آلوین و سنجاب‌ها: اسکوئیکل

(Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال در مورد رقابت سنجاب‌های نوازنده و یادگیری کار گروهی، همرا با تجربه‌ی پذیرش خود و دوست‌یابی

سال: 2009
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی سنجاب‌هایی است که همیشه در حال شیطنت و خراب‌کاری‌اند؛ موضوعی که شاید بیشتر کودکان با آن همذات‌پنداری کنند. تجربه‌های آن‌ها، از شیطنت و دوستی گرفته تا شکست و رقابت، تجربه‌ی کار گروهی و ناکامی در برقراری ارتباط، همگی در جهان کودکان معنادارند.
  سنجاب‌ها یاد می‌گیرند که در کار گروهی کسی نباید خودخواهانه رفتار کند و موفقیت گروه در گرو همکاری همه‌ی اعضاست. تئودور و النور در خلال حوادث یاد می‌گیرند وضعیت ظاهری خود را بپذیرند. یان به سنجاب‌ها تأکید می‌کند اگر می‌خواهند ستاره شوند، باید مثل ستاره‌ها رفتار کنند. معلم مدرسه با این جمله که برنده و بازنده‌ای در کار نیست، سعی می‌کند از جو رقابت و مسابقه بین سنجاب‌ها کم کند. سایمون، برادر عاقل‌تر، به آشغال ریختن یکی از دانش‌آموزان روی زمین واکنش نشان می‌دهد. حساسیت او در این مورد دستمایه‌ی شوخی و دست‌اندازی گروهی از دانش‌آموزان می‌شود. توبی به دلیل کمبود اعتمادبه‌نفس، همیشه سرگرم بازی‌های رایانه‌ای است. او از خاطرات دوران مدرسه احساس سرافکندگی می‌کند و در خانه هم بی‌نظم و شلخته است. اطرافیان به این رفتار او اعتراض دارند.
  در مدرسه پسرها برای جلب توجه دخترها خالی‌بندی می‌کنند. سنجاب‌های پسر در اولین برخورد با سنجاب‌های دختر به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوند؛ چشمان‌شان گرد می‌شود و در ادامه، با هم روابط معناداری دارند. از سوی دیگر، توبی هم در مدرسه با عشق نافرجامش روبه‌رو می‌شود و روی صحنه برای او شعر عاشقانه می‌خواند. معلم مدرسه روی دستش خالکوبی دارد و از سنجاب‌ها می‌خواهد در این مورد با کسی حرف نزنند. صحنه‌های زیادی از رقص‌ها و مهمانی‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  آلوین، سنجاب مشهور در برابر رقبایش از عبارت‌های توهین‌آمیز، مانند شکم‌تون رو سفره می‌کنم، بی‌ریخت و بدترکیب استفاده می‌کند. توبی، ظاهراً ناخواسته، با صحبت از عقاب و توصیفات خشن، مانند «چشم‌تون رو در میاره»، سنجاب‌ها را می‌ترساند. در مدرسه، دانش‌آموزان سنجاب‌ها را به خاطر جثه‌ی کوچک‌شان مسخره می‌کنند. ورزش راگبی که فوتبال آمریکایی است، همان فوتبال دوبله شده است.
  کودکان با راگبی و تفاوت‌های آن با فوتبال آشنا می‌شوند؛ اگرچه در دوبله‌ی فیلم از راگبی نام برده نمی‌شود.
  در ابتدای فیلم دیو بر اثر سقوط تابلو بزرگ تصویر سنجاب آسیب می‌بیند و بستری می‌شود. عمه‌ی دیو هم روی صندلی چرخ‌دار از پله‌ها به پایین سر می‌خورد و با ماشین‌های نظافت برخورد می‌کند و راهی بیمارستان می‌شود. تئودور، برادر کوچک‌تر، در صحنه‌های متعدد با مجسمه‌ی عقاب با پنجه‌ها و منقار تیز روبه‌رو می‌شود و می‌ترسد. یک بار هم در باغ‌ وحش به اشتباه وارد قفس عقاب می‌شود. گروهی از دانش‌آموزان در مدرسه سنجاب‌ها را مورد آزار و زورگیری قرار می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند نشان دهند رئیس‌اند و کسی نباید با آن‌ها رقابت کند. یان سنجاب‌های دختر را در قفس زندانی می‌کند و پس از فرار آن‌ها به کمک آلوین و سوار بر موتور، در تعقیب و گریزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن آلوین و سنجاب‌ها: اسکوئیکل، دومین قسمت از سری آلوین و سنجاب‌هاست که به صورت لایواکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. داستان درباره‌ی سنجاب‌های نوازنده است که در این قسمت به مدرسه می‌روند. آن‌ها در مدرسه با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند. زورگیری و آزار گروهی از پسرها از یک سو، و حضور گروه موسیقی سنجاب‌های دختر از سوی دیگر، آنان را وارد یک رقابت دوجانبه می‌کند. در خلال همین تنش‌ها، پسرها به توانایی آلوین پی می‌برند و از او دعوت می‌کنند به تیم فوتبال مدرسه بپیوندد. عضویت آلوین در تیم فوتبال همراه با رفتار غرورآمیز و خودخواهانه‌اش، او را از همراهی در گروه موسیقی باز می‌دارد و باعث ناکامی گروه در مسابقات و رنجش برادرانش می‌شود. او و دیگر سنجاب‌ها در خلال اتفاقات یاد می‌گیرند موفقیت گروه در گرو همکاری همه‌ی اعضا با یکدیگر است. همچنین، تئودور و النور می‌آموزند خود را همان‌طور که هستند، چاق یا کوتاه‌قد، دوست داشته باشند.
  در فیلم مضامین عاشقانه و بزرگسالانه نسبتاً زیاد است و نیز موارد متعددی از زورگیری، خشونت کلامی و تهدید وجود دارد؛ به‌ویژه زورگیری دانش‌آموزان در مدرسه که در خاطرات توبی هم تکرار می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  حادثه‌ای موقع اجرای سنجاب‌ها باعث آسیب دیدن و بستری شدن دیو در بیمارستان می‌شود، و نگهداری از آن‌ها به پسرعمه‌اش، توبی، سپرده می‌شود. سنجاب‌ها برای اولین بار به مدرسه می‌روند و آن‌جا دوستان و رقبای جدید پیدا می‌کنند. آن‌ها قرار است به‌عنوان نماینده‌ی مدرسه به مسابقات موسیقی بین مدارس اعزام شوند. اما یان یک گروه موسیقی از سنجاب‌های دختر تشکیل داده و حالا برای مسابقات، یکی از این دو گروه باید انتخاب شوند. آلوین که همزمان در تیم فوتبال مدرسه هم بازی می‌کند، نمی‌تواند گروه را در مسابقه همراهی کند. ماجرا به این‌جا ختم نمی‌شود؛ چرا که یان به مسابقات بین مدارس راضی نیست و هدف‌های بلندپروازانه‌ای دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا آلوین اصرار داشت در تیم فوتبال مدرسه بازی کند، با این‌که می‌دانست بازی آن‌ها همزمان با اجرای گروه است؟ آیا زورگیرها واقعاً با او دوست شدند؟
  به نظر شما چرا توبی غرق در بازی‌های رایانه‌ای شده بود؟
  مشکل تئودور و النور با خودشان چه بود؟ چه چیزی باعث شد نظرشان تغییر کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۰۹