Wolfenstein: Youngblood

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص، با قهرمانان زن و خشونت زیاد و خونین
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های اصلی این بازی، دختران نوجوان دوقلو‌یی‌اند که برای نجات پدرشان ماجراجویی خطرناکی را آغاز می‌کنند. با این‌که بیشتر اتفاقاتی که رخ می‌دهد و موقعیت‌هایی که در‌ آن قرار می‌گیرند، مربوط به دنیای بزرگسالان می‌شود اما رابطه‌ی صمیمانه‌ای که با هم دارند، کمک کردن و قوت قلب دادن‌شان به یکدیگر، تلاشی که برای پیدا کردن پدرشان می‌کنند و همین‌طور استقلال آن‌ها در مواجهه با موقعیت‌های مختلف از مواردی است که می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل درک باشد.
  شخصیت‌های اصلی این بازی بر خلاف اکثر عناوین تیراندازی اول‌شخص، خواهرانی دوقلو‌ هستند. این دو در بسیاری مواقع به یکدیگر تکیه داده و از هم حمایت می‌کنند. البته باید اشاره کرد که هر دوی این شخصیت‌ها در تمام طول بازی از خشونت بی‌حدوحصری استفاده می‌کنند.
  محور اصلی داستان بازی جنگ و رخدادهای پس از جنگ جهانی دوم در یک تاریخ جایگزین است که در آن هیتلر برنده‌ی جنگ بوده است. در بسیاری از قسمت‌های بازی پرچم‌های آلمان نازی و سربازان آن‌ها دیده می‌شوند. در چندین صحنه از بازی شخصیت‌های مختلف و همین‌طور قهرمانان بازی که دختران نوجوانی‌اند در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کشیدن سیگار نشان داده می‌شوند.
  در مکالمات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان‌های انگلیسی و آلمانی استفاده می‌شود. کلماتی مانند f..k ،s..t ،a..hole و...
  خشونت این بازی بسیار زیاد و خونین است. بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص با انواع سلاح‌ها مانند تک‌تیر، شات‌گان، مواد انفجاری و تبر با دشمنانش مبارزه می‌کند. ضربه‌های موفق با نمایش خون زیادی همراه‌اند و دشمنان هم از درد فریاد می‌کشند. در بسیاری از صحنه‌ها اجساد خونین و گاهی هم غرق در خون دیده می‌شوند. در قسمت‌های غیرتعاملی بازی، صحنه‌هایی با خشونت بیشتر وجود دارد مانند شخصی که سرش با شلیک گلوله منفجر می‌شود‌، دختری که خنجری از زاویه‌ی نزدیک به چشمش فرو می‌رود و در ادامه دوستش آن را خارج می‌کند و همین‌طور شخصی که در اثر انفجار بدنش تکه‌تکه می‌شود. گرافیک واقع‌گرایانه و همین‌طور اول‌شخص بودن این بازی، تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی، مانند سایر عناوین تیراندازی اول‌شخص است و پیچیدگی خاصی ندارد. با این حال با توجه به این‌که قسمت‌های قابل ذخیره کردن بازی بسیار با فاصله از هم‌اند، در صورت کشته شدن در بعضی مراحل، بازیکن باید از ابتدا آن را آغاز کند که می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه خسته‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Wolfenstein: Youngblood یک عنوان تیراندازی اول‌شخص بسیار خشن و خونین است که قهرمانان اصلی آن دو دختر نوجوان‌اند. بیشتر قسمت‌های بازی شامل تیراندازی به سمت دشمنان انسانی و سربازان نازی می‌شود. بازیکنان می‌توانند این بازی را به صورت تک‌نفره و یا دونفره (آنلاین) انجام دهند. خشونت تقریباً در تمامی بخش‌های بازی دیده می‌شود. بازیکنان با انواع سلاح‌ها مانند تک‌تیر، شات‌گان، مواد انفجاری، تبر و... به دشمنان‌شان حمله می‌کنند که اکثراً با نمایش اغراق‌آمیز خون همراه خواهد بود. در قسمت‌های غیرتعاملی بازی، صحنه‌هایی با خشونت بیشتر هم نمایش داده می‌شود، مانند شخصی که سرش با شلیک تیر منفجر می‌شود، شخصی که از زاویه‌ی نزدیک خنجر وارد چشمش می‌شود و سپس همراهش آن را خارج می‌کند و همین‌طور شخصیتی که در اثر انفجار بدنش تکه‌تکه می‌شود. همچنین صحنه‌هایی از شخصیت‌های اصلی و فرعی در حال نوشیدن مشروبات الکلی و کشیدن سیگار نشان داده می‌شود. در مکالمات به‌دفعات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده شده است. در حالت دونفره و آنلاین بازی، امکان مکالمه میان بازیکنان وجود دارد و ممکن است آن‌ها را با محتوای توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان مواجه کند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی ۲۰ سال بعد از اتفاقات عنوان قبلی یعنی Wolfenstein II: The New Colossus رخ می‌دهد. اکثر بخش‌های جهان از دست آلمان نازی خارج شده و قهرمان ما در عنوان قبل، بی‌جی بلازکوویچ، در این سال‌ها همراه با همسر و دختران دوقلویش زندگی نسبتاً خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. اما در سال ۱۹۸۰، بلازکوویچ به شکلی ناگهانی ناپدید می‌شود و دختران نوجوان او، سوفیا و جسی، که فکر می‌کنند از دست اف‌بی‌آی هم کاری ساخته نیست، تصمیم می‌گیرند خودشان به دنبال پدرشان بگردند و او را به خانه برگردانند.

