آکادمی جادویی

(The Academy of Magic)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری با توانایی فراطبیعی و تلاش او و دوستش برای کشف حقیقت، مبارزه با شخصیت منفی و نجات دیگران

سال: 2020
  بررس فیلم: آناهیتا آقازاده اردبیلی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های اورا در مدرسه، چالش‌های او با دیگران و تلاش برای افزایش مهارت‌های شخصی، غلبه بر احساس ترس و ناامنی و حمایت‌های شان از او، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار باشند. موضوعاتی چون حق‌طلبی، کشف حقایق و مبارزه با نیروهای منفی، میل به استقلال و تمایل به جنس مخالف که در موقعیت‌های مختلف فیلم نمایش داده می‌شوند، برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباطند.
  صبر و تحمل اورا در مقابل رفتارهای تحقیرآمیز برخی هم‌کلاسی‌ها، تسلیم نشدن و تلاش او برای افزایش مهارت و توانمندی‌هایش، در موقعیت‌های مختلف دیده می‌شود. تواضع ذاتی اورا در تمام صحنه‌ها مشهود است؛ او با وجود پیروزی در اغلب چالش‌ها، بدون هیچ حسی از غرور سعی می‌کند با استفاده از تفکر خلاقانه، برای مسائل راه‌حل پیدا کند. حفظ دوستی و تلاش برای حمایت از یکدیگر، حتی در موقعیت‌های خطرناک و فداکاری نسبت به هم در لحظات مختلف بین شخصیت‌ها دیده می‌شود. آن‌ها در نهایت، با حفظ اعتمادبه‌نفس و کنترل هیجانات منفی و کار گروهی موفق می‌شوند از پس نیروهای شخصیت منفی فیلم بربیایند.
  بین اورا و شان نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود و چند بار دست هم را می‌گیرند. موضوعاتی مثل آدم‌ربایی یا نجات دیگران و مبارزه با نیروهای منفی، به دنیای کودکان کوچک‌تر ارتباطی ندارند، ولی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار باشند.
  برخی شخصیت‌ها از الفاظی تحقیرآمیز، مثل دختر دهاتی یا دخترک فقیر، برای صدا کردن اورا استفاده می‌کنند.
  فیلم شامل صحنه‌های خشن، ترسناک و دلهره‌آوری است؛ از جمله صحنه‌‌ی حرکت درشکه به سمت اورا و خاله‌اش که می‌توانست منجر به تصادف شود یا رد شدن از روی پل باریک و احتمال سقوط از ارتفاع. همچنین رفتارهای برخی هم‌کلاسی‌های مدرسه نسبت به اورا با تحقیر و خشونت همراه است؛ از جمله جادو کردن غذای او و آغشته کردن کیکش به فلفل یا تبدیل او به کرم که ممکن بود شکار عقاب شود. رفتارهای تهاجمی مدیر برای کسب نیروی منفی نیز همراه با اعمال خشونت علیه دیگران است؛ از جمله زندانی کردن افراد در زندانی مخوف، تبدیل آن‌ها به سنگ، شلیک اشعه‌ی جادویی که باعث آسیب به کودکان و برخورد آن‌ها به زمین و صخره می‌شود و تعقیب و گزیر اژدها و شخصیت‌ها و پرتاب گلوله‌ی آتشین به سمت آن‌ها. برخی صحنه‌های مربوط به چالش‌ها نیز دلهره‌آور است؛ از جمله پرواز در آسمان، هل دادن رقبا و احتمال سقوط از ارتفاع.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی درباره‌ی دختری یتیم به نام اورا است که پس از کشف استعداد فراطبیعی‌اش در 16 سالگی، به مدرسه‌ی جادویی می‌رود و در آن‌جا با هم‌کلاسی‌هایش وارد مسابقاتی رقابتی می‌شود. او کمی بعد متوجه رازهایی ترسناک در مدرسه می‌شود و با همراهی پسری به نام شان که با هم دوست شده‌اند، برای کشف حقیقت تلاش می‌کنند و وارد مبارزه‌ای پرتنش با نیروهای منفی می‌شوند. تلاش اورا برای کشف حقیقت و شجاعت و تسلیم‌ناپذیری او و شان، در نهایت به حل معما منجر می‌شود. مبارزه‌طلبی و نترسیدن از چالش‌ها، هر چقدر هم که سخت باشند، و قوی کردن خود با مطالعه و یادگیری مهارت‌های مختلف، از موضوعات مورد تاکید در این فیلم‌اند. فیلم همچنین نشان می‌دهد که با کار گروهی، فداکاری و پرهیز از خودخواهی می‌توان به پیروزی رسید.
  فیلم فضایی جادویی و دلهره‌آور دارد و صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله لحظات پرواز در ارتفاع و احتمال سقوط افراد، استفاده از جادو برای خشک کردن، تبدیل شدن به سنگ و کوچک و بزرگ شدن شخصیت‌ها و نیز، صحنه‌های تعقیب و گریز بین شخصیت‌های مثبت و منفی، پرتاب اشعه به سمت یکدیگر و محبوس کردن و به اسارت گرفتن. همچنین، روابطی معنادار بین برخی شخصیت‌های دختر و پس فیلم دیده می‌شود. موضوعاتی چون مبارزه با نیروهای منفی و نجات دیگران نیز موضوعات معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیستند؛ هرچند می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌تر‌ها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  اورا دختری یتیم با نیرویی فراطبیعی است که در تولد 16 سالگی‌اش رهسپار مدرسه‌ی جادویی می‌شود. او و دیگر هم‌کلاسی‌هایش در چالش‌های روزانه توسط مربی‌ها با هم رقابت می‌کنند و مهارت‌های جادویی بیشتری به دست می‌آورند. اورا با تعقیب یکی از هم‌کلاسی‌هایش به نام‌شان، متوجه تونل مخفی پشت کتابخانه‌ی مدرسه می‌شود که مدیر مدرسه سال‌ها پیش، پدربزرگ او را برای دستیابی به قدرتی منفی در آن‌جا زندانی کرده است. اورا و شان با کمک هم با مدیر مدرسه مبارزه می‌کنند و پس از شکست او، تمام افراد جادو شده را نجات می‌دهند و مدرسه را به محیطی خوب و دوستانه تبدیل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما مدیر آکادمی جادویی چرا این همه سال به دنبال آن گنجینه بود و به کمک آن می‌خواست به چه چیزی دست پیدا کند؟
  فکر می‌کنید دلیل موفقیت اورا در بیشتر چالش‌ها چه بود و چه مهارت‌هایی به او کمک می‌کرد تا بتواند از بقیه جلو بزند؟
  چه چیزی باعث شد اورا به حرف‌های ربات سخنگو اعتماد کند و با او به سمت آکادمی جادویی برود؟ اگر جای او بودید این ریسک را می‌پذیرفتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۲۰۲۰