آرتور ۳: نبرد دو سرزمین

(Arthur 3: The War of the Two Worlds)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش یک پسربچه برای نجات شهر آدم‌ها و ثابت کردن خود به اطرافیان، همراه با تجربه‌ی دوستی با طبیعت

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آرتور احساس می‌کند پدرش او را درک نمی‌کند اما رابطه‌ی خوبی با پدربزرگش دارد. ارتباط او با دوستانش و همکاری با هم برای رسیدن به هدف نیز می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  پررنگ‌ترین موضوع مثبت فیلم دوستی با طبیعت و خودداری از آزار رساندن به حیوانات و حشرات است. حتی پس از شکست مالتازار، که به حشره‌ی کوچک تبدیل می‌شود، آرتور و پدربزرگش نگران‌اند که مبادا او آسیب ببیند؛ هرچند از پشه‌های غول‌پیکر به عنوان هواپیماهای جنگی استفاده می‌شود و در موارد متعدد به هم برخورد می‌کنند و منفجر می‌شوند. پدربزرگ اصرار دارد به قولش عمل کند، حتی وقتی مالتازار از او اکسیر بزرگ‌ کننده می‌خواهد تا ارتشی از حشرات غول‌پیکر ایجاد کند. دارکوس که تمام ‌مدت در جدال با آرتور است، در ادامه به پدربزرگ می‌گوید: «ناراحتی را با ناراحتی درمان نمی‌کنند» و تصمیم می‌گیرد با پدربزرگ برای نابودی مالتازار و نجات آرتور همکاری کند.
  مالتازار سیگار می‌کشد؛ هرچند به نظر نمی‌رسد خودش هم از آن لذت ببرد. موضوع اصلی داستان که به نبرد میان سرزمین‌ها و نجات سرزمین توسط یک پسربچه می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  کل فیلم صحنه‌ی درگیری آدم‌ها با حشرات غول‌پیکر با نیش‌های بلند و قیافه‌های ترسناک و چندش‌آور است. شخصیت‌های مثبت و منفی از شمشیر، خنجر و اسلحه برای مبارزه استفاده می‌کنند. صحنه‌های متعددی از برخورد خودروهای آتش‌ گرفته با هم یا ورود آن‌ها به خانه‌ها و مغازه‌ها وجود دارد. ورود ماشین آتش‌نشانی چپ‌شده به جایگاه سوخت‌گیری باعث انفجارهای بزرگ و متعدد می‌شود. پشه‌های غول‌پیکر در نقش هواپیماهای جنگی با هم برخورد می‌کنند، آتش می‌گیرند، سقوط می‌کنند، یا منفجر می‌شوند. در صحنه‌هایی هم که درگیری وجود ندارد، هراس از حمله‌ی حشرات در شخصیت‌ها موج می‌زند. در پایان هم، ارتش با تانک و نفربر وارد عمل شده و یک صحنه‌ی جنگ تمام‌عیار از شلیک‌های پیاپی سربازان با تفنگ و تیربار و میدانی پر از کشته و زخمی پدید می‌آید. هرچند در درگیری‌ها هیچ یک از انسان‌ها آسیبی نمی‌بینند. سرخپوست‌ها در خانه، طوری هم‌رنگ دیوار و وسایل شده و استتار کرده‌اند که گویی ناگهان از دیوار بیرون می‌آیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن آرتور ۳: نبرد دو سرزمین سومین قسمت از مجموعه‌ی آرتور است که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی لوک بسون و به صورت لایو اکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسری به نام آرتور است که برای نجات دوستان کوچکش وارد سرزمین مینی‌موی‌ها می‌شود. اما خیلی زود متوجه می‌شود که مالتازار، حشره‌ی خبیث، وارد دنیای آدم‌ها شده تا نقشه‌های شوم خود را آن‌جا دنبال کند. آرتور به کمک زنبورهای عسل و دوستان مینی‌مویی‌اش به اندازه‌ی اصلی خود بر می‌گردد تا با مالتازار مبارزه کند. او به خیال این‌که خانواده‌اش حرف‌های او را باور نمی‌کنند، به‌تنهایی وارد عمل می‌شود اما پدربزرگش به‌محض اطلاع از موضوع برای کمک به او به راه می‌افتد. پررنگ‌ترین موضوع مثبت فیلم دوستی با طبیعت و خودداری از آزار رساندن به حیوانات و حشرات است.
  فیلم پر از صحنه‌های خشن درگیری میان آدم‌ها و حشرات غول‌پیکر با قیافه‌های ترسناک و چندش‌آور است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزاردهنده و ترسناک باشند. موضوع اصلی داستان که به نبرد میان سرزمین‌ها و نجات سرزمین توسط یک پسربچه می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آرتور برای نجات دوستانش وارد سرزمین مینی‌موی‌ها می‌شود اما مالتازار، حشره‌ی خبیث، وارد سرزمین آدم‌ها می‌شود تا نقشه‌های شیطانی خود را در آن‌جا دنبال کند. او توسط اکسیر بزرگ‌ کننده، ارتشی از حشرات غول‌پیکر فراهم می‌کند و به شهر حمله می‌کند. حالا آرتور باید به اندازه‌ی اصلی خودش برگردد و شهر را از مالتازار و ارتش غول‌پیکرش نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  انسان‌ها چه تأثیراتی بر طبیعت و زندگی حشرات می‌گذارند؟ برای کاهش این تأثیر چه کارهایی می‌توان کرد؟
  چرا آرتور ماشین پدرش را بی‌اجازه برداشت؟ آیا کار درستی کرد؟
  آیا می‌دانید آتش‌نشان‌ها جز خاموش کردن آتش در چه مواردی می‌توانند کمک کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۱
  سال انتشار ۲۰۱۰