Valiant Hearts: The Great War

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی پازلی احساسی و آموزشی درباره‌ی جنگ جهانی اول با کمی خشونت

سال: 2014
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هر کدام از شخصیت‌های اصلی بازی، ویژگی‌های مثبت بسیاری دارند. شجاعت، فداکاری، اراده‌ی قوی و وفاداری از جمله این ویژگی‌ها هستند. آن‌ها به ندرت وارد تیراندازی و مبارزات می‌شوند و هدفی جز بقا و کمک به غیرنظامیان و سربازان دیگر ندارند.
  برخی از سربازها در حال استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن دیده می‌شوند. در برخی از اطلاعات و آمار واقعی بازی نیز به سهم روزانه‌ی هر سرباز از سیگارها و نوشیدنی‌های الکلی اشاره شده است.
  بازیکن می‌تواند اطلاعات زیادی درباره‌ی جنگ جهانی اول و تأثیر مخرب آن بیاموزد. مجموعه‌ای از تصاویر واقعی مربوط به آن دوران نیز در بازی وجود دارد و همچنین، متون تاریخی مختلفی نیز به نمایش درمی‌آیند که جزئیات و اطلاعات زیادی را درباره‌ی جنگ جهانی اول به بازیکن منتقل می‌کنند. دلایل شروع و گسترش یافتن جنگ، اتفاقات ناگواری که نه فقط برای سربازان هر دو طرف، بلکه برای افراد غیرنظامی و عادی و حتی شهرها رخ داده از جمله این اطلاعات هستند. بازی همچنین موضوعات مهم سیاسی و اجتماعی و دستاوردهای فنی دوران جنگ را مرور می‌کند و حتی اطلاعاتی شخصی‌تر و احساسی‌تر از سربازان (از جمله آثار هنری کوچکی که سربازها از باقی‌مانده‌های خمپاره‌ها و بمب‌ها درست کردند) را به اشتراک می‌گذارد. پازل‌های بازی نیز بازیکن را به تفکر خلاقانه و پیدا کردن راه‌حل از روش‌های غیرخشونت‌آمیز تشویق می‌کند. آموزش بازیکن درباره‌ی اتفاقات و جزئیات جنگ جهانی اول، یکی از اهداف اصلی بازی است و اثرات جنگ، چه تأثیرات مثبت (مثل منجر شدن جنگ جهانی اول به برخی تغییرات اجتماعی از جمله حق رأی برای زنان) و چه تأثیرات منفی (از بین رفتن میلیون‌ها خانواده و شهرهای تاریخی که با خاک یکسان شدند) را نشان می‌دهد.
  اگرچه شخصیت‌های اصلی بازی ساختگی هستند، اما بسیاری از شهرها و اتفاقات درون بازی با الهام و بر اساس مناطق و اتفاقات واقعی ساخته شده‌اند.
  شخصیت‌های اصلی بازی معمولاً به طور مستقیم وارد مبارزه نمی‌شوند. البته در برخی از مراحل، بازیکن باید یک نارنجک به سمت خاکریزهای دشمن پرتاب کند یا با استفاده از توپ‌های بزرگ جنگ جهانی اول، جنگ‌افزارهای دشمن در فواصل دور را هدف قرار دهد. در یکی از صحنه‌ها، یک شخصیت باید به یک فرمانده‌ی آلمانی مشت بزند. اجساد خونین سربازها در بسیاری از مراحل بازی دیده می‌شوند و گاهی مگس‌ها و حشراتی دیگر آن‌ها را احاطه کرده‌اند. در چند صحنه، سربازها و افراد غیرنظامی پس از نفس کشیدن در میان گاز کلورین، خفه می‌شوند. در مراحل مربوط به خط مقدم، صدای ناله و فریاد ناشی از درد سربازها در پس‌زمینه شنیده می‌شود. یکی از شخصیت‌های بازی، یک پرستار است که وظیفه‌ی کمک به سربازان مصدوم و التیام زخم‌های آنان را دارد. اگرچه گرافیک بازی کارتونی است، اما تأثیر احساسی و روانی وقایع بازی، همچنان بالا است. علاوه بر صحنه‌های کارتونی بازی، تصاویر، اطلاعات و آمار واقعی مربوط به جنگ جهانی اول نیز قابل ‌مشاهده است که برخی از آن‌ها ممکن است آزاردهنده باشند.
  کنترل‌های بازی هیچ پیچیدگی خاصی ندارند. با این حال، بسیاری از پازل‌های بازی نسبتاً سخت و دشوار هستند و حل کردن آن‌ها ممکن است زمان زیادی از بازیکن بگیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Valiant Hearts: The Great War یک عنوان ماجراجویانه و پازلی درباره‌ی جنگ جهانی اول است که داستان 5 شخصیت متفاوت و در عین حال، مرتبط با یکدیگر را روایت می‌کند. بیشتر قسمت‌های بازی شامل حل کردن پازل‌های مختلف برای پیشرفت در آن می‌شود.
  اگرچه هر کدام از این شخصیت‌ها به ندرت به صورت مستقیم وارد مبارزه می‌شوند و بازیکن معمولاً در حال حل کردن پازل‌ها و رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر است، اما محیط‌های مراحل بازی پر از جزئیات خشونت‌آمیز است. بسیاری از مراحل، از اجساد خونین سربازها پوشیده شده و صدای ناله و فریاد سربازهای مجروح نیز شنیده می‌شود. گرافیک بازی اگرچه کارتونی و شبیه به انیمیشن‌های 2بعدی است، اما مانع اثرگذاری صحنه‌ها و وقایع آزاردهنده‌ی بازی نمی‌شود. در بعضی قسمت‌ها سربازهایی در حال استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن دیده می‌شوند. بسیاری از وقایع و اتفاقات تاریخی مربوط به جنگ جهانی اول نیز در قالب متون و تصاویر واقعی روایت می‌شوند که خواندن آن‌ها می‌تواند آموزنده و البته ناراحت‌کننده باشد. بازی موضوعات مهمی مثل بقا در جنگ، فداکاری، دوستی و همکاری با یکدیگر را مطرح می‌کند و احساسات مختلفی را در بازیکن برمی‌انگیزد.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی 4 شخصیت و یک سگ همراه آن‌ها در میانه‌ی جنگ جهانی اول است. آن‌ها می‌خواهند به یک سرباز جوان آلمانی کمک کنند که به عشق خود برسد.

