اردک‌ها

(Quackerz)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اردکی نوجوان با نیرویی خارق‌العاده، تلاش او برای اتحاد اردک‌ها و نجات جزیره از تاریکی

سال: 2016
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش لانگ‌وی برای دنبال کردن رویایش و عبور کردن از رسوم باستانی و نیز ارتباط او با اریکا و دوستی بین‌شان، می‌تواند برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی معنادار باشد.
  اردک نوجوان، لانگ‌وی، ارزشی برای رسوم باستانی قائل نیست. او به پرواز فکر می‌کند و شهرت و اعتبار را در پرواز می‌بیند. امپراتور پنگ‌لی از توانایی بالای لانگ‌وی آگاه است اما برای محافظت از او اجازه نمی‌دهد تجربه‌های تازه پیدا کند. لانگ‌وی می‌داند که اگر همیشه بازی کند، چشمانش ضعیف می‌شوند و ناچار خواهد شد عینک بزند. اریکا به پنگ‌لی می‌گوید هیچ وقت اجازه نده یک دختر، فقط به خاطر دختربودنش، برنده شود؛ اگر هم این کار را کردی، به او نگو. لانگ‌وی این کار خود را نشانه‌ی ادب می‌داند. شخصیت‌های زن در فیلم انگشت‌شمارند و نقش‌های کلیشه‌ای دارند: پیرزن جادوگر، خانم معلم، مادر بچه، اریکای معشوق.
  حرکات و راه‌ رفتن‌ زن جادوگر و اندام او با جزئیات اغراق‌آمیز به نمایش در می‌آید. پلیس جوان عاشق زن جادوگر می‌شود و مدام به فکر جلب توجه و تصاحب قلب اوست. لانگ‌وی و اریکا از لحظه‌ی اول به هم علاقه‌مند می‌شوند و در پایان فیلم باهم ازدواج می‌کنند. در یک صحنه به نظر می‌رسد مأمور پلیس ماده‌ی مخدر مصرف می‌کند و حالت خماری پیدا می‌کند. وقتی اریکا را در اتاق زندانی می‌کنند، تهدید به اعتصاب غذا می‌کند. موضوع مبارزه برای نجات سرزمین هم موضوع کودکانه‌ای نیست.
  موارد زیادی از تمسخر ظاهر در فیلم وجود دارد؛ از عبارت‌هایی مانند چاقالو، سبزک، کله‌سبز و ضایع چند بار استفاده می‌شود. عبارت‌های چه غلطی می‌کنی، جون‌تون در آد، خفه شو یک بار شنیده می‌شوند. گفتگوهای بزرگسالانه و با محتوای جنسی هم در چند موقعیت به کار رفته‌اند. در صحنه‌ای با اشاره به کتابی که برای بزرگ‌ترهاست، گفته می‌شود: «حرکاتی که توی این کتاب نوشته شده فقط مال بزرگ‌ترهاست.» در صحنه‌ای دیگر، پلیسی که توسط زنی اغوا شده، با لحنی معنادار می‌گوید: نگاش کن!
  به تفاوت‌های اردک‌های ماندارین و مالارد اشاراتی می‌شود؛ مثل این‌که زیست‌گاه اولی در آسیا و روسیه است و دومی در کانادا؛ البته بسیاری از این نکات در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند.
