اختاپوس: آهوی پیشونی‌سفید

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی یک بچه‌آهو، فرار از خانه و پدر بداخلاقش، تجربه‌ی بیگاری و کار اجباری و تلاش برای بازگشت به همان خانه

سال: 1390
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بداخلاقی‌های پدر پیشونی‌سفید با او احتمالاً برای کودکان قابل درک است. پیشونی‌سفید در قصر جادوگر بچه‌آهوهای دیگری را می‌بیند که همچون او برخلاف میلشان به کار گرفته می‌شوند.
  آقاموشه از جادوگر و افرادش نمی‌ترسد و برای نجات پیشونی‌سفید خود را به خطر می‌اندازد. او می‌داند همه‌چیز لزوماً طبق خواسته‌ی او پیش نمی‌رود، اما تمام تلاش‌اش را می‌کند و امیدوار است.
  پیشونی‌سفید رابطه‌ی خود با جادوگر در هیبت یک جوان زیبا و خوش‌لباس را از پدرش مخفی می‌کند؛ چون اگر پدرش بفهمد، او را خواهد کشت. جادوگران بچه‌آهوهای دختر را بر خلاف میلشان به آشپزی و قالی‌بافی وادار می‌کنند و از آنان بهره‌کشی می‌کنند. پیشونی‌سفید برای رهایی از چنگال جادوگران در غذایشان داروی خواب‌آور می‌ریزد.
  جز خود پیشونی‌سفید، تقریباً همه‌ی شخصیت‌ها از تعابیر زشت و بی‌ادبانه به وفور استفاده می‌کنند؛ از دست‌وپاچلفتی، ابله، بی‌عرضه، خر، پدرسوخته، زهرماری، چشم‌های باباقوری گرفته تا دهنت رو ببند، گورت رو گم کن، گم شو، بنال، خاک بر سرت، مرگ. پدر پیشونی‌سفید سر او داد می‌زند، و جادوگران تنها زمانی با ملایمت با بچه‌آهوها رفتار می‌کنند که قصد سوءاستفاده از آنها را داشته باشند. در یکی از آوازها، شخصیت‌ها برای ابراز رضایت از زندگی در شهر آرزوها از عبارت I love you استفاده می‌کنند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ صداهای ترسناک و قیافه‌های جادوگران با موها و ریش‌های بلند، دندان‌های کثیف و چشمان قرمز. تغییرشکل‌های آنان ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ به ویژه وقتی نیمی از صورتشان زیبا و نیمی از صورتشان زشت و ژولیده است. جادوگران از دستگاهی حرف می‌زنند که عصاره‌ی بدن را می‌کشد و پیشونی‌سفید در یکی از آنها بدن نیمه‌پوسیده‌ای را می‌بیند. آقاموشه که برای نجات پیشونی‌سفید به قصر آمده بود، در همین دستگاه قرار داده می‌شود و چیزی نمانده بمیرد، اما در آخرین لحظه توسط پدر پیشونی‌سفید نجات می‌یابد. فیلم همچنین صحنه‌های متعددی از درگیری فیزیکی دارد. جادوگر با انگشتر جادویی تیر نورانی شلیک می‌کند. پدر پیشونی‌سفید از تبر هیزم‌شکنی برای دفاع از خود استفاده می‌کند و پیشونی‌سفید را با ترکه تنبیه می‌کند؛ خود پیشونی‌سفید هم هنگام مواجهه با خطر چوب تر برمی‌دارد. عفریته بچه‌آهوها را تازیانه می‌زند و به زندان می‌اندازد، و نگهبان‌هایش تیروکمان دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اختاپوس نام سه‌گانه‌ای است که قسمت اول آن با نام آهوی پیشونی‌سفید ساخته شده است. داستان این قسمت درباره‌ی بچه‌آهوی دختری به نام پیشونی‌سفید است که با پدر بداخلاقش، سالار، زندگی می‌کند. او تمام کارهای خانه، از آشپزی گرفته تا شستن و رُفتن را به تنهایی انجام می‌دهد، اما در مقابل با قدرناشناسی پدرش روبه‌رو می‌شود. بزرگ‌ترها بداخلاقی‌های سالار را به صرف اینکه او را بزرگ کرده، به حق می‌دانند. جادوگری زشت و بدترکیب، دور از چشم سالار، در هیبتی زیبا و خوش‌لباس ظاهر می‌شود تا پیشونی‌سفید را برای فرار از خانه فریب دهد. اختاپوس، رئیس جادوگران، برای زنده ماندن به عصاره‌ی بدن بچه‌آهوها نیاز دارد. اما آقاموشه از جادوگران نمی‌ترسد و برای نجات پیشونی‌سفید و بچه‌آهوها تلاش می‌کند. گفت‌وگوهای متعددی با شعر و آواز همراه شده و موسیقی‌هایی به سبک‌های مختلف فیلم را جذاب‌تر کرده است.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. صداهای ترسناک و قیافه‌ی زشت و ژولیده‌ی جادوگر به همراه تغییرشکل‌های او ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند. جادوگران دستگاهی استوانه‌ای دارند که عصاره‌ی بدن بچه‌آهوها را می‌کشد و چیزی نمانده که آقاموشه توسط آن کشته شود. جادوگران بچه‌آهوها را زندانی می‌کنند، برخلاف میلشان به کار می‌گیرند و، درست مثل سالار، آنها را می‌زنند. جز خود پیشونی‌سفید، تقریباً همه‌ی شخصیت‌ها به وفور از تعابیر زشت و بی‌ادبانه استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترها لحن نامناسبی دارند و سر بچه‌ها داد می‌کشند؛ مگر اینکه بخواهند از آنها سوءاستفاده کنند. عمده‌ی موضوعاتی که در فیلم مطرح می‌شود، به دنیای کودکان بی‌ارتباط است: پیشونی‌سفید رابطه‌ی خود با جادوگر را از پدرش مخفی می‌کند و با او از خانه فرار می‌کند؛ او که از کارهای خانه فرار کرده، حالا به همراه بچه‌آهوهای دیگر توسط عفریته به کار وادار می‌شود. در نهایت، پس از آنکه پیشونی‌سفید توسط سالار نجات می‌یابد و به خانه بر می‌گردند، دوباره همان آش است و همان کاسه. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات آزاردهنده‌ی فیلم با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  عجوز، جادوگر زشت و بدترکیب، نزد بچه‌آهوی پیشونی‌سفید به شکل جوانی زیبا و خوش‌پوش ظاهر می‌شود و او را فریب می‌دهد تا از خانه‌ی پدر بداخلاقش فرار کند. جادوگران بچه‌آهوهای دختر را در قصر به آشپزی و قالی‌بافی مجبور می‌کنند و هرکس را که نافرمانی کند، به دستگاهی می‌سپارند تا عصاره‌ی بدنش گرفته شود؛ اختاپوس، رئیس جادوگران، به عصاره‌ی بدن بچه‌آهوها نیاز دارد تا زنده بماند. هیچ‌کس جرأت رویارویی با جادوگران را ندارد؛ جز آقاموشه، که قبلاً هم عجوزه را شکست داده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  گریم شخصیت‌ها از دید شما چطور بود؟ ترجیح می‌دادید این فیلم همین‌طوری باشد یا با شخصیت‌های عروسکی؟
  چه قسمت‌هایی از فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟
  در پایان فیلم چه احساسی داشتید؟ به نظر شما، آیا پدر پیشونی‌سفید متوجه اشتباهش شد؟ چرا رفتارش تغییری نکرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده سید مسعود اطیابی
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۹۰