Vane

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی ماجراجویانه و معمایی، دشوار و نیازمند صبر و حوصله

سال: 2019
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیچ گونه مبارزه یا خشونتی در بازی وجود ندارد با این حال تمام اتفاقات در دنیایی رو به نابودی رخ می‌دهند. توفان‌های مخرب، ساختمان‌ها و سطوح در حال ریزش و همین‌طور رعد و برق‌های شدید در بسیاری از مراحل دیده می‌شود. در چندین مورد بازیکن باید کودکانی را که در قفس‌هایی گرفتار شده‌اند نجات دهد. با این حال این‌که این کودکان چگونه در قفس‌ها گیر افتاده‌اند نشان داده نمی‌شود.
  این بازی هیچ گونه توضیحی درباره‌ی چگونگی پیشرفت در آن به بازیکن نمی‌دهد و بازیکن خودش باید مسیرش را پیدا کند و حتی ممکن است مدت‌ها بدون راهنمایی در مسیر اشتباه پیش برود. کنترل‌ها با این که ساده‌اند اما در مواقعی می‌توانند بازیکن را با مشکل روبه‌رو کنند، به‌خصوص زاویه‌ی دوربین که گاهی در پیش رفتن اختلال ایجاد می‌کند. پیدا کردن مسیر درست و پیش بردن داستان این بازی نیاز به صبر و تحمل بسیار زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Vane عنوانی کوتاه و ماجراجویانه است. بخش قابل توجهی از بازی نیاز به ماجراجویی و اکتشاف در دنیای آن دارد و با توجه به این‌که هیچ راهنمایی هم در آن وجود ندارد می‌تواند بازیکن را خسته کند. به‌جز ماجراجویی، بازیکن برای پیشرفت داستان باید پازل‌های محیطی را هم در هر مرحله حل کند.
  هیچ گونه مبارزه یا خشونت قابل توجهی در بازی وجود ندارد، با این حال اتفاقات در یک دنیای در حال نابودی رخ می‌دهند. صحنه‌های زیادی از ساختمان‌ها و سطوح در حال تخریب، رعد‌ و برق‌های شدید و توفان در طول بازی دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی هیچ گاه به طور روشن و دقیق توضیح داده نمی‌شود و هر کس می‌تواند با توجه به اتفاقات برداشت متفاوتی از آن داشته باشد. بازیکن در نقش پسربچه‌ای بازی می‌کند که می‌تواند به پرنده هم تبدیل شود و در طول بازی باید یا با پرواز و یا راه رفتن از مراحل مختلف عبور کند. او در هر مرحله پرنده‌ها و کودکان دیگر را از قفس آزاد می‌کند و این‌طور به نظر می‌رسد که قصدش نجات دنیایی است که در مسیر نابودی قرار دارد.

  کیفیت

  این بازی به احتمال زیاد در همان ۲۰ دقیقه‌ی ابتدایی بسیاری را خسته و عصبانی می‌کند. عدم وجود توضیح یا راهنما، کنترل‌های دشوار و مشکلات گرافیکی و فنی می‌تواند خیلی زود مخاطب را پس بزند. بازیکن باید خودش در دنیای بازی پیش برود و داستان و اتفاقات را کشف کند. هیچ مسیر مشخصی وجود ندارد، داستان و مکالمه‌ای شکل نمی‌گیرد و این حس به مخاطب القا می‌شود که کاملاً تنها در دنیای آن رها شده است. با این حال کسانی که تحمل بیشتری به خرج دهند بعد از مدتی سرنخ‌هایی پیدا می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را به مسیر درست هدایت کند: اجسامی که برق می‌زنند، برج‌های بلند و ناپایدار در دوردست و یا سطوح طلایی مرموز که از دور دیده می‌شوند. این‌ها به این معنی نیست که در نهایت بازیکن با یک داستان مشخص روبه‌رو می‌شود. حتی بعد از اتمام بازی هم بسیاری از بازیکنان ممکن است از هدف اصلی و اتفاقاتی که افتاده سر در نیاورند اما در عوض تجربه‌ی کوتاه و متفاوتی خواهند داشت که با موسیقی و گرافیک زیبا همراه است، حتی اگر تفسیر تمامی آن‌ها به عهده‌ی مخاطب گذاشته شده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ داستان این بازی بسیار گنگ و نامفهوم روایت می‌شود. می‌توانید درباره‌ی برداشت خودتان از اتفاقات بازی صحبت کنید. به نظرتان هدف اصلی قهرمان بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Friend & Foe
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