ارقام پنهان

(Hidden Figures)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره تلاش‌های سرسختانه‌ی سه زن سیاه‌پوست در سازمان ناسا برای به دست آوردن جایگاه واقعی‌شان در جامعه

سال: 2016
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حمایت والدین کاترین از پیشرفت‌های او و حمایت همسر مری برای این‌که در کلاس سفیدپوستان شرکت کند، مرگ همسر کاترین و کمک‌های مادرش در نگهداری از بچه‌هایش، تحقیر سیاه‌پوستان در طول فیلم به خاطر نژاد و رنگ پوست‌شان، جدی نگرفتن کاترین توسط همکاران مردش، احساس ناامیدی همسر مری از این‌که شرایط هیچ‌ وقت برای سیاه‌پوست‌ها مساعد نمی‌شود، دوستی عمیق میان کاترین، مری و دروتی، همگی موضوعاتی هستند که می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند.
  سیاه‌پوستان در تمام فیلم تلاش می‌کنند نشان دهند میزان ارزش و کارآمدی آن‌ها و علاقه به کشورشان ارتباطی با رنگ پوست و نژادشان ندارد. هریسون، مدیر ارشد ناسا و جان گلن فضانورد از جمله کسانی هستند که بدون در نظر گرفتن نژاد افراد و فقط با توجه به توانایی‌هایشان برای آنان ارزش قائل می‌شوند. کاترین، مری و دروتی به مرور ترس‌هایشان را کنار می‌گذارند و برای رسیدن به حقوق طبیعی و جایگاه واقعی‌شان تلاش می‌کنند و نشان می‌دهند زن بودن یا سیاه بودن در میزان هوش و توانایی افراد برای انجام اموری هر چند حساس و حیاتی، مانعی محسوب نمی‌شود. جیسون، همسر دوم کاترین، به این موضوع اشاره می‌کند که می‌داند باید قدر همسر دانشمندش را بداند و به توانایی‌های او اعتماد داشته باشد و ازدواج با او به معنای پذیرفتن دخترانش به عنوان فرزندان خودش است و باید مثل کاترین برای رفاه و حال خوب دختران تلاش کند. دروتی به عنوان مدیر سایر زنان سیاه‌پوست بخش محاسبات، فقط به دنبال پیشرفت خودش نیست و وقتی به عنوان مسئول بخش کار با کامپیوتر انتخاب می‌شود، برای قبول شغلش این شرط را می‌گذارد که بقیه‌ی زنان تیمش همراه او در آن‌جا مشغول به کار شوند. هریسون از کارمندانش می‌خواهد برای سربلندی کشورشان با تلاش و هماهنگی بیشتری کار کنند و اجازه ندهند موضوعاتی همچون نژاد و جنسیت همکاران‌شان روی کار گروهی‌شان تأثیری بگذارد. خود او نیز نه‌تنها به عنوان یک مدیر، که به عنوان یک فرد اثرگذار و برای این‌که از سلامت فضانوردان مطمئن باشد، ساعت‌های طولانی کار می‌کند و چگونگی کارکرد سفینه‌ها را بررسی می‌کند.
  در نسخه‌ی اصلی، چند صحنه از بوسه‌ی میان همسران و نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. یکی از زن‌ها به این‌که جذب مرد ستاره‌شناسی شده اشاره می‌کند.
  شخصیت‌ها از کلمات توهین‌آمیزی مثل لعنتی و به جهنم، و سفیدپوستان از عبارت‌های نژادپرستانه‌ای مثل کاکاسیاه استفاده می‌کنند.
  مخاطبان با کارکرد علوم ریاضی، فیزیک و مهندسی در امور مربوط به فضانوردی و همچنین مفهوم کامپیوترهای انسانی آشنا می‌شوند.
  مخاطبان با بخشی از رفتارهای نژادپرستانه در کشورهای مختلف از جمله در سال‌های دهه‌ی ۶۰ میلادی در آمریکا و تلاش سیاه‌پوستان به رهبری مارتین لوترکینگ برای ایجاد برابری میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان آشنا می‌شوند. همچنین می‌توانند با پوشش، فرهنگ و سبک زندگی مردم آمریکا در سال‌های میانی قرن بیستم آشنا شوند.
