اختانوردها: حلقه آتش

(Octonauts: The Ring of Fire)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند دریانورد ماجراجو و ماموریت آن‌ها برای نجات جان موجودات دیگر، همراه با تجربه‌ی دوستی و کار گروهی

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اختانوردان برای نجات موجودات باید از خود شجاعت نشان دهند. آن‌ها برای مقابله با ترس‌هایشان به هم انگیزه می‌دهند و مثل دوستان واقعی، از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها هنگام مواجه شدن با خطرات جدید، نگران می‌شوند و کم کم سعی می‌‌کنند آن خطرات را رفع و رجوع کنند. احساسات و تجربه‌های اختانوردان می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط باشد.
  اختانوردان مهربان و حمایتگرند و در همه حال با هم با احترام رفتار می‌کنند. آن‌ها در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند و به هم کمک می‌کنند تا بر ترس‌ها و نگرانی‌هایشان غلبه کنند. رفتار اختانوردان با هم دوستانه است و در ارتباط با بقیه‌ی موجوداتی که با آن‌ها دوست نیستند هم خوش‌رفتارند. آن‌ها برای نجات جان موجودات دیگر، احساس مسئولیت می‌کنند و از خود شجاعت نشان می‌دهند. اختانوردان در موقعیت‌های خطر، به آموزش‌هایی که دیده‌اند فکر می‌کنند و سعی می‌کنند با حفظ خونسردی، از آموخته‌هایشان استفاده کنند.
  موضوع مسئولیت در مقابل نجات جان موجودات دیگر، موضوع سنگینی است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و می‌تواند برای آن‌ها اضطراب‌آور باشد.
  تعداد زیادی آتشفشان فوران می‌کنند و گدازه‌هایشان جان اختانوردان و بقیه‌ی موجودات را به خطر می‌اندازد. فوران‌ها موج‌های بزرگ سونامی و زمین‌لرزه به راه می‌اندازند. آشیانه‌ی اختانوردها در حال تخریب شدن است. گروهی از پنگوئن‌ها روی یک آتشفشان زندگی می‌کنند و جان خودشان و تخم‌هایشان در خطر است. تعدادی نهنگ و خرچنگ هم مورد هجوم گدازه‌ها قرار دارند. یکی از اختانوردان وقتی در حال فرار از سونامی است، لای سنگی گیر می‌کند. آتش به درون آشیانه وارد می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی، یکی از سریِ فیلم‌ها و سریال‌هایی است که با الهام از شخصیت‌های کتاب اختانوردان، نوشته‌ی ویکی وانگ و میشل سی. مورفی ساخته شده و درباره‌ی چند دریانورد ماجراجو به نام اختانوردان است که با تجهیزات فوق‌پیشرفته‌شان، در زیر دریا به ماجراجویی می‌پردازند. در این قسمت، با فوران تعداد زیادی آتشفشان، اختانوردان در گروه‌های دونفره مامور می‌شوند تا جان موجودات در خطر را نجات دهند. آن‌ها با کار گروهی و استفاده از آموزش‌هایی که قبلا دیده‌اند، موفق می‌شوند ماموریتشان را با موفقیت انجام دهند. اختانوردها در موقعیت‌های خطرناک سعی می‌کنند خونسردیشان را حفظ کنند و از مشورت هم کمک بگیرند. آن‌ها یاد می‌گیرند که هرچند پدیده‌هایی مثل فوران آتشفشان باعث نابودی چیزهایی می‌شود، ولی چیزهایی را هم به وجود می‌آورد.
  از آنجایی که فیلم برای کودکان خردسال ساخته شده، تعداد صحنه‌هایی که شخصیت‌ها در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌گیرند زیاد است؛ هرچند همه‌ی این موقعیت‌ها ختم به خیر می‌شوند. به خاطر فوران تعداد زیادی آتشفشان و راه افتادن گدازه‌ها و وقوع سونامی و زمین‌لرزه، جان همه‌ی موجودات در خطر است و اختانوردها باید هر چه زودتر و با به خطر انداختن جان خود، بقیه را نجات دهند. موضوع مسئولیت در مقابل نجات جان موجودات دیگر، موضوع سنگینی است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و می‌تواند برای آن‌ها اضطراب‌آور باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اُختانوردان گروهی متشکل از هشت دریانورد ماجراجو هستند که در یک پایگاه زیردریایی به نام اختاپاد زندگی می‌کنند و از آنجا با استفاده از ناوگانی از وسایل نقلیه‌ی آبی به ماجراجویی در زیر دریا می‌روند. در این قسمت، به خاطر فوران یک حلقه‌ی آتشفشانی در دریا و به راه افتادن گدازه‌ها، به وجود آمدن سونامی و لرزش زمین، جان همه‌ی موجودات ساکن منطقه در خطر است. اختانوردان در گروه‌های مختلف برای نجات آن‌ها آماده می‌شوند و عملیات امداد و نجاتشان را آغاز می‌کنند. آن‌ها با استفاده از ربات‌های جدیدی که در اختیارشان قرار گرفته، به محل زندگی موجودات می‌روند و با روش‌های خلاقانه‌ی خود همه را نجات می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ دوست داشتید فیلم ادامه پیدا می‌کرد؟ اگر شما می‌خواستید آن را ادامه بدهید، چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
  شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟ برای غلبه کردن بر ترس‌هایتان چه کارهایی انجام می‌دهید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟
  به نظرتان بزرگ‌ترها هم می‌ترسند؟ بزرگ‌ترهای شما از چه چیزهایی می‌ترسند؟ آن‌ها برای غلبه بر ترس‌هایشان چه کار می‌کنند؟ شما چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Blair Simmons، Qin Zhou
  مدت زمان ۷۲
  کشور سازنده چین، انگلستان
  استودیو Pinkfong، Pixar Animation Studios، Silvergate Media
  بازیگران ترسا گالاگر، سیمون گرینال، میشل مورفی
  سال انتشار ۲۰۲۱