Valkyria Chronicles 4

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژیک نوبتی، با داستانی درگیرکننده، خشونت و مقداری محتوای بزرگسالانه

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اکثر شخصیت‌های اصلی علاقه‌ای به شرکت در مبارزات و جنگ‌ها ندارند و مشخص است که برای محافظت از کشور، خانواده و ارزش‌هایشان این کار را می‌کنند. شخصیت‌های زن و مرد با مهارت‌های یکسان و مشابه نمایش داده شده‌اند و بازیکن می‌تواند با همه‌ی آن‌ها بازی کند. با این حال هم شخصیت‌های زن و هم مرد ویژگی‌های کلیشه‌ای‌ دارند. مثلاً مردان در موقعیت‌های مختلف شوخی‌های جنسی و نامناسبی را می‌کنند و زنان لباس‌های ناکار‌آمدی را هنگام مبارزه به تن دارند که برای جنگیدن مناسب نیستند.
  بازی هیچ صحنه‌ای که مستقیماً رابطه‌ی جنسی را نمایش دهد ندارد با این حال در مکالمات بازی اشاره‌های متعددی به روابط جنسی و همین‌طور شوخی‌هایی مرتبط با آن در قالب کنایه و استعاره وجود دارد. شخصیت‌ها در چندین مورد در مکالمات‌شان به الکل و سیگار اشاره می‌کنند و یکی از شخصیت‌ها در حالت مستی نشان داده می‌شود. ضمن این‌که کل داستان بازی در فضای جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد.
  کلمات توهین‌آمیزی مانند s..t به‌دفعات در مکالمات شنیده می‌شود. ضمن این‌که در چندین مورد شوخی‌های جنسی مطرح می‌شود و شخصیت‌ها با استعاره و کنایه به این موضوع اشاره می‌کنند.
  بازی در ژانر استراتژیک نوبتی قرار می‌گیرد و بازیکن برای موفقیت در آن باید بتواند با توجه به نیروهای مختلفی که در اختیار دارد و زمان‌بندی‌های دقیق حمله‌های درستی را انجام دهد. این کار می‌تواند تفکر تحلیلی و استراتژیک بازیکن را تقویت کند.
  بازیکنان در مبارزه‌های سوم‌شخص شرکت می‌کنند و با سلاح‌هایی که الهام‌ گرفته شده از جنگ جهانی دوم‌اند، با دشمنان‌شان می‌جنگند. سلاح‌هایی چون تک‌تیر، نارنجک، موشک و تانک. اگر شخصیت‌های بازی هدف حمله قرار بگیرند و آسیب ببیند، از درد فریاد می‌کشند و در صورت مردن هم کاملاً از بازی حذف می‌شوند و امکان برگرداندن آن‌ها وجود ندارد. صحنه‌های زیادی از انفجار، شلیک موشک و تیراندازی در بازی وجود دارد با این حال تصاویر خونین و خشونت‌آمیز به صورت واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. در صحنه‌های غیرتعاملی گاهی اوقات لباس شخصیت‌ها خونی است.
  کنترل‌های بازی برای کسانی که بازی‌های قبلی این مجموعه را امتحان نکرده‌اند ممکن است در ابتدا پیچیده باشد. با این حال بعد از مدتی می‌توان آن‌ها را کاملاً یاد گرفت. بازی در ابتدا کنترل‌ها را به بازیکن یاد می‌دهد، ضمن این‌که دو درجه دشواری برای مبارزه‌ها وجود دارد: Normal برای بازیکنان قوی‌تر و Easy برای بازیکنان تازه‌وارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Valkyria Chronicles 4 عنوانی در سبک استراتژیک نوبتی است که داستانی فانتزی با الهام از جنگ جهانی دوم دارد. تیمی که بازیکن آن‌ها را هدایت می‌کند عضو متحدین‌اند و باید از کشورشان در برابر نیروهای مهاجم دفاع کنند. بازیکن کنترل تعداد زیادی شخصیت را بر عهده دارد و باید به صورت نوبتی به آن‌ها دستور انجام کارهای مختلف را بدهد.
  در داستان بازی مفاهیم مرتبط با جنگ مانند فداکاری، افتخار و احترام به مردگان و مهم‌تر از همه اعتماد کردن به دوستان و انجام کار درست مطرح می‌شود. خشونت بازی کارتونی است و خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در آن نمایش داده نمی‌شود. با این حال تصاویری زیادی از انفجار‌، آتش گرفتن و تیراندازی کردن در گیم‌پلی وجود دارد. ضمن این‌که شخصیت‌های بازی هنگام ضربه خوردن پرتاب می‌شوند و از درد فریاد می‌زنند. شخصیت‌های زن و مرد به شکل برابر و با مهارت‌های مشابه نشان داده شده‌اند. با این حال هم شخصیت‌های زن و هم مرد ویژگی‌های کلیشه‌ا‌ی‌ دارند. مثلاً مردان در موقعیت‌های مختلف شوخی‌های جنسی و نامناسبی را می‌کنند و زنان لباس‌های ناکار‌آمدی را هنگام مبارزه به تن دارند. در مکالمات اشاره‌هایی به الکل و سیگار می‌شود و کلمه‌ی s..t هم به‌دفعات استفاده شده است. یکی از شخصیت‌ها در حالت مستی نشان داده شده و شخصیت‌های مختلف در چندین مورد شوخی‌هایی با مفاهیم جنسی و بزرگسالانه می‌کنند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن هدایت گروهی از سربازان را برعهده دارد که در جبهه‌ی متحدین و در جنگی برابر نیروهای سلطه‌گر مبارزه می‌کنند. بازیکن به عنوان فرمانده می‌تواند با دید بالا به پایین، منطقه‌ی تحت کنترلش را بررسی کند و به نیروهای مختلف دستور حمله دهد. هنگامی که دستورات او در حال انجام است بازی را از زاویه‌ی سوم‌شخص دنبال خواهد کرد و می‌تواند با عوض کردن شخصیت‌ها، دستورات مختلف را اجرا کند. دستوراتی مانند حمله به نیروهای دشمن، تعمیر تانک‌ها، رسیدگی به سربازان مجروح و…

