ارباب حلقه‌ها

(The Lord of The Rings)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر پسری نوجوان و دوستانش برای مبارزه با پلیدی‌ها و نجات جهان از قدرت‌های منفی

سال: 1978
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فردو در مورد توانایی‌های خود به شدت احساس ضعف می‌کند و به قابلیت‌های خود باور ندارد، اما تجربه‌ی این سفر باعث می‌شود به خود اعتماد پیدا کند. این سفر ماجراجویانه برای فردو و دوستانش همراه با لحظات ترسناک و دلهره‌آور و همچنین لحظاتی شاد و پر از امنیت در کنار گروه جنگجویان است. آن‌ها بارها در مواجهه با نیروهای تاریکی دچار وسوسه می‌شوند و در نبرد بین خوبی و پلیدی شکست می‌خورند، اما در سایه‌ی حمایت جمعی و راهنمایی‌های مناسب گاندولف، دوباره امیدوار می‌شوند و به حرکت ادامه می‌دهند.
  فردو پسری مسئولیت‌پذیر، مهربان و سختکوش است که برای نجات جان انسا‌ن‌ها حاضر می‌شود فداکاری کند و جان خود را برای حمایت از دوستشان به خطر بیاندازد. او در مقابل وسوسه‌ها تاجایی‌که می‌تواند مقاومت می‌کند. دوستانش نیز در این سفر او را حمایت می‌کنند و در سختی‌ها یکدیگر را تنها نمی‌گذارند. گاندولف به عنوان جادوگری خوب و راهنمایی عاقل، همیشه توصیه‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای به گروه می‌دهد و با آنکه دانش و تجربه‌اش از بقیه بیشتر است، ولی نظرش را به کسی تحمیل نمی‌کند و به نظر همه، حتی کوچکترها احترام می‌گذارد.
  موضوع وسوسه برای به دست آوردن قدرت بیش‌تر برای غلبه بر انسان‌ها، نجات جهان از دست نیروهای پلید و مبارزه برای عدالت با احتمال مرگ افراد، همگی موضوعاتی است که به جهان بزرگسالی متعلق است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است؛ خفه شو، احمق، کودن، پلید و شیطان‌صفت.
  ارک‌ها و ارواح تاریکی، چهره‌هایی زشت و ترسناک دارند و با استفاده از شمشیر، گرز و خنجر و تیروکمان با جنگجویان مبارزه می‌کنند. اگر هر یک از مبارزان توسط ارواح کشته شوند، خود به سرنوشت شوم آن‌ها مبدل شده و برای همیشه به جهان تاریکی تبعید می‌شوند. جادوگران پلید با استفاده از جادو برای شخصیت‌های اصلی مشکلاتی به وجود می‌آورند. شمشیری زهرآلود به بدن فردو اصابت می‌کند و او را ناتوان و مریض می‌کند. اژدهایی شبیه هشت‌پا از دورن آب سر برمی‌آورد و با حلقه زدن به دور پای فردو، او را داخل آب می‌کشد. در طول مسیر استخوان‌های باقیمانده از جنازه‌های انسان‌ها دیده می‌شود. در صحنه‌ای سگ‌های وحشی به فردو و دوستانش حمله می‌کنند و تا مدت‌ها آن‌ها را مورد تعقیب قرار می‌دهند. گاندولف در مبارزه با هیولایی درون غار، به اعماق زمین و دریاچه‌ی آتش سقوط می‌کند و تا مدت‌ها همه تصور می‌کنند که مرده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی که براساس رمانی به همین نام اثر جان تالکین نوشت شده است، داستان پسری نوجوان به نام فردو است که روزی جادوگری خیرخواه به نام گاندولف، حلقه‌ای بسیار قدرتمند را به او امانت می‌دهد. پادشاه تاریکی، سارون نیروهایش را برای گرفتن حلقه می‌فرستند و فردو و دوستانش به سفری ماجراجویانه قدم می‌گذارند تا با از بین بردن حلقه، مانع قدرت بیشتر سارون شوند. فردو که در ابتدا نسبت به توانایی‌های خود به شدت احساس ضعف می‌کند، در تجربه‌ی این سفر، اعتمادبه‌نفسش افزایش می‌یابد و یاد می‌گیرد به نیروهای درونی خود اتکا کند. فردو و دیگر مبارزان، بارها در مواجهه با نیروهای تاریکی دچار وسوسه می‌شوند و در نبرد بین خوبی و پلیدی شکست می‌خورند، اما با حمایت جمعی و راهنمایی‌های مناسب گاندولف، دوباره روحیه‌ی خود را بازمی‌یابند و به حرکت ادامه می‌دهند. فیلم پیام‌آور تاثیر مخرب قدرت‌طلبی بر زندگی انسان‌هاست و نیروهای پلید و بدخواه را عاملی مهم در از بین بردن صلح، دوستی و آرامش انسان‌ها معرفی می‌کند.
  ارک‌ها و ارواح تاریکی، چهره‌هایی زشت و ترسناک دارند و با استفاده از شمشیر، گرز و خنجر و تیروکمان با جنگجویان مبارزه می‌کنند. جادوگران پلید با استفاده از جادو برای شخصیت‌های اصلی مشکلاتی به وجود می‌آورند. شمشیری زهرآلود به بدن فردو اصابت می‌کند و او را ناتوان و مریض می‌کند. در طول مسیر استخوان‌های باقیمانده از جنازه‌های انسان‌ها دیده می‌شود. گاندولف در مبارزه با هیولایی پلید درون غار، به اعماق زمین سقوط می‌کند و تا مدت‌ها همه تصور می‌کنند که مرده است. موضوع وسوسه و قدرت‌طلبی و نجات جهان از دست نیروهای پلید و مبارزه برای عدالت با احتمال مرگ افراد، همگی موضوعاتی است که به جهان بزرگسالی متعلق است. در فیلم از کلمات توهین‌آمیز به کار رفته است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان و نوجوانان بین 11 تا 13 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بیلبو باگینز حلقه‌ای گمشده و بسیار قدرتمند پیدا می‌کند. پادشاه تاریکی، سارون، نیروهایش را برای گرفتن حلقه به روستای آن‌ها می‌فرستد. جادوگری خوب به نام گاندولف حلقه را به برادرزاده‌ی او، فردو می‌دهد تا او همراه دوستانش، آن منشا قدرت را که عامل بسیاری از جنگ‌ها است، برای همیشه از بین ببرند. فردو با همراهی گروهی جنگجو از انسان‌ها، الف‌ها، هابیت‌ها و دورف‌ها به کوهستانی دور سفر می‌کنند تا حلقه را درون داغ‌ترین آتش زمین بیندازند. آن‌ها در این مسیر با ارک‌ها و ارواح تاریکی می‌جنگندند تا قدرت سارون را از بین ببرند. درنهایت فردو و دوستانش به هدفشان می‌رسند و دوباره به روستای خود بازمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید فردو چه ویژگی‌هایی دارد که توسط گاندولف برای این ماموریت انتخاب شد؟
  به نظر شما قدرت باعث تخریب ذهن می‌شود؟ فکر می‌کنید دلیل آن چیست؟
  به نظر شما، در حل حاضر و در دوران ما، چه چیزهایی نماد آن حلقه در قدرت و وسوسه‌ی انسان‌ها می‌توانند باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Ralph Bakshi
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۳۳
  کشور سازنده آمریکا، بریتانیا، اسپانیا
  استودیو Fantasy Films، Bakshi Productions، Saul Zaentz Film Productions
  بازیگران جان هارت، دامینیک گارد، کریستوفر گارد
  سال انتشار ۱۹۷۸