ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی

(Cloudy with a Chance of Meatballs)
thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی کمدی درباره‌ی آرزوی مخترعی جوان برای تامین مواد غذایی برای همه‌ی مردم، تجربه‌ی شکست و ناامیدی، و اعتماد دوباره به خود

سال: 2009
  بررس فیلم: مارال حسین زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این انیمیشن بر خودباوری کودک تاکید می‌شود و به مسائلی چون باور داشتن والدین به توانایی فرزندان پرداخته می‌شود. رابطه‌ی فلینت و پدرش و نقشی که پدر در دادن اعتماد‌به‌نفس به او دارد، از موضوعات مهم در دنیای کودکان است.
  پدر فلینت یاد می‌گیرد که از پسرش حمایت کند. او و دوستان فلینت به او کمک می کنند تا به خود اعتماد کند و مشکلی را که پیش آورده، برطرف کند. فلینت به سم کمک می‌کند تا بفهمد حتی وقتی هوش و ذکاوت به خرج نمی‌دهد، باز هم زیباست و نباید خود را برای هرکسی کوچک کند.
  فیلم شامل صحنه‌هایی از روابط عاشقانه بین شخصیت‌ها است، مانند بوسیدن و روابط احساسی بین سم و فلینت. در یک صحنه برنت با لباس زیر در فضای عمومی ظاهر می‌شود.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل خنگ، احمق و... استفاده می‌شود.
  فیلم سعی دارد این را نشان بدهد که از طریق علم و مشاهدات آزمایشگاهی، می‌توان رویاهای دست‌نیافتنی را به‌ دست آورد. همچنین، از ممکن شدن ناممکن‌ها به وسیله‌ی پیشرفت علم و تکنولوژی می‌گوید. در فیلم به نکاتی درباره‌ی اهمیت غذای سالم و غیر مصنوعی اشاره می‌شود.
  این انیمیشن دارای تصاویری است که ممکن است برای کودکان ترسناک باشند: تصویرسازی غذاهای زیاد و مدفون شدن دنیا زیر مقادیر نامحدود غذا، تصاویر مرغ بریان بدون سر در ابعادی بزرگ، آسیب‌های زیادی که مواد غذایی به انسان‌ها و شهر وارد می‌کنند و همچنین نیت شخصیت ضد قهرمان برای نابودی جهان.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که انیمیشنی کامپیوتری است، با اقتباس از داستانی کلاسیک به همین نام نوشته‌ی جودی بَرِت ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسر جوانی است که تلاش دارد با اختراع یک ماشین، مشکل سوءتغذیه‌ی انسان‌ها را برطرف کند. کارکرد ماشین اینگونه است که سعی دارد با بارش غذا از آسمان، دسترسی همه‌ی انسان‌ها به غذا را ممکن سازد. پس از تلاش‌های زیاد، ماشین آغاز به کار می‌کند، اما کنترل آن از دست مخترع خارج می‌شود و این روند، زمین را با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌کند. اما مخترع با تشویق‌ها و حمایت‌های پدرش، به خودش اعتماد می‌کند و با کمک و حمایت دوستانش مشکل را برطرف می‌کند. فیلم به اهمیت توانایی فردی هر شخص برای مقابله با مشکلات می‌پردازد و بر انعطاف‌پذیری افراد تاکید می‌کند. از موضوعات دیگر این انیمیشن، نقش خانواده در شکل‌گیری شخصیت کودکان است. فیلم نشان می‌دهد برای همه‌ی ما مهم است به خاطر چیزی که هستیم، دوست داشته شویم و والدین می‌توانند با باور داشتن به فرزندان، این احساس را در آنها به ‌وجود آورند.
  در فیلم، زمانی که کنترل ماشین از دست مخترع جوان خارج می‌شود، شاهد تصاویر هولناکی از بارش غذا هستیم که به محیط اطراف و انسان‌ها آسیب می‌رسانند، مواد غذایی به طرز وحشتناکی روی هم تلنبار شده‌اند و زندگی شخصیت‌های فیلم را به خطر می‌اندازند. موضوع داستان و روند ماجراها هم ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خسته‌کننده یا غیرقابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ و ۷ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد مسائل مطرح شده در فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  وقتی دوران سختی برای منطقه‌ی سوالو پیش آمد، شهروندان این شهر دریافتند که فقط توانایی خوردن ماهی ساردین را دارند. فلینت لاک‌وود، یک مخترع شکست‌ خورده، فکر کرد که می‌تواند راه چاره‌ای برای این مشکل بزرگ شهر پیدا کند. او یک ماشین اختراع کرد که می‌توانست آب را به غذا تبدیل کند. پس از این اختراع، او تبدیل به یک ابرقهرمان شد. چون با دستگاه او مثل باران، گوشت قلقلی بر سر مردم می‌بارید. اما وقتی چرخ‌های دستگاهش خراب شد، دستگاه از کنترل خارج شد و شروع به ساختن گلوله‌های بسیار بزرگ و غول‌آسایی کرد. فلینت فهمید به جای آنکه بیشتر بخورد، ممکن است توسط این گلوله‌های غول‌آسا بلعیده شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید فلینت به تنهایی می‌توانست مشکلی که را که خودش به وجود آورده بود حل کند؟
  کارهایی که فلینت انجام می‌داد واقعاً برای جلب توجه بود؟ به نظر شما درست است که آدم برای خوش آمدن دیگران خودش را تغییر دهد؟
  به نظرتان برای توزیع بهتر غذا در جهان راه بهتری وجود دارد؟ عواقب حریص بودن برای غذا چه می‌تواند باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Christopher Miller، Phil Lord
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Sony Pictures Animation
  بازیگران آنا فاریس، بیل هیدر، جیمز کان
  سال انتشار ۲۰۰۹