اردک اردک غاز

(Duck Duck Goose)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک غاز جوان، خودخواه و مغرور، سرپیچی او از جمع و تجربه‌ی تنهایی، شکست و ناامیدی

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جوجه‌اردک‌ها در صحنه‌های مختلف فیلم تنهایی، ترس و کوچک بودن را تجربه می‌کنند.
  پنگ اگرچه احساس شکست می‌کند اما ناامید نمی‌شود و برای رسیدن به هدف تلاش می‌کند. او ابتدا از جوجه‌اردک‌ها سوءاستفاده می‌کند تا خودش شکار نشود اما در نهایت یاد می‌گیرد خودخواه نباشد و به‌خاطرشان فداکاری می‌کند. جوجه‌ها خود را با او یک خانواده می‌دانند. جوجه‌اردک خواهر از برادر کوچک‌تر خود مراقبت می‌کند. سردسته‌ی غازها آن‌ها را به کار گروهی تشویق می‌کند.
  پنگ و یک غاز ماده به هم علاقه‌مندند و در چند صحنه حرف‌های معناداری می‌زنند، عشق‌بازی می‌کنند و همدیگر را می‌بوسند. در پایان فیلم در مورد زندگی مشترک، بچه‌داری و فرزندآوری صحبت می‌کنند. نسخه‌ی دوبله، ضمن حذف این صحنه‌ها، آن‌ها را خواهر و برادر نمایش می‌دهد. پدر دختر در صحنه‌های متعدد آن‌ها را غافلگیر می‌کند و خلوت خصوصی‌شان را بر هم می‌زند. در مورد خوک‌ها، تصاویر متعددی از پشت باسن‌شان وجود دارد و در یک صحنه هم شلوار آشپز از پایش در می‌آید و از پشت باسنش معلوم می‌شود.
  پنگ غازهای نوجوان و جوجه‌اردک‌ها را تحقیر می‌کند. او و جوجه‌اردک‌ها بارها از کلمه‌ی احمق استفاده می‌کنند. در صحنه‌های متعدد، شخصیت‌های مختلف بالا می‌آورند؛ مثلاً در یک صحنه جوجه‌اردک کرم بدمزه را روی سر و صورت پنگ بالا می‌آورد. فیلم همچنین شامل صحنه‌های خنده‌دار متعددی در مورد گاز معده است؛ مثلاً خوک‌ها نزدیک صورت پنگ این کار را می‌کنند. برخی از این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. خروس ترسو خود را زن‌ذلیل و در نتیجه مستحق مرگ می‌داند. در صحنه‌ی دیگری نیز رئیس غازها برای تحقیر، دو پرنده‌ی نر را با عنوان «خانم» خطاب قرار می‌دهد. پنگ، غاز نر جوان، از این‌که «مادر» خطاب شود، هراس دارد.
  در فیلم، کوچ پرنده‌ها به مناطق گرمسیر در زمستان برجسته شده است.
  پنگ و جوجه‌اردک‌ها بارها در خطر قرار می‌گیرند، از جایی سقوط می‌کنند، به هوا پرتاب می‌شوند یا توسط گربه تهدید می‌شوند. گربه که یکی از چشمانش آسیب دیده و قرمزرنگ است، هم پنگ و هم جوجه‌اردک‌ها را به کباب کردن و خوردن تهدید می‌کند. آن‌ها چند بار از دست گربه فرار می‌کنند، اما گربه هفت جان دارد. پنگ همیشه قورباغه‌ها را و حتی یک بار دوست لاک‌پشتش را به اطراف پرتاب می‌کند. بال او می‌شکند و توانایی پرواز را از دست می‌دهد. او از جوجه‌اردک‌ها سوءاستفاده می‌کند تا اگر به خطر افتاد، آن‌ها به‌جای او شکار شوند. پنگ پای جوجه‌اردک بازیگوش را به پای خودش می‌بندد و همراه خود می‌کشد. او در یک صحنه برای جوجه‌ها قبل از خواب داستان ترسناک تعریف می‌کند و باعث ناراحتی‌شان می‌شود؛ تصویری که آن‌ها از داستان پنگ در ذهن خود می‌سازند، بعداً در واقعیت اتفاق می‌افتد. جوجه‌اردک‌ها از رعد و برق می‌ترسند. انسان‌ها آن‌ها را به اسم دره‌ی شادی به رستوران آدم‌ها می‌برند و آن دو اولین جوجه‌هایی هستند که برای کباب شدن انتخاب می‌شوند. آشپز با ساطور به سراغ‌شان می‌رود اما پنگ در آخرین لحظه نه‌تنها آن دو، بلکه همه‌ی جوجه‌اردک‌ها را نجات می‌دهد. او در صحنه‌های متعدد از ضربه‌ی ساطور آشپز جان به در می‌برد و نیز با گربه