  اردک‌های سبز موقع ورود به قلمرو اردک‌های چینی، اثر باستانی آن‌ها را ناخواسته ویران می‌کنند و بعد رؤسای دو گروه با هم دعوا و کتک‌کاری می‌کنند. اردک‌های نظامی توپ و تفنگ دارند، اما دیده نمی‌شود که از آن‌ها استفاده کنند. آن‌ها از توپ برای ادای احترام استفاده می‌کنند. اردک‌های چینی از برای مبارزه با جادوگر از کمان‌هایی برای پرتاب تلمبه استفاده می‌کنند. اسلحه‌ی پلیس جوان هم در مقابله با دزدها به دوربین عکسبرداری تبدیل می‌شود. ژنرال داکماس نزدیک است با کارد آشپزخانه سر بریده و برای شام آماده شود. او با همان کارد دست ‌و پای بسته‌ی خود را باز می‌کند تا فرار کند. زن جادوگر از شلاق بلندش برای زدن و گیرانداختن بقیه استفاده می‌کند. از سلاح شیمیایی برای نابودی اردک‌ها استفاده می‌کند اما اردک‌ها ماسک شیمیایی دارند. او سعی می‌کند برای جوان ماندن از انرژی خورشید استفاده کند؛ بهره‌برداری او از انرژی خورشید باعث کوچک‌تر شدن خورشید و در نهایت تاریکی مطلق خواهد شد. قطار او موقع ورود به روستا پلی را تخریب می‌کند و لبه‌ی دره می‌ایستد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن اردک‌ها یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی درباره‌ی اردکی نوجوان با نیروی خارق‌العاده است. طبق متون باستانی اردک‌ها، هر ۱۰۰ سال یک‌بار، فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌دهد و اردکی که می‌تواند پرواز کند، خودش را برای نجات بقیه فدا می‌کند. این زمان نزدیک است و امپراتور پنگ‌لی که از توانایی‌های پسرش، لانگ‌وی آگاه است، برای محافظت از او، او را محدود کرده است. در جزیره‌ی آن‌ها پرواز ممنوع است و همه باید از رسوم باستانی پیروی کنند. در مقابل، لانگ‌وی به رسوم باستانی باور ندارد و همیشه رؤیای پرواز را در سر می‌پروراند. آشنایی او با دختر ژنرال، که به همراه دسته‌ای از اردک‌های نظامی به جزیره وارد شده، به او کمک می‌کند پرواز را بیاموزد و توانایی‌هایش را کشف کند. از سوی دیگر، زن جادوگری او را گیر می‌اندازد تا با استفاده از نیروی خارق‌العاده‌اش، به اهداف خودخواهانه‌ی خود برسد. حالا دو گروهِ اردک‌ها باید اختلاف را کنار بگذارند و لانگ‌وی را نجات دهند تا جزیره را از فرورفتن در تاریکی مطلق نجات دهد. فیلم بازاندیشی در رسوم باستانی و کسب تجربه‌های تازه را تشویق می‌کند. همچنین بر این نکته تأکید می‌کند که پیروزی جز با اتحاد و همکاری دست‌یافتنی نیست.
  در فیلم صحنه‌های خشن زیادی از درگیری میان اردک‌ها و نیز میان اردک‌ها و انسان‌ها وجود دارد؛ هرچند بدون خونریزی یا مرگ است. از بین رفتن خورشید و چیرگی تاریکی می‌تواند باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. به دلیل وجود مضامین عاشقانه و کلیشه‌های جنسیتی و فرهنگی، علاوه بر صحنه‌های خشن مبارزه و نبرد، فیلم محتوای بزرگسالانه‌ی قابل توجهی دارد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات خشن فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  طبق متون باستانی اردک‌ها، هر ۱۰۰ سال یک‌بار، فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌دهد و اردکی که می‌تواند پرواز کند، خودش را برای نجات بقیه فدا می‌کند. امپراتور پنگ‌لی که از توانایی‌های پسرش، لانگ‌وی، آگاه است، برای محافظت از او همه را متقاعد کرده که پرواز کار مسخره‌ای است و فقط به رسوم باستانی بها می‌دهد. ورود دسته‌ای از اردک‌های نظامی به جزیره‌ی اردک‌ها باعث ایجاد تنش در جزیره می‌شود اما لانگ‌وی که فقط به پرواز فکر می‌کند، به دختر ژنرال علاقه‌مند شده و پرواز را از او می‌آموزد. از سوی دیگر، جادوگری وارد روستا شده و به دنبال گیر انداختن لانگ‌وی است تا به کمک نیروی خارق‌العاده‌اش در جذب انرژی خورشید، همیشه جوان و زیبا بماند. حالا دو گروهِ اردک‌ها باید متحد شوند تا هم لانگ‌وی را نجات دهند و هم از خاموشی خورشید و چیرگی تاریکی مطلق توسط جادوگر جلوگیری کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  لانگ‌وی چگونه از توانایی خارق‌العاده‌ی خود آگاه شد؟ پدرش در این مورد چگونه می‌توانست به او کمک کند؟
  بازی‌های رایانه‌ای کجا به لانگ‌وی کمک کرد؟ کجا به او آسیب زد؟
  دو گروه اردک‌ها چه تفاوت‌هایی باهم داشتند؟ این تفاوت‌ها چگونه به کمک‌شان آمد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۱
  سال انتشار ۲۰۱۶