آسمان آبی او

(Her Blue Sky)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمه‌ای درام درباره‌ی زندگی دو خواهر بعد از فوت والدینشان، فداکاری و حمایت از یکدیگر برای زندگی بهتر و اولین رویارویی با عشق همراه با ازخودگذشتگی

سال: 2019
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آئویی کودکی است که همراه با خواهر بزرگش زندگی می‌کند. رؤیای او تبدیل‌شدن به نوازنده‌ی حرفه‌ای و مشهور گیتار است که در این راه دوست‌پسر خواهرش الگوی او است که به او انگیزه و شجاعت می‌دهد. آئویی در کودکی، زمانی که آکانه تصمیم به مهاجرت به شهر دیگری داشت، ترس جدایی از او را تجربه می‌کند و آکانه برای نگهداری خواهرش از رفتن منصرف می‌شود. آن‌ها بعد از فوت پدر و مادرشان رابطه‌ی دوستانه‌ای باهم دارند. آکانه در نوجوانی و در نبود والدین از خواهرش حمایت می‌کند. آئویی در سن نوجوانی نیاز خود به استقلال را بیان می‌کند و خواهان زندگی در شهر دیگری است زیرا او در مورد آینده‌ی خواهرش نگران است و می‌خواهد مسئولیت را از دوش او بردارد. آئویی با دیدن شینو برای اولین بار به جنس مخالف علاقه پیدا می‌کند. او همچنین به دلیل رفتارهای توهین‌آمیز شینوسوکه نسبت به تازه‌کار بودنش در موسیقی خشم و عصبانیت زیادی را تجربه می‌کند.
  آکانه مسئولیت‌پذیر است و در نبود والدین از خواهرش نگهداری و تجربه‌ای نزدیک به والدگری را لمس می‌کند. آئویی که برای اولین بار به جنس مخالف علاقه‌مند شده است با مدیریت احساساتش و برای همدلی با آکانه تصمیم می‌گیرد تا برخلاف نظر و احساس خود عمل کرده و آکانه را با شینوسوکه آشنا کند. آئویی برای اجرا در مقابل خواننده‌ای مطرح از سوی دوستانش حمایت می‌شود و با اعتمادبه‌نفس مهارت خود را نشان می‌دهد و نسبت به توهین‌های شینوسوکه واکنشی نشان نمی‌دهد.
  سوگو دوست آئویی که 10 سال از او کوچک‌تر است از عشق و علاقه‌ی خود به آئویی صحبت می‌کند و در تلاش است تا شینو را در از سر راه بردارد.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود مانند: من احمقم، من به‌دردنخور هستم، خفه شو، گوریل به‌دردنخور، میمون زشت.
  کودکان و نوجوانان همراه با مشاهده‌ی فیلم مهارت‌های شناخت و مدیریت احساسات، دوستی، مسئولیت‌پذیری، فداکاری و ازخودگذشتگی را می‌آموزند.
  حضور ناگهانی روح شینو در محل تمرین آئویی و دوستش را می‌ترساند. آکانه در غاری، در طبیعت، به دنبال گردنبندی می‌گردد که ناگهان زلزله شروع می‌شود و به همین دلیل ورودی غار بسته شده و آکانه در آن حبس می‌شود. در برخی از صحنه‌ها شخصیت‌ها در زمان بحث و گفت‌وگو با یکدیگر برخورد فیزیکی دارند، اما باعث آسیب در آن‌ها نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سینمایی آسمانِ آبیِ او درباره‌ی آکانه و آئویی دو خواهر است که بعد از فوت پدر و مادرشان با یکدیگر زندگی می‌کنند. آکانه در نوجوانی تصمیم به مهاجرت به توکیو با دوست‌پسرش شینوسوکه می‌گیرد، اما بعد از مرگ والدین و برای نگهداری از خواهرش از این تصمیم منصرف می‌شود. بعد از گذشت سیزده سال آئویی که حالا نوازنده‌ی مبتدی گیتار است با روح شینوسوکه ملقب به شینو آشنا می‌شود و برای اولین بار عشق را تجربه می‌کند. آکانه با مسئولیت‌پذیری و مراقبت از خواهر کوچک‌ترش تجربه‌ای شبیه به والدگری را لمس می‌کند؛ او تلاش می‌کند تا در نبود والدینشان به بهترین شکل از خواهرش مراقبت کند. با رسیدن آئویی به سن نوجوانی نیاز به استقلال در او بیشتر می‌شود و برای کمک به خواهرش و کم کردن مسئولیت‌های او تصمیم به مهاجرت به توکیو می‌گیرد. نوجوانان با مشاهده‌ی فیلم با موضوعاتی مانند مسئولیت‌پذیری، فداکای، از خودگذشتگی، شناخت و مدیریت احساسات و همینطور همدلی آشنا می‌شوند.
  در فیلم موقعیت‌های ترس و خشونت وجود دارد؛ حضور ناگهانی روح شینو در خانه قدیمی، آئویی و دوستش را می‌ترساند. آکانه در زمان زلزله در غاری محبوس می‌شود. در بعضی از موقعیت‌های فیلم شخصیت‌ها در زمان بحث کردن با یکدیگر از برخورد فیزیکی و توهین کلامی استفاده می‌کنند. همچنین در فیلم از عباراتی مانند من احمقم، من به‌دردنخور هستم استفاده می‌شود.
  تماشای فیلم برای کودکان زیر 13 سال توصیه نمی‌شود. برای کودکان بین 13 تا 15 سال نیز با همراهی والدین توصیه می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو با والدین داشته باشند.

  چکیده داستان

  آئویی دانش‌آموزی دبیرستانی و نوازنده‌ی گیتار است، او همراه خواهر بزرگ‌ترش، آکانه، زندگی می‌کند. پدر و مادر آن‌ها سیزده سال پیش در تصادفی می‌میرند و آکانه برای مراقبت از آئویی از رفتن به توکیو به همراه دوست‌پسرش، منصرف می‌شود. آئویی می‌خواهد پس از فارغ‌التحصیلی به توکیو برود تا بار مسئولیت زندگی را از دوش خواهرش بردارد و با الهام از دوست‌پسر سابق آکانه، شینوسوکه، حرفه‌ی موسیقی را دنبال کند. آئویی برای اجرای جشنواره‌ی موسیقی به‌عنوان نوازنده‌ی مهمان دعوت می‌شود. در همین زمان، شینوسوکه پس از مدت‌ها دوری، به شهر بازمی‌گردد. سپس شینو به طرز مرموزی ظاهر می‌شود که درواقع روح شینوسوکه در سیزده سال پیش است که در زمان سفرکرده است و آئویی در مواجهه با او برای اولین بار عشق را تجربه می‌کند. آئویی به شینو دل‌بسته می‌شود، اما برای خوشحالی آکانه تصمیم می‌گیرد تا شینوسوکه را با آکانه آشنا کند تا خواهرش عشق قدیمی خود را بازیابد و بدین ترتیب آئویی می‌تواند زحمات آکانه را جبران کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر بتوانید با گذشته و یا آینده‌ی خود روبه‌رو شوید چه صحبتی با خودتان می‌کنید؟
  به نظر شما چرا شینوسوکه با وجود نزدیک شدن به هدفی که دارد، همچنان خود را موفق نمی داند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Tatsuyuki nagai
  مدت زمان ۱۰۶
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Cloverwor, story (ll)
  بازیگران ریهو یوشیوکا، ریو یوشیزاوا، شیون واکایاما
  سال انتشار ۲۰۱۹