آیوی و بین: محکوم به رقص

(Ivy and Bean: Doomed to Dance)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی ماجرای کلاس باله رفتن دو تا دوست، پشیمانی و دلسرد شدن آن‌ها، و تلاششان برای رسیدن به موفقیت

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آیوی و بین دو تا دوست هستند که همیشه با هم وقت می‌گذرانند. آن‌ها کتاب می‌خوانند و با شخصیت‌های کتاب‌ها خیال‌پردازی می‌کنند. خانه‌ی درختی دارند و با هم کلاس‌های مختلفی می‌روند تا بدانند به کدامش بیشتر علاقه دارند. وقتی بین از رفتن به کلاس باله پشیمان می‌شود، مامانش مجبورش می‌کند کلاسش را ادامه بدهد. آیوی هم با این‌که مجبور نیست، همراه بین می‌رود تا او تنها نباشد. آن‌ها شکست را تجربه می‌کنند و مورد تمسخر بقیه قرار می‌گیرند، ولی سعی می‌کنند نقش کوچکی را که روی صحنه دارند به خوبی بازی کنند. والدین آن‌ها گاهی با تصمیم‌های آن‌ها موافقت می‌کنند و گاهی مخالفت. آیوی و بین در نهایت متوجه می‌شوند که مخالفت‌های والدینشان هم به نفع آن‌هاست.
  آیوی و بین که در کلاس باله اعتمادبه‌نفسشان را از دست داده‌اند و بقیه مسخره‌شان می‌کنند تصمیم می‌گیرند با تلاش و پشتکار نقششان را به خوبی بازی کنند و موفق می‌شوند و مورد تشویق همه‌ی افراد سالن قرار می‌گیرند و اعتمادبه‌نفسشان را به دست می‌آورند. نانسی، خواهر بین، که همیشه او را مسخره می‌کرد و با او شرط می‌بست نمی‌تواند کارهایش را درست انجام بدهد، وقتی متوجه تلاش آن‌ها می‌شود و می‌بیند کل سالن دارند بین و آیوی را تشویق می‌کنند، پیش خواهرش می‌رود. پولی را که شرط بسته بود به خواهرش می‌دهد و برایشان آرزوی موفقیت می‌کند. معلم باله‌ی آیوی و بین که مطمئن بود آن‌ها هیچ پیشرفتی نمی‌کنند و با حرف‌هایش باعث می‌شد آن‌ها بیشتر دلسرد و ناامید شوند، خودش سر اجرا مرتکب اشتباه می‌شود و با این‌ کارش تا حدی نمایش را به هم می‌زند. مادر آیوی و بین از دور حواسشان به بچه‌هایشان است. مادر بین به او اجازه نمی‌دهد کلاس باله را ترک کند و با این‌ کارش باعث می‌شود آن‌ها به باله علاقه‌مند شوند و آن را ادامه دهند.
  خواهر بین گاهی با لحن بد با او صحبت می‌کند و او را دست می‌اندازد. بچه‌های کلاس باله و معلم باله هم گاهی بین و آیوی را مسخره می‌کنند.
  مخاطب با تماشای این سریال امکان دارد به رقص شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی آیوی و بین: محکوم به رقص بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته‌ی آنی بَروز ساخته شده است. این فیلم ماجرای دو تا دوست به اسم‌های آیوی و بین است که تصمیم می‌گیرند کلاس باله بروند. مادر بین از او قول گرفته مثل بقیه‌ی کلاس‌هایی که رفته، باله را رها نکند. بین و آیوی خیلی زود متوجه می‌شوند باله به دردشان نمی‌خورد، ولی مجبور هستند کلاس‌هایشان را بروند. این فیلم مضامینی چون دوستی و پشتکار را پررنگ می‌کند. آیوی و بین دوست‌های خوبی هستند که همیشه از هم حمایت می‌کنند. رابطه‌ی بچه‌ها با والدینشان خوب است و مورد حمایت آن‌ها هستند. آن‌ها یاد می‌گیرند نباید زود تسلیم شوند و با تلاش زیاد و داشتن پشتکار می‌توانند در هر کاری موفق شوند. معلم باله‌ی بین و آیوی و خواهر بین هم از رفتارشان پشیمان می‌شوند و یاد می‌گیرند زود قضاوت نکنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  آیوی و بین دو تا دوست صمیمی هستند که بیشتر وقتشان را با هم می‌گذرانند و کلاس‌های مختلفی می‌روند. یک بار تصمیم می‌گیرند با هم کلاس باله بروند. مادر بین به او می‌گوید این بار باید کلاسش را ادامه بدهد و بعد از یکی دو جلسه پشیمان نشود. بین و آیوی که احساس می‌کنند هیچ استعدادی در باله ندارند، از کلاس رفتن پشیمان می‌شوند، ولی به خاطر مامان بین کلاس را ادامه می‌دهند و خیلی زود قرار می‌شود در سالنی اجرا داشته باشند. نقش کوچکی به بین و آیوی سپرده می‌شود، ولی آن‌ها همه‌ی تلاششان را می‌کنند، ناامید نمی‌شوند و مورد تشویق کل سالن قرار می‌گیرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال کلاسی ثبت‌نام کرده‌اید که متوجه شوید علاقه‌ای به آن ندارید؟
  به نظرتان رفتار خواهر بین با او چطور بود؟
  فکر می‌کنید بدون امتحان کردن و کلاس رفتن می‌توانید علاقه‌مندی‌های خودتان را بشناسید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Elisa Down الیسا داون
  رتبه MMPA TV-G
  مدت زمان ۵۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استادیو Kindle Entertainment
  بازیگران مدیسون اسکای ولیدوم، کسل بللاک، الیزابت ایروینگ
  سال انتشار ۲۰۲۲