آپریل و دنیای شگفت‌انگیزش

(April and the Extraordinary World)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی دختری یتیم و تلاش او برای نجات گربه‌اش و یافتن دوباره‌ی خانواده‌اش، همراه با تجربه‌ی همدلی، پشتکار و تعهد

سال: 2015
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آپریل در کودکی والدین و پدربزرگش را از دست می‌دهد و بعد از آن با گربه‌اش به‌تنهایی زندگی می‌کند. او که تجربه‌ی از دست دادن حامیان خود را دارد، ترجیح می‌دهد با دیگران ارتباط کمتری داشته باشد و تنهایی را انتخاب می‌کند تا دوباره در موقعیت از دست دادن قرار نگیرد. آپریل برای زنده ماندن گربه‌اش، که بهترین دوست و گاهی مشاور اوست، تلاش بسیاری می‌کند و در نهایت موفق می‌شود. کنجکاوی و تلاش او برای یافتن خانواده‌اش و نجات آن‌ها، او را وارد سفری ماجراجویانه می‌کند. اما آپریل در موقعیت‌های بحرانی، با فکر کردن و غلبه بر ترس خود و همچنین جسارتی که دارد، موفق می‌شود دنیای پیرامونش را تغییر دهد. او در این سفر همدلی کردن، دوستی و اعتماد به دیگران را می‌آموزد و همه‌ی این‌ها در نهایت به رشد و بالندگی او کمک می‌کند.
  آپریل دختر توانایی است که از دست دادن خانواده، او را ضعیف و ناتوان نمی‌کند و برای رسیدن به خواسته‌ها و حفظ ارزش‌های زندگی خود، شجاعت و پشتکار بسیاری دارد. او همچینی الگویی از یک شخصیت پرتلاش، همراه با قوه‌ی تحلیل و مدیریت هیجان در شرایط بحرانی است. جولیوس و دوستان دیگر آپریل در شرایط دشوار از او حمایت می‌کنند و او را در رسیدن به هدفش همراهی می‌کنند.
  در فیلم، لحظاتی از بوسیدن بین زن و مردی در شهربازی و همچنین بین آپریل و جولیوس دیده می‌شود و به تجربه‌ی عاشق شدن نیز اشاره می‌شود که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. فیلم به موضوع نجات انسان‌ها و زمین می‌پردازد که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  در چند موقعیت واژه‌هایی چون احمق یا خفه شو به کار رفته است.
  فیلم، تاریخ کشورهای اروپایی، مخصوصاً فرانسه را از زمان ناپلئون تا پنجاه سال بعد از آن روایت می‌کند اما داستان مطابقت چندانی با واقعیت ندارد. برانگیختن کنجکاوی مخاطب درباره‌ی تاریخ اروپا و به خصوص کشور فرانسه و شناخت پادشاهان آن مانند ناپلئون، آشنایی با مفهوم تکنولوژی و اختراعات دانشمندان و تأثیر آن در زندگی بشر، شناخت دانشمندان مختلف، آشنایی با انواع منابع تأمین انرژی و اثرات آن، می‌تواند برای کودکان الهام‌بخش و آموزنده باشد.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی در فیلم وجود دارد؛ از جمله حمله‌ی پلیس به آزمایشگاه خانواده‌ی آپریل، تلاش والدین آپریل برای فرار کردن از دست پلیس و حمله‌ی ابر الکتریسیته به کشتی پرنده، کشته شدن والدین آپریل و تنها رها شدن او همراه با افسر پلیس سوار بر بالن، تنها بزرگ شدن آپریل، حکومت دایناسورها بر دانشمندان و حضور جاسوس‌هایی چون موش و کبوتر که ظاهری ماشینی دارند و چشمانی شبیه به دوربین همراه با بدنه‌ای فلزی به بدن آن‌ها وصل شده، زندان‌های لیزری و اسیر شدن پدر و پدربزرگ آپریل در آن، تهدید نابودی زمین توسط دایناسورها و جنگ بین دایناسورها بر سر به دست آوردن قدرت که در آن از اسلحه‌های لیزری استفاده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  آپریل و دنیای شگفت‌انگیزاش انیمیشنی دوبعدی است که داستانی علمی‌تخیلی دارد. موضوع فیلم درباره‌ی اهمیت دانشمندان در دنیای جدید و تلاش برای به دست آوردن قدرت، از راه دانش و