آواز دریا

(Song Of The Sea)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی زندگی خواهر و برادری بعد از ناپدید شدن مادرشان و تلاش برای پشت سر گذاشتن این رویداد، همراه با تجربه‌ی همدلی و استقلال

سال: 2014
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که بر اساس یک افسانه‌ی ایرلندی ساخته شده، درباره‌ی دختر‌بچه‌ای به نام سیریشا و برادرش، بِن است که فرزندان پدری انسان و مادری سِلکی هستند؛ سلکی‌ها موجوداتی افسانه‌ای و ساکن دریا‌ هستند که در خشکی به شکل انسان درمی‌آیند، اما بیشترِ آن‌ها، طلسم شده و به صورت سنگ درآمده‌اند. بعد از گذشت چند سال از ناپدید شدن مادر، بِن که از طرف پدرش احساس بی‌توجهی می‌کند، از دست سیریشا عصبانی است و با او بدرفتاری می‌کند. اما به تدریج متوجه می‌شود که در رابطه با پدرش و سیریشا اشتباه کرده و سعی می‌کند از سیریشا دلجویی کند. آن‌ها در طول فیلم در مورد هویت خودشان و مادرشان آگاه می‌شوند و با تلاش بسیار موفق می‌شوند سلکی‌ها را از طلسمی که شده‌اند، آزاد کنند. بِن و سیریشا در این راه با دشواری‌های بسیاری مواجه می‌شوند، اما این مسائل باعث می‌شود به هم نزدیک‌تر شوند و رابطه‌ی عمیق‌تری با یکدیگر پیدا کنند. از نکات قابل توجه در این فیلم، رابطه‌ی‌ خوبی است که دو کودک با حیوانات برقرار می‌کنند؛ از جمله سگی که همیشه در کنار آن‌هاست و به آن‌ها بسیار کمک می‌کند. فیلم بر ارزش دوستی‌ها تاکید می‌کند و نشان می‌دهد با حمایت و پشتیبانی از یکدیگر و تلاش و همدلی، می‌توان از پس سختی‌ها و مشکلات برآمد. شجاعت، برقراری رابطه با جامعه و مواجه شدن با غم‌ها و ترس‌ها از دیگر نکاتی است که در این فیلم، توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند. فیلم با وجود فضاسازی نرم و ملایم و تلاش برای تلطیف موقعیت‌های ترسناک، باز هم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ از جمله تصورِ از دست دادن مادر، یا خطراتی که برای بِن و سیریشا در طول فیلم پیش می‌آید؛ خصوصاً در قسمت پایانی فیلم و جایی که با جغد بزرگ مواجه می‌شوند و پسربچه و سگ برای آزاد کردن سیریشا با او می‌جنگند. مواجهه با جادوگری که آدم‌ها و پریان را به سنگ تبدیل میکند نیز می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. همچنین، پدر برای آرام کردن خود پس از ناپدید شدن مادر، به میخانه پناه می‌برد و مشروب می‌نوشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات طرح شده در داستان با هم گفت‌وگو کنند.
  بِن در ابتدا فکر می‌کند پدرش به او بی‌توجهی می‌کند و همین باعث می‌شود با خواهرش بدرفتاری کند، اما به تدریج متوجه اتفاقاتی می‌شود که برای خانواده‌اش افتاده و رفتارش با او تغییر می‌کند. سیریشا در لحظات سخت، به کمک بِن می‌آید و محبت او روی بِن تأثیر می‌گذارد. تلاش و پیگیری بِن و سیریشا باعثِ نجات خودشان و دیگر موجودات دریا می‌شود. همچنین رابطه‌ی خوب آنها با حیوانات، فضایی مثبت و پرمهر به وجود می‌آورد. پدر خانواده مهربان و آرام است و در عین اینکه از ناپدیدشدن همسرش اندوهگین است، سعی دارد در برابر فرزندان خود غمش را پنهان کند. ارتباط صمیمی با پدر، به بِن و سیریشا احساس امنیت و آرامش می‌دهد
  والدین در پایان فیلم یکدیگر را می‌بوسند. پدر به دلیل مرگ همسرش افسرده است و در بخش‌هایی به نظر می‌رسد که الکل مصرف می‌کند
  فیلم به بعضی از اساطیر و افسانه‌های ایرلند، مانند سلکی، پریان و نیز به فرهنگ عامیانه‌ی ایرلند می‌پردازد. افسانه‌های ایرلندی در رابطه با موجودات دریا، اعماق دریا، طلسم‌ها و آوازی که سیریشا در پایان فیلم برای آزادی پری‌های دریایی می‌خواند، از این جمله است.
