آشیانه ی اژدها

(Dragon Nest: Warriors' Dawn)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر پسری مبارز برای مقابله با هیولاها همراه با تجربه‌ی عشق

سال: 2014
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لمبرت از هیولاها می‌ترسد و در مقابل تهدید آن‌ها احساس ضعف و عجز می‌کند، اما آشنایی او با مبارزان الف و انسان و یادگیری مهارت‌های رزمی، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس او می‌شود. مبارزان به لمبرت و لیا که دو نوجوان هستند، اهمیت می‌دهند و به نظراتشان توجه می‌کنند و حس حمایتی خوبی نسبت به هم دارند. گروه مبارزان سفری ماجراجویانه را به سمت کوهستان تاریکی و به قصد نابودی پلیدی و ایجاد صلح در سرزمین‌شان آغاز می‌کنند. آن‌ها در هر مرحله از سفر، با ناشناخته‌هایی مواجه می‌شوند و خود و و دوستانشان را در خلال این تجارب بهتر از قبل می‌شناسند. آن‌ها اگرچه در رسیدن به اهداف، گاه دچار ناامیدی می‌شوند و انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند، ولی با همفکری و همدلی، دوباره امید را تجربه می‌کنند. در رابطه‌ی لیا و لمبرت، رقابت و لجبازی و گاهی نیز اعتماد به هم و توانایی‌هایی که دارند، دیده می‌شود. آن‌ها بهم علاقه‌مند هستند و سعی دارند نظر یکدیگر جلب کند.
  لمبرت پسری کنجکاو و اهل خطر کردن است. او با اینکه در ابتدا نسبت به بقیه‌ی گروه مبارزان تجارب و مهارت‌های کمتری دارد، ولی با اتکا بر هوش و ذکاوتش و با توجه و یادگیری مستمر از دیگران، نقاط ضعفش را پوشش می‌دهد. لمبرت متواضعانه از هر فردی که مهارتی دارد نکته‌ای یاد می‌گیرد و هیچ وقت دچار غرور نمی‌شود. لیا در ابتدا به لمبرت با دید تمسخر نگاه می‌کند، ولی به تدریج متوجه توانایی‌های او می‌شود و رفتارش را با او تغییر می‌دهد. مبارزان به اتحاد بین خود اهمیت می‌دهند و اجازه نمی‌دهند اختلافی که دارند، خدشه‌ای به این اتحاد وارد کند. مربیان لمبرت با صبر و حوصله به او مهارت‌هایی را یاد می‌دهند و فرصت اشتباه کردن و جبران خطاها را برایش فراهم می‌کنند. مبارزان همگی کوچک و بزرگ، بدنبال موفقیت گروه و تحقق آرمان‌شان هستند و برای رسیدن به این هدف با تمام وجود فداکاری می‌کنند.
  بین لیا و لمبرت احساسی عاطفی و عاشقانه شکل می‌گیرد. این احساس با نگاه‌های معنادار، بیان کلمات عاشقانه، در آغوش گرفتن و بوسیدن نشان داده می‌شود. در مهمانی قصر، با نوشیدنی‌های الکلی از مهمانان پذیرایی می‌شود و پادشاه در پایان مهمانی، حالت مستی و عدم تعادل در حرکت دارد. اندام برخی شخصیت‌های زن با انحناهای اغراقآمیز ترسیم شده است. برخی مردان و زنان مبارز نیز در تعدادی از صحنه‌ها نیمه‌برهنه هستند و لباس‌هایی بدن‌نما دارند.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است که در نسخه‌ی دوبله بر شدت و تعداد آن افزوده می‌شود: احمق، مردک، شرور، بوگندو، لعنتی، بی‌دست و پا، مسخره، کله‌شق، ابله و زبان دراز. برخی شخصیت‌ها با کوچکتر از خود لحنی همراه با تحکم و تحقیر و نگاهی از بالا به پایین به آ‌ن‌ها دارند. هیولا انسان‌ها را اغلب تهدید به مرگ می‌کنند و آن‌ها را دست می‌اندازند.
  هیولاها به سرزمین انسان‌ها و الف‌ها نفوذ کرده‌اند و آن‌ها را تا جنگل تعقیب و شکار می‌کنند. بین مبارزان و هیولاها جنگی شکل می‌گیرد که با پرتاب نیزه، تیر و کمان، خنجر، گرز و با شمشیر با هم می‌جنگند. لشکر هیولاها به شهرهای انسان‌ها حمله می‌کنند و با پرتاب گلوله‌های آتشین، شهر و جنگل را به آتش می‌کشند و مواد محترقه را منفجر می‌کنند. سفر مبارزان به کوهستان تاریکی نیز همراه با مخاطراتی است؛ کشتی پرنده حراب می‌شود و احتمال سقوط و به خطر افتادن جان مبارزان وجود دارد. آن‌ها در مسیر از صخره‌های مرتفع و تیز عبور می‌کنند. مبارزان با اژدها و دیگر نیروهای پلید به شکل تن‌به‌تن می‌جنگند و ضربه‌های مهلکی بر آن‌ها وارد می‌شود که گاه باعث زخمی شدن آن‌ها می‌شود. لیا نیز در پایان فیلم به شدت آسیب می‌بیند و به طور موقت می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی که براساس بازی کامپیوتری به همین نام ساخته شده است،، درباره‌ی داستان پسری نوجوان به نام لمبرت است که در سرزمین آلتریا زندگی می‌کند. این سرزمین که محل زندگی الف‌ها و انسان‌هاست، مدتی است مورد تهدید و حمله‌ی هیولاهای تاریکی قرار گرفته است. لمبرت به همراه جمعی از مبارزان از انسان‌ها و الف‌ها، به فرمان پادشاه، قدم به سفری مخاطره‌آمیز می‌گذارند تا اژدهای تاریکی را از بین ببرند. لمبرت با اینکه در ابتدا نسبت به بقیه‌ی گروه، تجربه و مهارت کمتری دارد، ولی با تکیه بر هوش و ذکاوتش نقاط ضعفش را پوشش می‌دهد و متواضعانه از هر فردی که مهارت دارد، نکته‌ایی جدید یاد می‌گیرد. مبارزان در هر مرحله از سفر، با ناشناخته‌هایی مواجه می‌شوند و خود و دوستانشان را در خلال این تجارب بهتر از قبل می‌شناسند. آن‌ها در مسیر رسیدن به هدف، گاه دچار ناامیدی می‌شوند، انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند و گاه دچار اختلاف شده و اتحادشان متزلزل می‌شود، ولی با همفکری و همدلی، دوباره امید را به گروه برمی‌گردانند. فیلم پیام‌آور تاثیر اتحاد در موفقیت افراد است و پرهیز از زیاده‌خواهی و بدنیتی را عاملی مهم در رفع مشکلات فردی و گروهی معرفی می‌کند.
  فیلم موقعیت‌های خشونت متعددی دارد؛ نفوذ و حمله‌ی هیولاها به سرزمین آلتریا و شکار انسان‌هاو مبارزه‌ی جنگجویان با هیولاها که در آن از نیزه، تیر و کمان، خنجر، گرز و شمشیر استفاده شده است. سفر مبارزان به کوهستان تاریکی نیز همراه با مخاطراتی است؛ تخریب کشتی پرنده و سقوط مبارزان، حرکت از صخره‌های مرتفع و تیز، آوار سنگ بر سرشان، حمله‌ی خفاش‌ها و اصابت رعد و برق. مبارزان با اژدها و دیگر نیروهای پلید به شکل تن به تن می‌جنگند و ضربه‌های مهلکی بر آن‌ها وارد می‌شود که گاه باعث زخمی شدن آن‌هاست. لیا نیز در پایان فیلم به شدت آسیب می‌بیند و به طور موقت می‌میرد. بین لیا و لمبرت احساسی عاشقانه شکل میگیرد. این احساس با نگاه‌های معنادار، بیان کلمات عاشقانه، در آغوش گرفتن و بوسیدن خود را نشان می‌دهد. در مهمانی قصر، با نوشیدنی‌های الکلی از مهمانان پذیرایی می‌شود و برخی مهمان‌ها حالت مستی و عدم تعادل در حرکت دارند. اندام برخی شخصیت‌های زن با انحناهای اغراق‌آمیز ترسیم شده است. برخی مردان و زنان مبارز نیز در تعدادی از صحنه‌ها نیمه‌برهنه هستند و یا لباس‌هایی بدن‌نما دارند. الفاظ و عبارات توهین‌آمیزی نیز در فیلم به کار رفته است.

