آلفا و امگا ۲: ماجراجویی در تعطیلات

(Alpha and Omega 2: A Howl-iday Adventure)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی مبارزه‌ی یک زوج گرگ با گرگ‌هایی از رده‌ی بالای قدرت برای نجات توله‌شان

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی خواهر و برادری توله‌گرگ‌ها و کنجکاوی و ماجراجویی‌هایشان با هم در دنیای کودکی معنادار است.
  گرگ‌های والد برای نجات فرزندشان خود را به خطر می‌اندازند. خواهر و برادر نیز با جدیت در این کار مشارکت می‌کنند. کیت و همفری سعی می‌کنند با دیگر حیوانات جنگل دوست باشند.
  برتری‌جویی و مبارزه‌ی گرگ‌ها بر اساس طبقه‌ی اجتماعی‌شان به دنیای کودکان بی‌ارتباط است.
  چند مورد گنده‌بک، احمق، بزدل در فیلم شنیده می‌شود. پرنده‌ها با فضولات خود گرگ‌های آلفا را بمباران می‌کنند.
  یک خرس بزرگ به توله‌گرگ‌ها حمله می‌کند. گرگ‌های آلفا کوچک‌ترین فرزند کیت و همفری را گروگان می‌گیرند. کیت و همفری و بعداً دو فرزندشان، برای رد شدن از روی رودخانه در هوا تاب می‌خورند و هر لحظه ممکن است به داخل رودخانه سقوط کنند، اما در نهایت موفق می‌شوند. خانواده‌ی کیت و همفری و فرزندان‌شان سوار بر پوسته‌ی کلفتی از یک درخت، روی برف‌ها سر می‌خورند، ولی در نهایت به یک صخره برخورد می‌کنند و روی برف‌ها می‌افتند. گرگ‌ها قرار است با جنگ و مبارزه خوش بگذرانند. آن‌ها با کمک به بچه‌خرس از خرس‌های بزرگ‌تر برای مقابله با گرگ‌های آلفا کمک می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ماجراجویی در تعطیلات یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و دومین فیلم از سری فیلم‌های آلفا و امگاست. در این فیلم، کیت و همفری از دو طبقه‌ی مختلف اجتماعی گرگ‌ها با هم ازدواج کرده و سه فرزند دارند. گرگ‌های آلفا، از بالاترین طبقه، که مخالف ازدواج یک آلفا با طبقه‌ی فرودست‌تر، امگا، بوده‌اند، حالا تلاش می‌کنند با گروگان‌گیری یکی از توله‌ها، گله‌ی امگاها را به پیروی از خودشان وادار کنند. کیت و همفری برای نجات توله‌گرگ خود را به خطر می‌اندازند و حتی دو توله‌ی دیگر نیز که توانایی‌های منحصربه‌فرد والدین‌شان را به ارث برده‌اند، برای مشارکت در این کار مصمم‌اند. امگاها همگی برای کمک به آن‌ها متحد می‌شوند. آن‌ها در میان حیوانات جنگل نیز دوستانی دارند که به آن‌ها کمک می‌کنند. دوستی میان حیوانات مختلف و همکاری برای پیروزی از موضوعات برجسته در این فیلم است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد؛ از جمله گروگان گرفتن توله‌گرگ توسط آلفاها، تاب خوردن کیت و همفری و توله‌گرگ‌ها بالای رودخانه و خطر سقوط به داخل آن، درگیری گله‌های گرگ‌ها و رویارویی با خرس‌ها. درگیری و مبارزه‌ی گرگ‌ها بر اساس طبقه‌ی اجتماعی‌شان به دنیای کودکان بی‌ارتباط است و به جز چند دقیقه‌ی پایانی که گرگ‌ها وارد شهر می‌شوند، اثری از کریسمس و تعطیلات دیده نمی‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد صحنه‌های خشن و ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کیت و همفری، دو گرگ از بالاترین و پایین‌ترین طبقه‌ی اجتماعی گرگ‌ها، حالا ازدواج کرده و سه فرزند دارند. در شب کریسمس که توله‌گرگ‌ها در حال بازی و کنجکاوی‌اند، گرگ‌های آلفا، از طبقه‌ی بالاتر، از فرصت استفاده می‌کنند و یکی از بچه‌ها را گروگان می‌گیرند تا گرگ‌های امگا را به پیروی از خودشان وادار کنند. کیت و همفری به همراه گرگ‌های دسته و خویشاوندان خود برای مبارزه با گرگ‌های آلفا راهی می‌شوند، اما در مسیر، هم دوستان قدیمی‌شان را می‌بینند و هم دوستان جدیدی در میان حیوانات جنگل پیدا می‌کنند که در مبارزه به آن‌ها کمک می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم برای تعطیلات کریسمس ساخته شده است؛ چه بخش‌هایی از فیلم به تعطیلات مربوط می‌شد؟
  چرا کیت و همفری به بچه‌خرس کمک کردند؟ به نظر شما، آن‌ها پیش‌بینی می‌کردند که از کمک خرس‌ها استفاده کنند؟
  آیا قسمت‌های دیگر این فیلم را دیده‌اید؟ این قسمت در مقایسه با قسمت اصلی چطور بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۲۰۱۳