What Remains of Edith Finch

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی داستان‌محور با روایتی قوی و تراژیک و مضامین بزرگسالانه
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایدت نوجوانی ۱۷ ساله است که در تمام طول داستان تلاش می‌کند تا با کشف اتفاقاتی که برای اعضای خانواده‌اش افتاده، خودش را بهتر بشناسد و در نهایت این داستان را به فرزندش منتقل کند. رابطه‌ای که ایدت با پدر، مادر، برادر و مادربزرگش داشته، سردرگمی او در شناخت خودش و تاریخی که اعضای خانواده داشته‌اند و همین‌طور تلاش او برای پیدا کردن ریشه‌های خانوادگی‌اش و هویتی که به واسطه‌ی‌ خانواده دارد می‌تواند در دنیای نوجوانان معنادار و قابل درک باشد.
  ایدت در خانواده‌ای بزرگ شده که به عقیده‌ی خودشان نفرین شده است. او با علم به این‌که قرار است اطلاعات ناخوشایندی از اعضای خانواده‌اش و مرگ آن‌ها به دست بیاورد، به خانه‌ی قدیمی‌اش باز می‌گردد تا با شناخت بهتر اعضای خانواده‌اش، خودش را هم بهتر بشناسد. او قصد دارد با ثبت این وقایع، آن‌ها را به فرزندش منتقل کند تا او،‌ بر خلاف ایدت، با آگاهی از پیشینه‌ی خانوادگی‌اش بزرگ شود.
  بازیکنان تولد نوزادی را از زاویه‌ی اول شخص می‌بینند که در آن نوزاد در حال حرکت در یک تونل صورتی رنگ است. یکی از موضوعاتی که در داستان مطرح می‌شود، خودکشی یکی از شخصیت‌هاست که به مواد هم اعتیاد داشته. روی دیوار اتاق این شخصیت، پوسترهایی مرتبط با ماریجوانا نشان داده می‌شود و روی میز قلیان هم وجود دارد. در قسمت‌های مختلف خانه بطری‌های نوشیدنی‌های الکلی نشان داده می‌شود. خود ایدت نوجوانی ۱۷ ساله است که باردار و در انتظار به دنیا آمدن فرزندش است.
  داستان این بازی در مورد اتفاقات تراژیکی است که برای اعضای خانواده‌ی فینچ در طول سال‌ها رخ داده است. تمامی اعضای این خانواده به روش‌های عجیبی مرده‌اند و تنها عضو باقی‌ مانده، در طول داستان این اتفاقات را مرور می‌کند. اتفاقاتی مانند نوزادی که در وان حمام غرق می‌شود، پسربچه‌ای که از بالای تاب به پایین پرت می‌شود، کودکانی که ناپدید شده‌اند و هرگز پیدا نمی‌شوند، مرگ‌های مشکوک و... در داستان بازی مطرح و نشان داده می‌شود. یکی از شخصیت‌ها افسرده است و به مواد اعتیاد دارد و در نهایت هم خودکشی می‌کند. صحنه‌هایی از خشونت با نمایش خون اما به صورت فانتزی در بازی وجود دارد. در قسمت‌هایی از بازی بازیکن به جای کوسه، جغد و مار بازی می‌کند که باید به حیوانات دیگر حمله و آن‌ها را شکار کند. در این صحنه‌ها، طعمه‌های مار انسانی‌اند. یکی از قسمت‌های نسبتاً خشونت‌آمیز بازی زمانی است که بازیکن در نقش یکی از شخصیت‌ها در یک ماهی‌فروشی کار می‌کند و باید سر ماهی‌ها را با چاقو جدا کند. در این قسمت مقداری خون نمایش داده می‌شود.
  این بازی بیشتر شبیه به یک فیلم تعاملی است و گیم‌پلی آن دشواری خاصی ندارد. ضمن این‌که باختن در آن معنی ندارد و بازیکن باید با جلو رفتن در محیط بازی داستان را پیش ببرد. تنها چالشی که ممکن است پیش روی بازیکن قرار بگیرد، پیدا کردن درهای مخفی خانه است. ضمن این‌که این بازی بسیار داستان‌محور است و فهم داستان آن نیاز به این دارد که بازیکن آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی What Remains of Edith Finch عنوانی داستان‌محور و تعاملی است. بازیکن باید با گشتن در قسمت‌های مختلف یک خانه، وارد شدن به اتاق‌های آن و پیدا کردن سرنخ‌های مختلف، داستان را پیش ببرد و اتفاقاتی را که برای اعضای خانواده‌ی فینچ افتاده، کشف کند. در داستان بازی موضوعات نسبتاً حساسی مانند مشکلات خانوادگی، خودکشی و از دست دادن اعضای خانواده مطرح می‌شود. تمامی اعضای خانواده به روش‌های عجیبی مرده‌اند و حال و هوای مرگ در تمام طول بازی وجود دارد. تمامی اتفاقات از زاویه‌ی اول‌شخص نشان داده می‌شوند و بازیکن مرگ بعضی از شخصیت‌ها را تجربه می‌کند،‌ با این حال صحنه‌های خشونت‌آمیز زیادی در بازی وجود ندارد و بیشتر روی بار احساسی آن تمرکز شده است. صحنه‌هایی مانند غرق شدن کودکی در آب، پرت شدن کودکی دیگر از روی تاب و سقوط از ارتفاع در بازی دیده می‌شود. یکی از شخصیت‌ها دچار اعتیاد و افسردگی بوده و در نهایت خودکشی می‌کند. با این حال صحنه‌ی خودکشی او به صورت نمادین و با تصاویر کارتونی نشان داده می‌شود. در مجموع داستان بازی می‌تواند برای بسیاری ناراحت‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد ایدت فینچ، آخرین فرد زنده مانده از خانواده‌ی فینچ است که پس از ۷ سال به خانه‌ی خانواده‌ی مادری‌اش بازگشته تا اسرار و اتفاقاتی را که برای اعضای خانواده‌اش رخ داده، کشف کند. بازیکن در نقش ایدت باید در اتاق‌های مختلف این خانه بگردد، اتاق‌هایی که در تمام دوران کودکی‌اش اجازه‌ی ورود به آن‌ها را نداشته و همچنین سرنوشت دیگر افراد خانواده‌اش را کشف کند. ایدت که حامله است، قصد دارد تمامی این اتفاقات را به فرزندی که در انتظار دارد منتقل کند تا بر خلاف خودش، فرزندش با شناخت کامل از پیشینه و تاریخ خانواده‌اش بزرگ شود.