اختراعات آن‌ها است. داستان فیلم، اوضاع کشور فرانسه بعد از ناپلئون را روایت می‌کند. در این زمان، دانشمندان مختلف یا به طرز مشکوکی ربوده شده‌ یا توسط نیروهای سلطنتی بازداشت شده‌اند تا جنگ افزارها را ارتقا دهند. کم شدن دانشمندان، امکان کشف و اختراعات جدید را از بین برده و به همین دلیل، دنیا در قرن نوزدهم میلادی همچنان در عصر بخار به سر می‌برد. در این میان، آپریل دختری است که خانواده‌اش را در تعقیب و گریز نیروهای سلطنتی از دست می‌دهد و پس از آن، با گربه‌ی سخنگویش زندگی می‌کند و با امکانات محدودی که دارد، برای به دست آوردن فرمول سرم نهایی تلاش می‌کند. بر خلاف بقیه، تلاش او برای به دست آوردن قدرت نیست و تنها با هدف نجات دادن گربه‌اش از مرگ است. آپریل با جسارت و توانایی خود، موقعیت‌های بحرانی‌ای را که برایش رخ می‌دهد، پشت سر گذاشته و در یافتن دوباره‌ی خانواده‌اش و نجات کره‌ی زمین از دست دایناسورها پیروز می‌شود. او با صداقت و همدلی، دیگران را با خود همراه می‌کند و با یافتن دوباره‌ی خانواده‌اش، آرامش و شادی را تجربه می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله یتیم شدن آپریل با از دست دادن والدینش در کشتی پرنده، صحنه‌ی مرگ آن‌ها و تنها رها شدن آپریل در شهر، حمله‌ی پلیس به دانشمندان، جنگ بین دایناسورها، تیراندازی با تفنگ‌های لیرزی و اسیر کردن دانشمندان توسط دایناسورها. چند صحنه‌ی بوسیدن و گفتگوهایی در مورد عاشق شدن هم وجود دارد که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. همچنین، فیلم به موضوع نجات انسان‌ها و زمین توسط قهرمان‌های داستان می‌پردازد که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت ‌کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در اوایل قرن بیستم میلادی در اروپا، تعداد زیادی از دانشمندان به طرز مشکوکی ناپدید می‌شوند و دیگر از اختراعات و پیشرفت در دنیای تکنولوژی خبری نیست. دانشمندانی هم که باقی مانده‌اند، توسط نیروهای سلطنتی بازداشت می‌شوند تا جنگ‌افزارها را ارتقا دهند. پدربزرگ و والدین آپریل هم که به دنبال کشف سرم نهایی برای جاودانه شدن موجودات‌اند، با مأموران سلطنتی درگیر می‌شوند. در این درگیری‌ها، آپریل والدین و پدربزرگش را از دست می‌دهد و پس از آن با گربه‌ی سخنگویش، داروین، زندگی می‌کند. استفاده از سوخت‌های زغالی داروین را مریض کرده و آپریل که حالا بزرگ شده، به دنبال کشف سرم نهایی است تا گربه‌اش را نجات دهد. با موفقیت او و نجات یافتن گربه، آپریل با همراهی جولیوس، پسری که عاشق او شده، موفق می‌شود پدربزرگ را پیدا کند و همراه او وارد دنیای عجیبی می‌شود که توسط دایناسورها اداره می‌شود. تمام دانشمندانی که زمانی به طرز مشکوکی گم شده بودند و نیز والدین آپریل، در آن سرزمین مشغول کار و تحقیقات‌اند. دایناسورها قصد دارند موشکی به فضا ارسال کنند و به همین دلیل به سرم نهایی نیاز دارند. آپریل، جولیوس و داروین موفق می‌شوند با مهار کردن موشک، جان انسان‌ها را نجات دهند و پس از آن به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه صحنه‌هایی از فیلم برای شما ترسناک بود؟ به نظر شما دیدن این تصاویر در یک انیمیشن به نسبت یک فیلم، کمتر ترسناک است؟
  به نظر شما آپریل دختر شجاعی بود؟ شما با دیدن چه ویژگی‌هایی به او لقب شجاع می‌دهید؟
  داستان فیلم را دوست داشتید؟ اگر شما قرار بود داستان را به پایان برسانید، آن را چگونه می‌نوشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۶
  سال انتشار ۲۰۱۵