اختانوردها در غار

(Octonauts and the Caves of Sac Actun)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند دریانورد ماجراجو و تلاش آن‌ها برای رساندن یک اختاپوس به خانه‌اش، همراه با تجربه‌ی ترس، دوستی و کار گروهی

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اختانوردان برای رسیدن به دریا باید از جاهای ترسناکی عبور کنند. آن‌ها برای مقابله با ترس‌هایشان به هم انگیزه می‌دهند و مثل دوستان واقعی، از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها هنگام مواجه شدن با موقعیت‌های جدید و ناآشنا، نگران می‌شوند و کم کم سعی می‌‌کنند آن موقعیت را تجربه کنند. احساسات و تجربه‌های اختانوردان می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط باشد.
  اختانوردان مهربان و حمایتگرند و در همه حال با هم با احترام رفتار می‌کنند. آن‌ها در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند و به هم کمک می‌کنند تا بر ترس‌ها و نگرانی‌هایشان غلبه کنند. رفتار آن‌ها با هم دوستانه است و در ارتباط با بقیه‌ی موجوداتی که با آن‌ها دوست نیستند هم خوش‌رفتارند. اختانوردان به قولشان وفادارند و روی حرفشان می‌شود حساب کرد.
  از کلماتی مثل مسخره و بدجنس استفاده شده است. کلماتی مثل تنگنا یا مخمصه هم به کار رفته که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل فهم نباشند.
  اختانوردها در مسیر رسیدن به دریا با خطرات زیادی روبرو می‌شوند. بقیه به آن‌ها هشدار می‌دهند که وارد جنگل ترسناک نشوند زیرا روح و هیولا دارد. دو کوسه آن‌ها را دنبال می‌کنند. مارمولک‌های نگهبان رفتار ترسناکی دارند و به آن‌ها می‌گویند هرکس وارد غار شده زنده برنگشته. هلیکوپتر آن‌ها خراب می‌شود و مجبور می‌شوند بیرون بپرند. آن‌ها در جنگل گم می‌شوند. محفظه‌ی آب اختاپوس سوراخ می‌شود. غار تاریک و پرپیچ و خم است و آن‌ها بدون تجهیزات واردش می‌شوند. کاپیتان از فضاهای بسته می‌ترسد. تمساح‌ها آن‌ها را تعقیب می‌کنند. کسی آن‌ها را از موجودی به نام دندان‌زهردار بدجنس می‌ترساند. غار ریزش می‌کند و آن‌ها باید سریع بیرون بروند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی، یکی از سریِ فیلم‌ها و سریال‌هایی است که با الهام از شخصیت‌های کتاب اختانوردان، نوشته‌ی ویکی وانگ و میشل سی. مورفی ساخته شده و درباره‌ی چند دریانورد ماجراجو به نام اختانوردان است که با تجهیزات فوق‌پیشرفته‌شان، در زیر دریا به ماجراجویی می‌پردازند. در این قسمت، دو تا از آن‌ها برای رساندن یک بچه‌اختاپوس به خانه‌اش در دریای کارائیب، با ماجراهای زیاد و ترسناکی مواجه می‌شوند. آن‌ها مجبور می‌شوند از دست حیوانات خشنی مثل کوسه‌ها و تمساح‌ها فرار کنند. در سخت‌ترین بخش داستان، آن‌ها باید از درون غاری تاریک و طولانی که فضای بسته‌ای دارد عبور کنند. یکی از آن‌ها که کاپیتان و بزرگ‌تر از بقیه‌ است، از جاهای بسته می‌ترسد و برای عبور از غار نگران است. اختانورد کوچک‌تر که از کاپیتان یاد گرفته که به دیگران کمک کند، حالا به خود او قوت قلب می‌دهد و او را تشویق می‌کند تا از بخش‌های تنگ غار بگذرد. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند با همکاری با هم و حمایت از یکدیگر، اختاپوس را به دریا برسانند. فیلم نشان می‌دهد که همه‌ی ما ترس‌هایی داریم و شجاعت با وجود این ترس‌ها معنا پیدا می‌کند.
  از آنجایی که فیلم برای کودکان خردسال ساخته شده، تعداد صحنه‌هایی که شخصیت‌ها در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌گیرند زیاد است؛ هرچند همه‌ی این موقعیت‌ها ختم به خیر می‌شوند. اختانوردان از دست کوسه‌ها و تمساح‌ها فرار می‌کنند، از غاری تاریک عبور می‌کنند و نزدیک است در اثر ریزش غار، در آن گیر بیفتند. درباره‌ی موجودات ترسناکی مثل روح و هیولا و نیز، زنده برنگشتن از موقعیت‌های پیش رو هم چند بار صحبت می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اُختانوردان گروهی متشکل از هشت دریانورد ماجراجو هستند که در یک پایگاه زیردریایی به نام اختاپاد زندگی می‌کنند و از آنجا با استفاده از ناوگانی از وسایل نقلیه‌ی آبی به ماجراجویی در زیر دریا می‌روند. در این قسمت، دو نفر از آن‌ها می‌خواهند یک اختاپوس کوچک را به زادگاهش در دریای کارائیب برسانند. در بین راه، هلی‌کوپتر آن‌ها دچار مشکل فنی می‌شود و آن‌ها مجبور می‌شوند با چتر نجات بیرون بپرند. بعد از فرود به زمین متوجه می‌شوند که محفظه‌ی آب اختاپوس ترک خورده و باید برای او آب پیدا کنند. آن‌ها در جستجوی آب وارد غاری تاریک و پرپیچ و خم می‌شوند و موانع زیادی را از سر می‌گذرانند تا این‌که بالاخره به دریای کارائیب می‌رسند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ دوست داشتید فیلم ادامه پیدا می‌کرد؟ اگر شما می‌خواستید آن را ادامه بدهید، چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
  شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟ برای غلبه کردن بر ترس‌هایتان چه کارهایی انجام می‌دهید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟
  به نظرتان بزرگ‌ترها هم می‌ترسند؟ بزرگ‌ترهای شما از چه چیزهایی می‌ترسند؟ آن‌ها برای غلبه بر ترس‌هایشان چه کار می‌کنند؟ شما چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Blair Simmons
  مدت زمان ۷۲
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Nickelodeon Movies، Pinkfong، Silvergate Media
  بازیگران ترزا گالاگر، سایمون گرینال، وین گریسون
  سال انتشار ۲۰۲۰