  در ابتدای فیلم به نظر می‌رسد مادر بِن و سیریشا برای به دنیا آوردن سیریشا می‌میرد؛ هرچند مرگ مادر به شکل مستقیم نشان داده نمی‌شود. جدایی بن از مادرش می‌تواند برای کودکان بسیار غم‌انگیز باشد. در مسیری که خواهر و برادر برای بازگشت به خانه طِی می‌کنند، با تغییر شکل موجودات مواجه می‌شوند؛ خصوصاً روح‌هایی که تبدیل به سنگ شده‌اند. در پایان فیلم، جغد بزرگ به صورت یک هیولای ترسناک درمی‌آید، اما در نهایت، دوباره به حالت قبلی بازمی‌گردد و رابطه‌ی دوستانه‌ای با بچه‌ها برقرار می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی که بر اساس یک افسانه‌ی ایرلندی ساخته شده، درباره‌ی دختر‌بچه‌ای به نام سیریشا و برادرش، بِن است که فرزندان پدری انسان و مادری سِلکی هستند؛ سلکی‌ها موجوداتی افسانه‌ای و ساکن دریا‌ هستند که در خشکی به شکل انسان درمی‌آیند، اما بیشترِ آن‌ها، طلسم شده و به صورت سنگ درآمده‌اند. بعد از گذشت چند سال از ناپدید شدن مادر، بِن که از طرف پدرش احساس بی‌توجهی می‌کند، از دست سیریشا عصبانی است و با او بدرفتاری می‌کند. اما به تدریج متوجه می‌شود که در رابطه با پدرش و سیریشا اشتباه کرده و سعی می‌کند از سیریشا دلجویی کند. آن‌ها در طول فیلم در مورد هویت خودشان و مادرشان آگاه می‌شوند و با تلاش بسیار موفق می‌شوند سلکی‌ها را از طلسمی که شده‌اند، آزاد کنند. بِن و سیریشا در این راه با دشواری‌های بسیاری مواجه می‌شوند، اما این مسائل باعث می‌شود به هم نزدیک‌تر شوند و رابطه‌ی عمیق‌تری با یکدیگر پیدا کنند. از نکات قابل توجه در این فیلم، رابطه‌ی‌ خوبی است که دو کودک با حیوانات برقرار می‌کنند؛ از جمله سگی که همیشه در کنار آن‌هاست و به آن‌ها بسیار کمک می‌کند. فیلم بر ارزش دوستی‌ها تاکید می‌کند و نشان می‌دهد با حمایت و پشتیبانی از یکدیگر و تلاش و همدلی، می‌توان از پس سختی‌ها و مشکلات برآمد. شجاعت، برقراری رابطه با جامعه و مواجه شدن با غم‌ها و ترس‌ها از دیگر نکاتی است که در این فیلم، توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.
  فیلم با وجود فضاسازی نرم و ملایم و تلاش برای تلطیف موقعیت‌های ترسناک، باز هم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ از جمله تصورِ از دست دادن مادر، یا خطراتی که برای بِن و سیریشا در طول فیلم پیش می‌آید؛ خصوصاً در قسمت پایانی فیلم و جایی که با جغد بزرگ مواجه می‌شوند و پسربچه و سگ برای آزاد کردن سیریشا با او می‌جنگند. مواجهه با جادوگری که آدم‌ها و پریان را به سنگ تبدیل میکند نیز می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. همچنین، پدر برای آرام کردن خود پس از ناپدید شدن مادر، به میخانه پناه می‌برد و مشروب می‌نوشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات طرح شده در داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در جزیره‌ای در ایرلند، خانواده‌ای زندگی می‌کنند که مادر خانواده یک سِلکی است. سِلکی‌ها موجوداتی افسانه‌ای و دریایی‌اند که در خشکی به شکل انسان درمی‌آیند. مادر خانواده پس از به دنیا آوردن فرزند دوم‌اش، سیریشا، ناگهان آنجا را ترک می‌کند و به نظر می‌رسد پس از زایمان فوت کرده است. ۶ سال بعد، سیریشا که هنوز به حرف نیامده، از برادرش، بِن، داستان‌هایی درباره‌ی موجودات دریا و ماکا، جغد افسانه‌ای که احساسات پری‌های دریایی را می‌گیرد و آنها را به سنگ تبدیل می‌کند، می‌شنود. مادربزرگ بچه‌ها که از مکان زندگی آنها در جزیره ناراضی است، بچه‌ها را به شهر می‌برد. بِن و سیریشا تصمیم می‌گیرند فرار کنند و به خانه برگردند. بچه‌ها در تلاش برای بازگشت به خانه با پری‌های دریایی مواجه شده و از هویت سیریشا مطلع می‌شوند که یک سِلکی است و اگر کت مخصوصی را که از مادرش به یادگار مانده، بپوشد و آواز بخواند، می‌تواند پری‌های دریایی را که به شکل سنگ درآمده‌اند، آزاد کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما سیریشا باید همراه مادرش به دریا می‌رفت؟ اگر شما جای او بودید چه کار می‌کردید؟
  فکر می‌کنید مادربزرگ درست فکر می‌کرد که جزیره برای بچه‌ها مناسب نیست؟ چرا بچه‌ها او را همراهی نکردند؟
  به نظرتان چه چیزی باعث شد رابطه‌ی بِن با سیریشا تغییر کند؟ شما در ارتباط با اطرافیان‌تان همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Tomm Moore
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۴
  کشور سازنده ایرلند، بلژیک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ
  استودیو Cartoon Saloon، Mélusine Productions، Big Farm، Superprod، Noerlum Studios
  جایزه ها Irish Film and Television Awards، Satellite Awards، European Film Awards، Galway Film Fleadh، National Cartoonist Society,، Shanghai International Film Festival
  بازیگران برندن گلیسون، دیوید رال، فیونولا فلاناگان
  سال انتشار ۲۰۱۴