  کیفیت

  بازی Wolfenstein: Youngblood با این‌که اعتبار کلی این مجموعه را زیر سؤال نمی‌برد اما از بسیاری جهات هم نتوانسته به پای عناوین قبلی خود برسد. در این بازی هم مانند گذشته بازیکن باید از زاویه‌ی اول‌شخص با سربازان نازی بیشماری مبارزه کند. داستان در مجموع بد نیست اما شخصیت‌ها و مکالمات آن‌ها جذابیت چندانی ندارند و حتی گاهی اوقات شخصیت‌های فرعی بیشتر از دو خواهر بلازکوویچ توجه را به خود جلب می‌کنند. دنیای بازی طراحی خوبی دارد و پاریس تحت اشغال نازی‌ها، باورپذیر ساخته شده است و با این‌که گشتن در این دنیا می‌تواند جالب باشد اما مأموریت‌های متنوعی برای انجام دادن در آن وجود ندارد. شاید مهم‌ترین نقطه‌ضعف بازی در گیم‌پلی دونفره‌ی آن باشد. اول این‌که امکان بازی به صورت آفلاین وجود ندارد و حالت دونفره را تنها می‌توان آنلاین تجربه کرد. ضمن این‌که سازندگان اصلاً نتوانسته‌اند از ویژگی‌های بازی‌ دونفره در مبارزه‌ها استفاده کنند و در واقع تجربه‌ی دوتایی این بازی چیز جدیدی به بازیکن ارائه نمی‌دهد. با وجود همه‌ی این موارد، طرفداران پروپاقرص مجموعه‌های ولفنشتاین، همچنان ممکن است از مبارزه‌ها و مکانیک‌های تیراندازی بازی لذت ببرند اما بهتر است قبل از شروع آن انتظارات خود را پایین بیاورند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ قهرمانان این بازی بر خلاف اکثر عناوین تیراندازی اول‌شخص، دخترانی نوجوان‌اند. می‌توانید درباره‌ی تفاوت نمایش زنان در این بازی با سایر بازی‌هایی که امتحان کرده‌اید صحبت کنید. ـ خشونت در این بازی بسیار زیاد و خونین نمایش داده می‌شود. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که چنین خشونتی روی بازیکن دارد صحبت کنید. خود شما در برخورد با این میزان خشونت چه احساسی داشتید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Bethesda Softworks
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