مبارزه می‌کند، به او نوک می‌زند و پنجول می‌خورد. گربه با اذیت کردن حیوانات مختلف مجبورشان می‌کند اطلاعات مورد نیاز او را لو بدهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اردک اردک غاز یک انیمیشن کامپیوتری درباره‌ی سرگذشت یک غاز جوان به نام پنگ، همراه با دو جوجه‌اردک کوچولو است. پنگ خودخواه و مغرور است و به قانون‌های گروه اعتقادی ندارد. او فکر می‌کند دیگران سرعتش را کم می‌کنند و حتی اگر دیرتر از گروه کوچ را شروع کند، زودتر از آن‌ها به مقصد می‌رسد اما درست قبل از آغاز سفر آسیب می‌بیند و نمی‌تواند پرواز کند. او که همه‌ چیز را مثل یک مسابقه می‌بیند، احساس شکست می‌کند اما ناامید نمی‌شود و با پای پیاده راهی می‌شود و از توانایی‌های غریزی خود برای میانبر زدن استفاده می‌کند. همراهی با دو جوجه‌اردک کوچولو فرصتی برای او فراهم می‌کند تا به چیزی جز خودش هم اهمیت بدهد و علاوه بر تمرین کار گروهی، خانواده داشتن را نیز تجربه کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد که پنگ و جوجه‌اردک‌ها به خطر می‌افتند یا از چیزهایی مثل تاریکی و رعد و برق می‌ترسند. یک گربه‌ی گرسنه در تمام مسیر دنبال آن‌هاست و آن‌ها را به تبدیل شدن به شام تهدید می‌کند. صحنه‌های طولانی مواجهه‌ی جوجه‌اردک‌ها با خطرات و اتفاقات مختلف در سفرشان ممکن است برای کوچک‌ترها مضطرب‌کننده باشد. پنگ با همه بدرفتاری می‌کند، کوچک‌ترها را تحقیر می‌کند، قورباغه‌ها را پرتاب می‌کند و به جوجه‌اردک‌ها دروغ می‌گوید؛ هرچند در نهایت، جوجه‌ها را از کباب شدن در رستوران آدم‌ها نجات می‌دهد و به‌خاطرشان با گربه مبارزه می‌کند. فیلم شامل صحنه‌های خنده‌دار متعددی از بالا آوردن و بیرون دادن گاز معده است که برخی از آن‌ها از دوبله حذف شده است. همچنین، صحنه‌هایی در مورد رفتارهای عاشقانه و معنادار پنگ و نامزدش وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده و رابطه‌ی آن‌ها به صورت برادر و خواهر نمایش داده شده است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین ببینند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات ترسناک آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پنگ یک غاز جوان خودخواه و مغرور است که به قانون‌های گروه اعتقادی ندارد و می‌خواهد تنهایی کوچ کند. او درست قبل از آغاز سفر خود آسیب می‌بیند و توانایی پرواز را از دست می‌دهد. او پیاده به راه می‌افتد و با دو جوجه‌اردک کوچولو که آن‌ها هم از گروه‌شان جدا افتاده‌اند، همراه می‌شود. پنگ ابتدا فقط به خودش فکر می‌کند اما کم‌کم که زمان بیشتری را با جوجه‌ها می‌گذراند، یاد می‌گیرد چیزهایی فراتر از خودش را هم ببیند. وقتی پنگ متوجه می‌شود جوجه‌اردک‌ها را به اسم دره‌ی شادی به رستوران آدم‌ها می‌برند، تلاش می‌کند نجات‌شان دهد و سپس با هم به مناطق گرمسیری پرواز می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اولین گروهی که ما در آن عضو می‌شویم چیست؟ چه گروه‌های دیگری می‌توانید نام ببرید که الان عضوشان هستید؟ گروه‌ها با چه هدفی ایجاد می‌شوند؟
  شما هم فکر می‌کنید عذرخواهی نشانه‌ی ضعف است؟ چرا گاهی پذیرفتن اشتباه و عذر خواستن این‌قدر سخت است؟
  اردک اردک غاز نام یک بازی دسته‌جمعی در آمریکاست؛ در مورد آن چه می‌دانید؟ می‌دانید شبیه کدام‌ یک از بازی‌هایی است که با دوستان‌تان بازی می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۱۸