آرتور ۳: نبرد دو سرزمین

(Arthur 3: The War of the Two Worlds )

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش یک پسربچه برای نجات شهر آدم‌ها و ثابت کردن خود به اطرافیان، همراه با تجربه‌ی دوستی با طبیعت

سال انتشار: 2010

آرتور ۳: نبرد دو سرزمین

(Arthur 3: The War of the Two Worlds )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی تلاش یک پسربچه برای نجات شهر آدم‌ها و ثابت کردن خود به اطرافیان، همراه با تجربه‌ی دوستی با طبیعت

سال انتشار: 2010

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
آرتور احساس می‌کند پدرش او را درک نمی‌کند اما رابطه‌ی خوبی با پدربزرگش دارد. ارتباط او با دوستانش و همکاری با هم برای رسیدن به هدف نیز می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
پررنگ‌ترین موضوع مثبت فیلم دوستی با طبیعت و خودداری از آزار رساندن به حیوانات و حشرات است. حتی پس از شکست مالتازار، که به حشره‌ی کوچک تبدیل می‌شود، آرتور و پدربزرگش نگران‌اند که مبادا او آسیب ببیند؛ هرچند از پشه‌های غول‌پیکر به عنوان هواپیماهای جنگی استفاده می‌شود و در موارد متعدد به هم برخورد می‌کنند و منفجر می‌شوند. پدربزرگ اصرار دارد به قولش عمل کند، حتی وقتی مالتازار از او اکسیر بزرگ‌ کننده می‌خواهد تا ارتشی از حشرات غول‌پیکر ایجاد کند. دارکوس که تمام ‌مدت در جدال با آرتور است، در ادامه به پدربزرگ می‌گوید: «ناراحتی را با ناراحتی درمان نمی‌کنند» و تصمیم می‌گیرد با پدربزرگ برای نابودی مالتازار و نجات آرتور همکاری کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
کل فیلم صحنه‌ی درگیری آدم‌ها با حشرات غول‌پیکر با نیش‌های بلند و قیافه‌های ترسناک و چندش‌آور است. شخصیت‌های مثبت و منفی از شمشیر، خنجر و اسلحه برای مبارزه استفاده می‌کنند. صحنه‌های متعددی از برخورد خودروهای آتش‌ گرفته با هم یا ورود آن‌ها به خانه‌ها و مغازه‌ها وجود دارد. ورود ماشین آتش‌نشانی چپ‌شده به جایگاه سوخت‌گیری باعث انفجارهای بزرگ و متعدد می‌شود. پشه‌های غول‌پیکر در نقش هواپیماهای جنگی با هم برخورد می‌کنند، آتش می‌گیرند، سقوط می‌کنند، یا منفجر می‌شوند. در صحنه‌هایی هم که درگیری وجود ندارد، هراس از حمله‌ی حشرات در شخصیت‌ها موج می‌زند. در پایان هم، ارتش با تانک و نفربر وارد عمل شده و یک صحنه‌ی جنگ تمام‌عیار از شلیک‌های پیاپی سربازان با تفنگ و تیربار و میدانی پر از کشته و زخمی پدید می‌آید. هرچند در درگیری‌ها هیچ یک از انسان‌ها آسیبی نمی‌بینند. سرخپوست‌ها در خانه، طوری هم‌رنگ دیوار و وسایل شده و استتار کرده‌اند که گویی ناگهان از دیوار بیرون می‌آیند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
مالتازار سیگار می‌کشد؛ هرچند به نظر نمی‌رسد خودش هم از آن لذت ببرد. موضوع اصلی داستان که به نبرد میان سرزمین‌ها و نجات سرزمین توسط یک پسربچه می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن آرتور ۳: نبرد دو سرزمین سومین قسمت از مجموعه‌ی آرتور است که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی لوک بسون و به صورت لایو اکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسری به نام آرتور است که برای نجات دوستان کوچکش وارد سرزمین مینی‌موی‌ها می‌شود. اما خیلی زود متوجه می‌شود که مالتازار، حشره‌ی خبیث، وارد دنیای آدم‌ها شده تا نقشه‌های شوم خود را آن‌جا دنبال کند. آرتور به کمک زنبورهای عسل و دوستان مینی‌مویی‌اش به اندازه‌ی اصلی خود بر می‌گردد تا با مالتازار مبارزه کند. او به خیال این‌که خانواده‌اش حرف‌های او را باور نمی‌کنند، به‌تنهایی وارد عمل می‌شود اما پدربزرگش به‌محض اطلاع از موضوع برای کمک به او به راه می‌افتد. پررنگ‌ترین موضوع مثبت فیلم دوستی با طبیعت و خودداری از آزار رساندن به حیوانات و حشرات است. فیلم پر از صحنه‌های خشن درگیری میان آدم‌ها و حشرات غول‌پیکر با قیافه‌های ترسناک و چندش‌آور است که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی آزاردهنده و ترسناک باشند. موضوع اصلی داستان که به نبرد میان سرزمین‌ها و نجات سرزمین توسط یک پسربچه می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

آرتور برای نجات دوستانش وارد سرزمین مینی‌موی‌ها می‌شود اما مالتازار، حشره‌ی خبیث، وارد سرزمین آدم‌ها می‌شود تا نقشه‌های شیطانی خود را در آن‌جا دنبال کند. او توسط اکسیر بزرگ‌ کننده، ارتشی از حشرات غول‌پیکر فراهم می‌کند و به شهر حمله می‌کند. حالا آرتور باید به اندازه‌ی اصلی خودش برگردد و شهر را از مالتازار و ارتش غول‌پیکرش نجات دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

انسان‌ها چه تأثیراتی بر طبیعت و زندگی حشرات می‌گذارند؟ برای کاهش این تأثیر چه کارهایی می‌توان کرد؟ چرا آرتور ماشین پدرش را بی‌اجازه برداشت؟ آیا کار درستی کرد؟ آیا می‌دانید آتش‌نشان‌ها جز خاموش کردن آتش در چه مواردی می‌توانند کمک کنند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 101
سال انتشار 2010