  کیفیت

  بازی Valiant Hearts: The Great War از عناوینی است که علاوه بر سرگرم کردن، به دنبال آموزش و برانگیختن احساسات متفاوتی در بازیکن است. با تکمیل بسیاری از پازل‌ها، صفحه‌ای از تصاویر و اطلاعات واقعی مربوط به جنگ جهانی اول در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد که هر کدام، حاوی جزئیات عظیم و جتی ناراحت‌کننده‌ای از این جنگ هستند. البته دیدن این اطلاعات و تصاویر، اختیاری است. بازی همچنین داستان و شیوه‌ی روایت بسیار جذابی دارد و شاید تنها نکته‌ی منفی آن در این بخش، صدای کسل‌کننده و بدون هیجان راوی بازی باشد. گیم‌پلی بازی اصلاً یکنواخت نیست و با تغییر مراحل و در واقع تغییر شخصیت‌ها، گیم‌پلی نیز متنوع شده و مکانیسم‌ها و سیستم‌های جدیدی به بازیکن معرفی می‌شود. گرافیک بازی حالت کارتونی و شبیه به انیمیشن دارد. این بازی علاوه بر رایانه‌های شخصی و کنسول‌های خانگی، برای گوشی‌های هوشمند نیز عرضه شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در بسیاری از بازی‌های مربوط به جنگ‌های جهانی، سربازهای آلمانی به عنوان نیروهایی خبیث و شرور به تصویر کشیده شده‌اند. از نظر شما تفاوتی میان سربازان آلمانی و سربازان دیگر کشورهای دخیل در جنگ وجود دارد؟
  می‌توانید درباره‌ی خشونت موجود در بازی صحبت کنید. خشونت این بازی بیشتر از این که در مکانیک‌ها و گیم‌پلی باشد در داستان و روایت نشان داده شده بود. احساس شما نسبت به خواندن این روایت‌ها و دیدن تصاویر مربوط به جنگ چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خشونت، خون، استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و تنباکو
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Ubisoft
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