  چکیده داستان

  سال‌ها قبل، در سرزمین آلتریا، انسان‌ها و الف‌ها متحد شده و هیولاها و اژدهایان پلید را به کوهستان‌های تاریک عقب رانده‌اند، اما بروز اختلافاتی بین آن‌ها باعث شده که اژدهای تاریکی از خواب بیدار شود و هیولاها دوباره به آلتریا نفوذ کنند. پسری به نام لمبرت با الفی به نام لیا و گروهی از جنگجویان انسان و الف، به فرمان پادشاه، به سفری ماجراجویانه می‌روند تا اژدهای تاریکی را از بین ببرند. آن‌ها با هیولاها و محافظان اژدها مبارزه می‌کنند و در نهایت اژدهای تاریکی را از بین می‌برند و به سرزمینشان باز می‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا لیا در ابتدا با لمبرت رفتار خوبی نداشت و مدام او را دست کم می‌گرفت؟ چه اتفاقی افتاد که باعث تغییر عقیده‌ی لیا نسبت به لمبرت شد؟
  در جهان مدرن ما، چه چیزهایی می‌توانند نماد هیولاها و پلیدی‌های به تصویر کشیده شده در جهان فیلم باشد؟
  چرا گرینت هویت خود را از دوستانش مخفی کرده بود؟ آیا ارزش داشت او و خواهرش برای نجات انسان‌ها خود را به خطر بیاندازند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Song Yuefeng
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده چین
  استودیو Mili Pictures
  جایزه ها Beijing Student Film Festival
  بازیگران جینگ تیان، ژیا زیتونگ، گوانلین جی
  سال انتشار ۲۰۱۴