آلوین و سنجاب‌ها در جزیره‌ی ناشناخته

(Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش سنجاب‌های خواننده برای نجات از جزیره‌ی متروک، همراه با تجربه‌ی دوستی و کار گروهی

سال: 2011
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های سنجاب‌ها از ارتباط با هم، دوستی و رنجش، شیطنت، رقابت، میل به استقلال و تلاش برای ساختن رابطه‌ی خوب، همگی در جهان کودکان معنادارند. برای مثال، آلوین از این‌که دیو را با شیطنت‌هایش عاصی کرده، ناراحت است و از این‌که دیو برای پیدا کردن‌شان بیاید، ناامید است. او احساس می‌کند هیچ کس او را به خاطر شیطنت‌هایی که می‌کند، دوست ندارد.
  سایمون سعی می‌کند تعارض با دیو را با گفتگو حل کند. به نظر او بهترین روش حل اختلاف گفتگوست. سنجاب‌ها باید مشکلات را با همکاری و کار گروهی حل کنند. آن‌ها در هیچ حالتی از هم جدا نمی‌شوند و به هم کمک می‌کنند. سایمون بر اثر نیش عنکبوت شخصیت جدیدی پیدا کرده که برعکس سایمون محافظه‌کار، خطرپذیر و شجاع است. وقتی اثر زهر از بین می‌رود، دیگران او را تشویق می‌کنند شهامت درونی‌اش را دوباره پیدا کند.
  سنجاب‌های پسر و دختر رقص دونفره دارند، دوبه‌دو ارتباط عاشقانه دارند و در طول فیلم روابط معناداری با هم دارند. سنجاب‌های دختر در جزیره لباسی شبیه بیکینی دوتکه پوشیده‌اند.
  چند مورد ناسزا یا تهدید زبانی در فیلم وجود دارد: خل‌وضع، مخ‌تعطیل، چشم و چالت رو در میارم. سنجاب‌های دختر و پسر در صحنه‌های متعددی از فیلم با هم گفتگوهای عاشقانه دارند.
  در فیلم به مواردی همچون نفوذ آب به چربی، پیام درخواست کمک (SOS)، روشن کردن آتش با جرقه و ذره‌بین، نوروتوکسین و اختلال عصبی بر اثر نیش عنکبوت، فعالیت آتشفشان و رابطه‌ی آن با چشمه‌های آب گرم اشاره می‌شود.
  شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف در معرض خطر قرار می‌گیرند و می‌ترسند: تماشای کارتون ترسناک که مناسب سن آن‌ها نیست، روبه‌روشدن با زوئی و توپ‌هایش که ظاهر ترسناک دارند، عبور از دره روی تنه‌ی درخت و خطر سقوط، فعالیت آتش‌فشان و زمین‌لرزه‌های ناشی از آن و خارج ‌شدن سنگ و دود از دهانه‌ی آن. زوئی در جزیره یکی از سنجاب‌ها را اسیر کرده تا گنج‌های جزیره را برایش خارج کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن آلوین و سنجاب‌ها در جزیره‌ی ناشناخته سومین قسمت از سری آلوین و سنجاب‌هاست که به صورت لایواکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. داستان درباره‌ی سنجاب‌های خواننده است که در این قسمت به همراه دیو با کشتی تفریحی به تعطیلات می‌روند. سایمون، برادر عاقل‌تر، از دیو می‌خواهد کمی میدان به آن‌ها بدهد تا خودشان مثل بزرگ‌ترها برای خودشان تصمیم بگیرند اما شیطنت‌های آلوین باعث می‌شود سنجاب‌ها از کشتی جدا شوند و از جزیره‌ای متروک وسط اقیانوس سر در بیاورند. آن‌ها باید یاد بگیرند خودشان سرپناهی برای خود بسازند و از یکدیگر حمایت کنند. رفتارهای عجیب و پرخطر سایمون بر اثر نیش عنکبوت باعث می‌شود آلوین بتواند احساس درماندگی دیو در مقابل شیطنت‌های خودش را درک کند. این قسمت از مجموعه نیز بر همکاری و کار گروهی تأکید دارد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف در معرض خطر قرار می‌گیرند و می‌ترسند. همچنین مضامین عاشقانه و بزرگسالانه‌ی فیلم نسبتاً زیاد است؛ سنجاب‌های دختر و پسر در صحنه‌های متعددی از فیلم با هم روابط عاشقانه و گفتگوهای معناداری دارند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات ترسناک فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سنجاب‌های پسر همراه با سنجاب‌های دختر با دیو در کشتی تفریحی به تعطیلات می‌روند. شیطنت آن‌ها در بادبادک‌سواری آن‌ها را از کشتی جدا کرده و به یک جزیره‌ی متروک می‌برد. آن‌ها آن‌جا با زوئی آشنا می‌شوند که چند سال به‌تنهایی در جزیره زندگی کرده و با چند عدد توپ حرف می‌زند. دیو همراه با ایان در جستجوی آن‌هاست اما خیلی زود آتشفشان جزیره فعال می‌شود و آن‌ها برای خروج از آن‌جا وقت زیادی ندارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آلوین چطور توانست درماندگی دیو در مقابل شیطنت‌هایش را درک کند؟ به نظرتان دیو چطور می‌توانست احساس مسئولیت‌پذیری را در او برانگیزد؟
  تماشای فیلمی که مناسب سن تئودور نبود، چه تأثیری روی او گذاشت؟
  سایمون بعد از بازگشت به شخصیت اصلی خود چه چیزی درباره‌ی خودش فهمید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۱