  موقعیت‌ها و صحنه‌های خشن و ترسناکی در فیلم وجود دارند: رفتار تحقیرآمیز سفیدپوستان با سیاه‌پوستان، جدا کردن محل‌های عمومی مثل اتوبوس، کتابخانه و حتی سرویس بهداشتی برای سیاه‌پوستان و سفیدپوستان، اعتراض‌های سیاه‌پوستان به شکل برپا کردن تظاهرات و شعار دادن علیه تبعیض‌های نژادی و رفتارهای تحقیرآمیز همکاران سفیدپوست کاترین با او؛ مثل این‌که حتی دستگاه قهوه‌شان را هم از او جدا کردند. هنگام فرود گلن از فضا به زمین همه برای لحظه‌ای فکر می‌کنند که او مرده است اما در نهایت به سلامت فرود می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که بر اساس کتاب ارقام پنهان، نوشته‌ی مارگوت لی شرتلی ساخته ‌شده، سرگذشت واقعی سه زن سیاه‌پوست آفریقایی آمریکایی‌تبار به نام‌های کاترین، مری و دروتی است که به عنوان «کامپیوترهای انسانی» در سازمان ناسا کار می‌کنند و برای به دست آوردن جایگاه‌شان به عنوانی زنانی نخبه و مبارزه با تبعیض‌های مرسوم علیه سیاه‌پوستان، تلاش‌های فراوانی می‌کنند. آن‌ها در طول فیلم از زنانی فرمان‌بردار که فقط از کار در ناسا خوشحال بودند، تبدیل به افرادی شدند که می‌خواستند به جایگاه واقعی‌شان برسند و از درخواست حقوق طبیعی‌شان نترسند. هریسون، مدیر ارشد ناسا و جان گلن ِفضانورد از جمله کسانی هستند که بدون در نظر گرفتن نژاد افراد و فقط با توجه به توانایی‌هایشان برای آنان ارزش قائل می‌شدند؛ حمایت‌های آن‌ها در کنار تلاش‌های خود این زنان در نهایت به نتیجه می‌رسد. شخصیت‌های اصلی داستان نشان می‌دهند که چگونه با نظم، کار گروهی، صداقت و وفاداری به یکدیگر می‌توانیم به اهداف بزرگی که داریم برسیم.
  فیلم چند صحنه‌ی ناراحت‌کننده و خشن دارد؛ از جمله برخورد نامناسب سفیدپوستان که همه‌ی قسمت‌های شهر حتی آبخوری، دستگاه سرو قهوه، کتابخانه و سرویس بهداشتی خود را هم از سیاه‌پوستان جدا کرده‌اند. همچنین در صحنه‌ای، هنگام فرود فضانورد به زمین همه برای لحظه‌ای فکر می‌کنند او مرده، اما در نهایت به سلامت فرود می‌آید. موضوع اصلی فیلم که به تبعیض‌های نژادی و جنسیتی و مبارزرات زنان و مردان در طول تاریخ برای رفع این تبعیض‌ها می‌پردازد، موضوع معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیست ولی برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان می‌تواند الهام‌بخش و معنادار باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی سه زن شاغل در ناسا است و فیلم در زمانی می‌گذرد که تبعیض نژادی به‌ گونه‌ای است که همه‌ی محل‌های عمومی میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان مانند محله‌های مسکونی، اتوبوس‌ها، کتابخانه و سرویس‌های بهداشتی از هم جدا هستند و از همه مهم‌تر این‌که امکان تحصیلات و دریافت جایگاه شغلی یکسانی ندارند. کاترین که به بخش محاسبات پرواز سفینه‌های فضایی رفته، با همکاران مردی مواجه می‌شود که علاوه بر سیاه بودنش، او را به خاطر زن بودن نیز جدی نمی‌گیرند و او باید تلاش کند تا کارآمدی خود را به عنوان یک نیروی متخصص نشان دهد. دروتی نیز که تمام وظایف یک مدیر ناظر را انجام می‌دهد، از این موضوع که به خاطر سیاه بودنش نمی‌تواند به صورت رسمی یک مدیر ناظر باشد ناراضی است و از طرفی باید خود و کارمندانش را آماده‌ی روبه‌رویی و کار با کامپیوترهای واقعی کند تا از کار اخراج نشوند. مری نیز که همیشه آرزوی مهندس بودن داشته، باید از طریق قانونی اقدام کند تا بتواند تحصیلات تکمیلی‌اش را در مدرسه‌ی سفیدپوستان انجام دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  هر کدام از این زنان چه خصوصیت برجسته‌ای دارند؟ آن‌ها چطور ارزش کار گروهی و ارتباطات دوستانه برای رسیدن به اهداف را به ما نشان می‌دهند؟
  به نظر شما چقدر از مسیر مبارزه علیه تبعیض‌های نژادی و جنسیتی را طی کرده‌ایم؟ چه ‌کارهای دیگری لازم است انجام شود؟
  آیا خود شما مورد تبعیض‌های این‌چنینی قرار گرفته‌اید یا درباره‌ی بعضی از افراد چنین تبعیض‌هایی را قائل شده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۶