آشوب در جنگل

(Jungle Shuffle)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک کوآتی کوچک و تجربه‌ی او در دوستی و تلاش برای حفاظت از جنگل در برابر انسان‌ها

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات مشترک مانو و ساشا، دو کوآتی کوچولو، درباره‌ی تنهایی، درک نشدن در خانواده یا اجتماع و دوستی برای کودکان معنادار است. مانو با خرابکاری‌هایش باعث می‌شود افراد قبیله او را طرد و اخراج کنند؛ حالا علاوه بر این‌که تنهایی مطلق را تجربه می‌کند، برای حفظ استقلال و امیدواری نیز تلاش می‌کند.
  مانو شجاع، جسور و خستگی‌ناپذیر است و تا آخرین لحظه برای نجات دوستش و نیز جنگل تلاش می‌کند. او ابتدا لطف دوستش را پس می‌زند اما طی اتفاقاتی متوجه ارزش دوستی می‌شود. او برای شکست شکارچی‌ها از همکاری همه‌ی حیوانات استفاده می‌کند.
  آرتکس، کوآتی جوان، اصرار دارد با دختر پادشاه قبیله ازدواج کند؛ هرچند که خود شاهدخت علاقه‌ای به او ندارد. پادشاه هم نظر دختر را نمی‌پرسد. مانو به شاهدخت پیشنهاد می‌کند تا با هم از جنگل فرار کنند. آن دو در صحنه‌های کوتاهی دست هم را می‌گیرند، هم را بغل می‌کنند یا می‌بوسند. یک میمون دختر به میمون عنکبوتی کوچولو علاقه‌مند شده و مدام او را بغل می‌کند یا می‌خواهد ببوسد اما او از این کار ممانعت می‌کند. یکی از میمون‌ها اعتیاد بیمارگونه‌ای به آب‌نبات دارد.
  مواردی از تهدید در فیلم وجود دارد؛ پاهایشان را می‌شکنم، سرت را از دست می‌دهی. همچنین، عبارت‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیز نظیر زپرتی، کودن، پشمک خان، گربه‌زغالی (برای تحقیر چیتای سیاه‌رنگ) به کار می‌رود و یکی از شخصیت‌ها زبانی پرنیش و کنایه دارد. مرد سفیدپوست با لحن بدی با راهنمای بومی حرف می‌زند و همیشه نام او را اشتباه صدا می‌زند. در چند صحنه، یک راسو یا یکی از انسان‌ها با دفع گاز از خود بوی بد راه می‌اندازند.
  آدم‌های شکارچی با ماشین حیوانات را در جنگل تعقیب می‌کنند؛ با شلیک تیرهای بیهوش‌کننده و پرتاب تور آن‌ها را شکار می‌کنند و در قفس‌های کوچک زندانی می‌کنند. در دقایق پایانی فیلم، با رگبار گلوله‌های واقعی هم به آن‌ها شلیک می‌کنند؛ هرچند هیچ‌ کدام به هدف نمی‌خورد. حیوانات جنگل، به‌ویژه شخصیت‌های اصلی بارها به خطر می‌افتند، از شاخه‌های درختان و از ارتفاع‌های بلند سقوط می‌کنند و به دام می‌افتند. مانو چند بار تا یک‌قدمی نجات ساشا پیش می‌رود اما در آخرین لحظه مشکلی پیش می‌آید و ناکام می‌ماند. مانو در صحنه‌های مختلف با چیتا، مار و دسته‌ی خفاش‌ها روبه‌رو می‌شود و می‌ترسد. قبیله‌ی میمون‌ها او و دوستش را به چوب می‌بندند تا در مراسم ویژه‌ای قربانی کنند. دانشمند شرور با دستگاه عجیبی حیوانات را با هم ترکیب می‌کند تا موجود جدید و خارق‌العاده‌ای پدید آورد. اژدهای غول‌پیکر ساخت دست او با غرش‌های ترسناک و دندان‌ها و چنگال‌های تیز همه‌ی حیوانات را می‌ترساند. همچنین، شبح سیاه مرگ با چشمان قرمز در مراسم قربانی میمون‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  آشوب در جنگل یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی تقابل حیوانات با انسان‌ها برای حفاظت از خودشان و محیط زیست‌شان است. مانو