ابرقهرمانان لگویی دی‌سی کامیکس: لیگ عدالت در برابر لیگ بیزارو

(Lego DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League )

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی در مورد همکاری ابرقهرمان‌های لیگ عدالت با همزادهای خرابکار خود در سیاره‌ای غیرعادی

سال انتشار: 2015

ابرقهرمانان لگویی دی‌سی کامیکس: لیگ عدالت در برابر لیگ بیزارو

(Lego DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی در مورد همکاری ابرقهرمان‌های لیگ عدالت با همزادهای خرابکار خود در سیاره‌ای غیرعادی

سال انتشار: 2015

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ابرقهرمان‌های شکست‌ناپذیر و نیز خرابکاری‌های غیرعمدی ابرقهرمان‌های بیزارو ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
ابرقهرمان‌های لیگ عدالت نه‌تنها با هم متحد می‌شوند، بلکه به همکاری ابرقهرمان‌های خرابکار بیزارو نیز نیاز دارند. بتمن یاد می‌گیرد به دوستانش اعتماد کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم شامل صحنه‌های متعددی از درگیری ابرقهرمان‌ها با ابرقهرمان‌های خرابکار و ابرشرورها با مشت و لگد و شلیک تیرهای لیزری است. انفجار باعث جدا شدن قطعه‌های لگو می‌شود. یک ابرشرور قصد نابودی زمین با اشعه‌ی مخرب و اسرارآمیزی را دارد و موفق می‌شود ماه را به شکل مکعب درآورد. همچنین، صحنه‌هایی از حمله‌ی ابرقهرمان خرابکار و شخصیت‌های شرور به بچه‌ها و تخریب وسایل پارک بازی وجود دارد. بچه‌ها به هوا پرتاب می‌شوند اما توسط ابرقهرمان‌ها نجات پیدا می‌کنند. گیگانتای غول‌پیکر که مثل انسان‌های اولیه لباس پوشیده، به شهر و ساختمان‌ها حمله می‌کند. یک گوریل توانسته با دستگاهی ذهن او و چند ابرشرور دیگر را در کنترل خود درآورد. قطعات سایبورگ گاهی بی‌دلیل و گاهی بر اثر انفجار از هم جدا می‌شوند اما او که هنوز می‌تواند حرف بزند و حرکت کند، خودش را ترمیم می‌کند.
گفتار نامناسب
سوپرمن با دروغ‌های قشنگ بیزارو را راضی نگه می‌دارد. در دوبله یک بار از کلمه‌ی پهپاد استفاده می‌شود اما گفته می‌شود بهباد!
محتوای بزرگسالانه
زن شگفت‌انگیز در چند صحنه درباره‌ی از مد افتادن لباس پلنگی و ابروهای پرپشت بیزارا (در دوبله: گلچهره!) صحبت می‌کند. تهدید شدن زمین از جانب فضایی‌ها به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است اضطراب زیادی به آن‌ها وارد کند. فیلم جز تبلیغ شخصیت‌های مختلف لگو کارکرد دیگری ندارد و تماشای آن ممکن است باعث افزایش عطش کودکان برای خرید این اسباب‌بازی‌ها شود.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کامپیوتری سومین فیلم از سری فیلم‌های ابرقهرمانان لگویی دی‌سی کامیکس است که بر اساس محصولات لگو و برای تبلیغ آن‌ها ساخته شده است. در این فیلم، سوپرمن و ابرقهرمان‌های لیگ عدالت، از جمله بتمن، زن شگفت‌انگیز سایبورگ و فانوس سبز، با نیمه‌های خرابکار خود روبه‌رو می‌شوند که ظاهری شبیه خودشان دارند اما درست عکس آن‌ها رفتار می‌کنند؛ آن‌ها در واقع نیمه‌های تاریک درون ابرقهرمان‌ها هستند. سوپرمن آن‌ها را به سیاره‌ی عجیبی منتقل می‌کند تا اهالی زمین را به دردسر نیندازند و مایه‌ی سرافکندگی آن‌ها نشوند. در آن سیاره همه‌ چیز برعکس کار می‌کند و ابرقهرمان‌ها برخی توانایی‌هایشان را از دست می‌دهند. آن‌ها با همزادهای خود متحد می‌شوند تا نیروهای اهریمنی را شکست دهند و بار دیگر زمین را از نابودی نجات دهند. این فیلم، جز درگیری شخصیت‌های لگویی با مشت و لگد و شلیک تیرهای لیزری چیز چندانی ندارد اما در این‌جا علاوه بر دو جبهه‌ی همیشگی خیر و شر، جبهه‌ای جدید از ابرقهرمان‌های خرابکار هم وجود دارد که بسته به موقعیت، نقش خیر یا شر را دارند. در زمین، لیگ عدالت با مجرمان مختلف مبارزه می‌کنند، بدون این‌که نتیجه یا سرانجام خاصی داشته باشد؛ مبارزه‌ی اصلی آنان در کنار لیگ خرابکارها در سیاره‌ای دیگر در برابر ابرشروری است که قصد نابودی زمین را دارد. تهدید شدن زمین از جانب فضایی‌ها به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است اضطراب زیادی به آن‌ها وارد کند. همچنین، والدین باید توجه داشته باشند که این فیلم جز تبلیغ شخصیت‌های لگو کارکرد دیگری ندارد و تماشای آن ممکن است عطش خرید محصولات لگو را در کودکان افزایش دهد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم و روش‌های تبلیغاتی شرکت‌ها با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

در این قسمت، سوپرمن با بیزارو، همزاد غیرعادی خود، روبه‌رو می‌شود که درست برعکس او رفتار می‌کند و مردم را به دردسر می‌اندازند. سوپرمن او را به سیاره‌ی عجیبی می‌برد تا زمین از گزند خرابکاری‌هایش در امان بماند. وقتی دارک‌ساید به آن سیاره حمله می‌کند تا از نیروی اسرارآمیزش برای نابودی زمین استفاده کند، بیزارو به زمین باز می‌گردد تا با ساختن همزادهایی از لیگ عدالت، به جنگ دارک‌ساید برود. در سیاره‌ی عجیب همه‌ چیز برعکس کار می‌کند و ابرقهرمان‌های لیگ عدالت به همکاری و کمک لیگ بیزارو نیاز دارند تا بر دارک‌ساید پیروز شوند. اما این پایان کار نیست و دشمن دیرین‌شان در زمین برای نابودی‌شان در قسمت بعد تدارک می‌بیند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

همه‌ی ما ممکن است افکار یا احساساتی داشته باشیم که مایه‌ی خجالت‌مان باشند؛ ابرقهرمان‌ها چطور با این بخش از وجودشان کنار آمدند؟ چه ویژگی‌هایی ابرقهرمان‌ها را از انسان‌های عادی متمایز می‌کند؟ به نظر شما، چرا ابرقهرمان‌ها فقط در فیلم‌ها و داستان‌ها هستند؟ بعد از دیدن فیلم دل‌تان می‌خواهد اسباب‌بازی‌های توی فیلم را داشته باشید؟ به نظرتان سازندگان فیلم و تولیدکنندگان اسباب‌بازی‌ها چگونه به افزایش فروش هم کمک می‌کنند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 49
سال انتشار 2015