اتل متل توتوله

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی تلاش‌های یک مرد شرور برای تعطیلی مدرسه و هم‌فکری و همکاری معلمان و دانش‌آموزان برای مقابله با او

سال: 1370
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اتفاقات مدرسه، هم‌فکری و همکاری بچه‌ها برای حل مشکل و پیروزی بر جاهل‌خان برای کودکان معنادار است.
  ناظم مدرسه تأکید دارد که از توان خود بچه‌ها برای مقابله با خرابکاران استفاده شود. مدیر، ناظم و معلمان بر استفاده از عقل و هوش برای یافتن سرنخ و حل مشکل تأکید دارند. عینکی با شجاعت برای کشف حقیقت تلاش می‌کند. با وجود تلاش جاهل‌خان، بچه‌ها مدرسه را دوست دارند و آن‌جا را ترک نمی‌کنند.
  چند صحنه از سیگار کشیدن جاهل‌خان وجود دارد؛ دود سیگار او از داخل تلفن رد می‌شود.
  در فیلم ناسزاهایی همچون لعنتی، جانور، بدبخت و بیچاره به کار می‌رود. همه‌ دانش‌آموز عینکی را به اسم عینکی صدا می‌زنند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد با این موضوع مشکلی داشته باشد.
  آوازهایی در مورد جمع و تفریق، روز و شب، برف و باران، توسط معلم و بچه‌ها اجرا می‌شود. روی دیوار کلاس‌ها حروف الفبا به چشم می‌خورد.
  جاهل‌خان در موارد متعدد آقای ناظم را با عبارت‌هایی نظیر مدرسه را روی سرت خراب می‌کنم، تهدید می‌کند؛ پس از این تهدیدها زمین می‌لرزد و وسایل مدرسه به هم می‌ریزد. او عروسک‌ها و دستیارش را نیز تهدید می‌کند. عینکی خرابکاری‌های مدرسه را گردن گودزیلا می‌اندازد. بخاری‌های بزرگ و متحرک که از بالایشان آتش و دود خارج می‌شود و کتاب‌ها و وسایل بچه‌ها را می‌بلعند یا خراب می‌کنند، ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر ترسناک باشند. بچه‌ها با تفنگ‌های آب‌پاش که از طرف مدرسه در اختیارشان قرار داده می‌شود، به جنگ‌شان می‌روند. در یک صحنه، یکی از عروسک‌ها نزدیک است از پشت‌بام سقوط کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اتل متل توتوله فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش یک مرد شرور به نام جاهل‌خان برای تعطیلی درس و مدرسه است. او از عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی برای گول زدن بچه‌ها استفاده می‌کند و هیولاهایی به شکل بخاری به مدرسه اهدا می‌کند تا خرابکاری کنند و کتاب‌های بچه‌ها و وسایل مدرسه را از بین ببرند. مدیر، ناظم و معلمان برای حل مشکلات پیش ‌آمده هم‌فکری می‌کنند و در نهایت از نیروی خود دانش‌آموزان برای غلبه بر لشکر جاهل‌خان استفاده می‌کنند. با وجود تلاش جاهل‌خان برای فراری دادن بچه‌ها از درس و مدرسه با توصیه‌های اشتباهی، آن‌ها مدرسه را دوست دارند و آن‌جا را ترک نمی‌کنند. اتفاقات و چالش‌های دانش‌آموزان در مدرسه و همکاری آن‌ها برای کشف حقیقت و پیروزی بر جاهل‌خان برای کودکان معنادار است؛ اگرچه مدرسه‌ی پسرانه و روحیه‌ی جنگجویی پسرها آن را به فیلمی پسرانه تبدیل کرده است. فیلم با نمایش نمادین تقابل دانش و اندیشه با نادانی و بی‌سوادی، بر ارزش علم و درس تأکید می‌کند و با شعرها و آوازهای کودکانه جذاب‌تر شده است.
  صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارد. جاهل‌خان چند بار آقای ناظم و مدرسه را تهدید به نابودی می‌کند، از قضا، هر بار پس از تهدیدهای او مدرسه می‌لرزد و وسایل به هم می‌ریزند. بخاری‌های بزرگ و متحرک که از بالایشان آتش و دود خارج می‌شود و کتاب‌ها و وسایل را می‌بلعند، ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر ترسناک باشند. راه مبارزه با بخاری‌ها آب است و آقای ناظم تفنگ‌های آب‌پاشی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد تا با آن‌ها بجنگند. در صحنه‌های متعدد، دانش‌آموزی عینکی را به اسم عینکی صدا می‌کنند؛ هرچند به نظر نمی‌رسد خودش با این موضوع مشکلی داشته باشد. موارد مختصری از ناسزا و سیگار کشیدن جاهل‌خان نیز دیده می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی رفتارها و توصیه‌های اشتباهی جاهل‌خان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  جاهل‌خان که از درس و مدرسه خوشش نمی‌آید سعی می‌کند در مدرسه خرابکاری به بار آورد و با توصیه‌های اشتباهی از زبان عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، بچه‌ها را از درس و مدرسه فراری دهد اما کادر مدرسه به این آسانی تسلیم نمی‌شوند. دانش‌آموزی به نام عینکی هم به همراه دستیارانش در تیم کاغذدیواری مدرسه، برای کشف عامل خرابکاری‌ها تلاش می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آقای ناظم دانش‌آموزان را کتاب‌هایی می‌داند که نه گم می‌شوند و نه پاره می‌شوند؛ منظور او از این حرف چیست؟
  به نظر شما، چرا جاهل‌خان نمی‌خواست بچه‌ها درس بخوانند؟
  اهالی مدرسه فهمیدند برای از کار انداختن بخاری‌های متحرک فقط آب لازم است؛ در این صورت، چه راهکاری به ذهن شما می‌رسد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده داریوش بابائیان
  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۱۳۷۰