمی‌توانند به بازی برگردند. ضمن این‌که بازی نیاز به تسلط به زبان انگلیسی دارد و بازیکن باید بتواند کاملاً متوجه مکالمات بشود تا در زمان‌های مختلف به جای شخصیت‌ها تصمیم بگیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Until Dawn عنوانی ماجراجویانه‌ و تعاملی، با داستانی بسیار ترسناک و خشن است. ۸ نوجوان شبی را در یک عمارت کوهستانی سپری می‌کنند و موجود ناشناخته‌ای به آن‌ها حمله می‌کند که می‌تواند تک‌تک آن‌ها را به شکل وحشتناکی به قتل برساند. بازیکن در موقعیت‌های مختلف باید به‌جای این شخصیت‌ها تصمیماتی بگیرد و داستان را پیش ببرد. تصمیمات بازیکن در روند داستان و کشته شدن یا زنده ماندن شخصیت‌ها کاملاً تأثیرگذار است. بازی دارای تصاویر اذیت‌کننده، خشونت‌آمیز و ترسناک بسیار زیادی است. تصاویری مانند قطع شدن سر و اعضای بدن، شخصی که یک اره برقی از وسط بدنش رد می‌شود، قطع کردن انگشت توسط خود شخص، فرو رفتن اجسام تیز در بدن و... همه‌ی این‌ها با گرافیک بسیار واقع‌گرایانه‌ای نمایش داده می‌شوند که خشونت آن را چند برابر می‌کند. بخشی از داستان در مورد آدمخواری است و تصاویری هم در این زمینه نشان داده می‌شود. در میانه‌ی این داستان خشن و ترسناک، نوجوانان درگیر روابط میان خودشان هم می‌شوند. بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که شخصیت‌ها چطور با هم رفتار کنند که به خوب یا بد شدن رابطه‌ی آن‌ها با هم منجر می‌شود. شخصیت‌های نوجوان کاملاً بی‌پروا درباره‌ی روابط جنسی با هم صحبت می‌کنند و در چند صحنه هم قصد برقرار کردن رابطه‌ی جنسی را دارند اما اتفاقی مانع‌شان می‌شود. همچنین به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی در مکالمات استفاده می‌شود. بازی بسیار ترسناک و خشن است و اصلاً برای نوجوانان توصیه نمی‌شود. ضمن این‌که فهم داستان آن و انجام تصمیم‌گیری‌ها در موقعیت‌های مختلف نیازمند این است که بازیکن آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی با ماجرای مربوط به کشته شدن دو خواهر در جنگلی کوهستانی شروع می‌شود. گروهی از نوجوانان در ویلایی کوهستانی دور هم جمع شده‌اند اما اتفاقاتی باعث می‌شود دو خواهر از جمع آن‌ها کشته شوند. در ادامه و یک سال بعد از این اتفاق، دوباره این گروه دوستی در همان ویلا جمع می‌شوند اما کم‌کم اتفاقات ترسناکی رخ می‌دهند و معلوم می‌شود که شخصی یا چیزی قصد کشتن آن‌ها را دارد. ۸ شخصیت در بازی حضور دارند که بازیکن در قسمت‌هایی از بازی می‌تواند به‌جای هر کدام از آن‌ها تصمیماتی را بگیرد که روی داستان بازی تأثیر مستقیم دارند و حتی ممکن است به مرگ شخصیت‌های مختلف منجر شود. این بازی چندین پایان دارد و می‌توان بارها آن را بازی کرد و تصمیمات متفاوتی گرفت.

  کیفیت

  بازی Until Dawn را می‌توان یک فیلم ترسناک و خشن دانست که به یک بازی تعاملی تبدیل شده است. بازی حتی مؤلفه‌های این نوع فیلم‌ها را در خود دارد: شخصیت‌های کلیشه‌ای، مکانی دورافتاده در جنگل، قاتل مرموز و تصاویر خشونت‌آمیز زیاد. ارائه‌ی تصویری بازی آن‌قدر واقع‌گرا و باجزئیات است که بسیاری از بازیکنان می‌توانند خیلی زود بازیگرانی که کار صداگذاری بازی را انجام داده‌اند از روی چهره‌ی شخصیت‌ها و حرکات بدنی‌شان تشخیص دهند. کار عالی این بازیگران به همراه گرافیک قوی بازی باعث شده بازیکن خیلی راحت با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کند، به آن‌ها علاقه‌مند شود یا از آن‌ها بدش بیاید. همین قضیه، مرگ‌های ناگهانی و وحشتناک آن‌ها را برای بازیکن احساسی‌تر می‌کند. این حس که با یک ضربه‌ی انگشت شخصیت محبوبی ممکن است کشته شود، تمام مدت با بازیکن همراه است و اضطراب و هیجان بازی را بیشتر می‌کند. به‌جز این، داستان بازی هم کشش خوبی دارد و وجود سرنخ‌های مختلف که بازیکن می‌تواند از گوشه و کنار نقشه آن‌ها را پیدا و مثل قطعات پازل کنار هم قرار دهد، باعث می‌شود بازیکن به گشتن در قسمت‌های مختلف و ماجراجویی در دنیای بازی مشتاق شود.Until Dawn یک فیلم تعاملی است که بازیکن بیش از هر زمان دیگری در مرگ و زندگی شخصیت‌ها نقش دارد و با توجه به چندین پایان آن، می‌توان بارها آن را تجربه کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ از مسائلی که در این بازی زیاد به آن پرداخته می‌شود،‌ روابط میان این نوجوانان است. کدام از یک موقعیت‌ها یا مسائلی که برای آن‌ها پیش آمد برای شما آشنا بود و آن را تجربه کرده بودید؟ آیا بازی توانسته دنیای نوجوانی و مسائل مربوط به این دوران را به خوبی نشان دهد؟ ـ از دلایلی که باعث مرگ دو خواهر در ابتدای بازی می‌شود،‌ یک شوخی است که دوستان هانا با او می‌کنند. نظر شما درباره‌ی این شوخی چیست؟ فکر می‌کنید هانا حق داشت که تا این حد ناراحت شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، وجود مفاهیم جنسی و بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Sony Computer Entertainment
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