کوآتی کوچکی است که به دختر پادشاه قبیله علاقه‌مند شده اما خرابکاری‌هایش باعث می‌شود از قبیله اخراج شود. تنهایی و طردشدگی از جامعه او را ناامید نمی‌کند بلکه به او انگیزه می‌دهد تا برای حفظ استقلال و افزایش توانایی‌هایش تلاش کند. تجربه‌ی او از تنهایی باعث شده ارزش دوستی را نادیده بگیرد اما طی این ماجراجویی‌ها به اهمیت دوستی و همکاری پی می‌برد. مانو برای نجات دختر موردعلاقه‌اش با شجاعت و جسارت به استقبال خطر می‌رود ولی در این راه متوجه می‌شود مأموریت بزرگ‌تر و مهم‌ترِ او نجات جنگل از آسیب‌های انسانی و شکارچی‌هاست. از شخصیت‌های منفی داستان، یکی یک دست خود و دیگری یک چشم خود را از دست داده و دندان طلا دارد. حیوانات ماده توسط شکارچی‌ها زندانی می‌شوند و منتظرند تا جفت‌هایشان برای نجات آن‌ها بیایند. همچنین در یک صحنه، پرنده‌های «سیاه» به هم می‌پیوندند و به پرنده‌ی بزرگ و «سفید» تبدیل می‌شوند. همه‌ی این‌ها کلیشه‌های جنسیتی، نژادی و ناتوانی‌های جسمی را بازتولید می‌کنند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از تعقیب و گریز شکارچیان و حیوانات و شلیک تیرهای بیهوش‌کننده دارد. حیوانات جنگل، به‌ویژه شخصیت‌های اصلی، بارها به خطر می‌افتند، از ارتفاع سقوط می‌کنند یا در قفس زندانی می‌شوند. مانو چند بار تا یک‌قدمی نجات ساشا پیش می‌رود اما در آخرین لحظه مشکلی پیش می‌آید و ناکام می‌ماند. اژدهای غول‌پیکر خشمگین با غرش‌های ترسناک و دندان‌ها و چنگال‌های تیز همه‌ی حیوانات را می‌ترساند و ممکن است برای کودکان هم ترسناک باشد اما مانو او را رام می‌کند و از قدرت او برای مقابله با انسان‌ها استفاده می‌کند. مواردی از توهین و تحقیر، به‌ویژه نسبت به راهنمای بومی در فیلم وجود دارد. همچنین، دوستی کوآتی‌های کوچولو رنگ و بوی ازدواج دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه بزرگ‌ترها ببینند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک فیلم، اهمیت محیط زیست و حفاظت از گونه‌های جانوری با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یک کوآتی کوچک به نام مانو به ساشا، دختر پادشاه قبیله علاقه‌مند است اما وقتی مانو با خرابکاری‌هایش مجسمه‌ی نگهبان کوآتی‌ها را نابود می‌کند، از قبیله اخراج می‌شود. او در تبعیدگاه تنها زندگی می‌کند و امیدوار است در آینده بتواند به قبیله بازگردد. مدتی بعد ساشا به همراه گونه‌های دیگری از حیوانات جنگل، توسط شکارچیان برای آزمایش‌های دیوانه‌وار دکتر لوکو اسیر می‌شود. مانو با یک میمون عنکبوتی همراه می‌شود تا ساشا را نجات دهد اما در راه، از طرف پرنده‌ی نگهبان جنگل مأمور می‌شود تا علاوه بر نجات ساشا، کل جنگل و ساکنانش را از دست انسان‌ها نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای حفاظت از جنگل و محیط زیست خود چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟ فکر می‌کنید انسان‌ها می‌توانند بدون محیط زیست به زندگی خود ادامه دهند؟
  مانو تا آخرین لحظه از تلاش برای نجات ساشا دست نمی‌کشد؛ به نظرتان، چه چیزی چنین انگیزه‌ی قوی‌ای به او می‌دهد؟
  به نظر شما چه چیزی شخصیت میمون عنکبوتی را این‌قدر بامزه می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۲۰۱۴