  کیفیت

  آنچه در What Remains of Edith Finch بیش از هر چیز بازیکن را درگیر خود می‌کند، داستان و روایت بازی است. بازی گیم‌پلی خاصی ندارد و هیچ پازل و معمای چالش‌برانگیزی در آن پیدا نمی‌شود، در عوض بازیکن باید با گشتن در اتاق‌های مهر و موم شده، آنچه را در طی سال‌ها بر اعضای این خانواده رفته، کشف کند. گرافیک بازی بسیار باکیفیت است و از همان دقایق ابتدایی، مقدار جزئیاتی که در طراحی هر اتاق دیده می‌شود، می‌تواند بازیکن را شگفت‌زده کند. موسیقی بازی هم بسیار زیبا و کاملاً با فضا و داستان هماهنگ است. مهم‌ترین نکته‌ی این عنوان روایت آن است. همه‌ی اعضای این خانواده که به عقیده‌ی خودشان نفرین‌شده است، دچار اتفاقات تراژیکی شده‌اند که تنها یکی از آن‌ها به تنهایی می‌تواند برای یک خانواده مصیبت‌بار باشد. داستان و پیشینه‌ی هر شخصیت به‌خوبی توضیح داده شده که باعث می‌شود مرگ آن‌ها بیش از پیش برای بازیکن ناراحت‌کننده باشد. What Remains of Edith Finch از عناوین داستان محوری است که شاید برای بعضی خسته‌کننده باشد و ریتم کندی داشته باشد اما برای کسانی که به دنبال یک روایت قوی با شخصیت‌های متفاوت می‌گردند، بازی خاص و درگیرکننده‌ای خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ داستان این بازی به خانواده‌ی فینچ و مشکلاتی که برای آن‌ها پیش آمده پرداخته است. آیا هیچ کدام از این مشکلات و اتفاق‌ها برای شما هم رخ داده؟ این اتفاقات چه تأثیری روی خانواده‌ی شما داشته و شما چطور با آن‌ها کنار آمدید؟ ـ ایدت در تلاش است تا با شناخت خانواده‌اش، خودش را هم بهتر بشناسد. می‌توانید درباره‌ی اهمیت پیش‌زمینه‌های خانوادگی در شکل‌گیری شخصیت افراد و تأثیری که خانواده روی فرد می‌گذارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش خون، اشاره به نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Annapurna Interactive
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