  کیفیت

  برای طرفداران بازی‌های استراتژیک نوبتی با طراحی ژاپنی، Valkyria Chronicles 4 با داستان درگیرکننده و شخصیت‌های متنوعی که دارد، بازی ایده‌آلی به حساب می‌آید. گیم‌پلی بازی سرگرم‌کننده و جالب طراحی شده است و در بسیاری موارد بازیکن را به چالش می‌کشند. چرا که بازیکن باید با بررسی کامل تصمیم بگیرد که از کدام نیروها چطور و در چه زمانی استفاده کند. به همین علت هم در بازی می‌توان استراتژی‌های مختلف و متنوعی را به کار برد و دست بازیکن کاملاً باز است. طراحی شخصیت‌ها و ویژگی‌های آن‌ها به شکلی است که بازیکن با آن‌ها احساس نزدیکی می‌کند و البته این احتمال که ممکن است هر کدام از آن‌ها را در مبارزه‌ها برای همیشه از دست داد، بار احساسی بازی را بیشتر هم کرده است. تنها چیزی که ممکن است برای بعضی اذیت‌کننده باشد، صحنه‌های داستانی و غیر تعاملی است که بسیار طولانی‌اند و در مواقعی خسته‌کننده می‌شوند. با این‌که مکالمات و صداگذاری‌ها کیفیت قابل قبولی دارند اما آن‌‌قدر هم هوشمندانه طراحی نشده‌‌اند که بازیکن بتواند ۱۰ تا ۲۰ دقیقه با دقت آن‌ها را دنبال کند. این توقف‌ها ممکن است برای کسانی که می‌خواهند زودتر به اکشن بازی برگردند کمی خسته‌کننده باشد. با چشم‌پوشی از این نکته می‌توان گفت Valkyria Chronicles 4 عنوانی قوی در سبک استراتژیک نوبتی است که با گیم‌پلی و داستان درگیرکننده‌اش می‌تواند برای طرفداران این ژانر و البته این مجموعه بسیار جذاب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی نمایش جنسیت‌های مختلف در بازی‌ها صحبت کنید. در Valkyria Chronicles 4 زنان و مردان زیادی در میان شخصیت‌ها وجود دارند. به نظرتان کدام وجه این شخصیت‌ها کلیشه‌ای و کدام وجه‌شان ضد کلیشه طراحی شده است؟
  ـ به نظرتان دلیل وجود شوخی‌های جنسی در مکالمات بازی چیست؟ فکر می‌کنید به کار بردن این شوخی‌ها چه آسیب‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، وجود مفاهیم بزرگسالانه و جنسی، استفاده از الکل و سیگار
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده SEGA
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