اسباب‌بازی فروشی عجیب آقای مگوریوم

(Mr. Magorium's Wonder Emporium)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی یک اسباب‌بازی فروشی جادویی و مرگ قریب‌الوقوع صاحبش، با تأکید بر عشق به زندگی و تأثیر مثبت رابطه‌ی دوستانه و صادقانه در شناخت توانایی‌ها و استعدادهای خود

سال: 2007
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی دوستانه‌ی شخصیت‌های اصلی فیلم، حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها، امیدها و ناامیدی‌های مالی برای دوباره به راه انداختن اسباب‌بازی فروشی سحر‌آمیز، همچنین نیاز اریک به پیدا کردن دوست، و بازی کردن و انجام دادن کارهای مشترک با آن‌ها، تجربیاتی هستند که می‌توانند در دنیای کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  آقای مگوریوم بسیار پرانرژی و سرشار از شور زندگی است. او تلاش می‌کند همیشه فضایی شاد و خلاقانه به وجود بیاورد. همچنین از نشان دادن علاقه‌اش به کسانی که دوستشان دارد واهمه‌ای ندارد و تلاش می‌کند تا به مالی اعتماد‌به‌نفس بدهد. اریک پسر بچه‌ای نُه ساله است که به اسباب‌بازی‌ها و سحرآمیز بودن آن‌ها باور دارد. او هرچند به سختی می‌تواند دوست پیدا کند، اما برای کسانی که با آن‌ها دوست است بسیار از خود مایه می‌گذارد. هنریک که حسابدار مغازه است، در ابتدا به مسائلی که به کارش مربوط نیست بی‌توجه است، اما کم‌کم به دلیل علاقه‌ای که به شخصیت‌های فیلم پیدا می‌کند تلاش می‌کند تا به چیزهایی که برای آن‌ها مهم است توجه کند و همین باعث می‌شود نهایتاً رابطه‌ی صمیمیانه‌تری با آن‌ها برقرار کند. مالی برای علاقه‌مندی‌هایش، از جمله پیانو، آقای مگوریوم، مغازه و اسباب‌بازی‌ها وقت و انرژی صرف می‌کند و همین تلاش‌ها و کمک دوستانش باعث می‌شود در نهایت تردید را کنار گذاشته و در رابطه با خودش و توانایی‌هایش به باور برسد.
  مالی در یک صحنه پیراهن بازی می‌پوشد که شانه‌های برهنه و خط سینه‌اش پیداست. موضوع مرگ آقای مگوریوم، آماده کردن شرایط برای مردن و به ارث رسیدن اسباب‌بازی فروشی پس از مرگش، موضوعات کودکانه‌ای نیستند. از اسباب‌بازی‌هایی که در فیلم نشان داده می‌شود، محصولات زیادی در بازار موجودند که تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان ایجاد کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: چرند، احمق، غیرقابل‌تحمل، کودن، عجیب و غریب، دمدمی.
  مرگ آقای مگوریوم و ناراحت شدن مالی ممکن است برای کودکان کوچک‌تر و حساس ناراحت‌کننده باشد؛ به ویژه‌ صحنه‌هایی که رنگ اسباب‌بازی‌ها و مغازه از بین رفته و خاکستری می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی یک اسباب‌بازی فروشی سحر‌آمیز است که متعلق به مردی عجیب و جالب و ۲۷۳ ساله به نام مگوریوم است. آقای مگوریوم در حال سپری کردن آخرین روزهای زندگی خود است و تصمیم دارد مغازه را به شاگرد و مدیر کنونی مغازه، مالی ماهونی، بدهد. او سعی می‌کند در طول فیلم، مالی را از لحاظ روانی برای پذیرش نبودش و در دست گرفتن مغازه آماده کند. فیلم فضایی بسیار شاد و پر از رنگ دارد. ویژگی‌های جادویی اسباب‌بازی‌ها و رابطه‌ی مالی و آقای مگوریوم با مغازه نیز جالب و خلاقانه است. شخصیت‌های اصلی فیلم رابطه‌ا‌ی دوستانه‌ و بسیار محبت‌آمیز با یکدیگر دارند و همکاری و تلاش آقای مگوریوم و دیگران برای آن‌که مالی توانایی‌های خودش را باور کند، جالب توجه است. تلاش آن‌ها در نهایت باعث می‌شود او بتواند پس از مرگ آقای مگوریوم، دوباره اسباب‌بازی فروشی را به‌راه انداخته و فضای جادویی و سحرآمیز آن‌جا را برای کودکان به نمایش بگذارد. فیلم نشان می‌دهد که زندگی شگفت‌انگیز است و مرگ، اجتناب‌ناپذیر، و با باور داشتن به خود و دیگران و دوستی و همکاری می‌توانیم از جادوی زندگی بهره‌مند شویم.
  با آن‌که بسیار سعی شده که مرگ آقای مگوریوم و ناراحت شدن مالی، در فضای شاد فیلم کم‌رنگ شود، اما ممکن است برای کودکان کوچک‌تر و حساس ناراحت‌کننده باشد؛ به ویژه‌های صحنه‌هایی که اسباب‌بازی‌ها و مغازه رنگ‌هایشان از بین رفته و خاکستری می‌شوند. از اسباب‌بازی‌هایی که در فیلم نشان داده می‌شود، محصولاتی در بازار موجودند که تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان ایجاد کند. موضوع مرگ آقای مگوریوم و آماده کردن شرایط برای پس از مرگش، موضوع کودکانه‌ای نیست. گفت‌وگوهای زیادی نیز در این‌باره شنیده می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند. همچنین ممکن است کودکان با تماشای فیلم، در مورد مرگ و اتفاقات بعد از آن کنجکاو و حساس شوند؛ خوب است والدین آمادگی لازم برای گفت‌وگو در این‌باره را داشته باشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  آقای مگوریوم مردی ۲۷۳ ساله است که یک اسباب‌بازی جادویی و سحر‌آمیز دارد. او به زودی خواهد مرد و به همین دلیل در تلاش است تا امورات مالی مغازه را مرتب کند. آقای مگوریوم برای حل و فصل کردن مسائل مالی مغازه یک حسابدار به نام هنریک استخدام می‌کند که به سحر و جادو اعتقادی ندارد و اتفاقاتی که در مغازه می‌افتد برایش عجیب و غیرقابل باور است. همچنین، آقای مگوریوم می‌خواهد مغازه را برای مالی ماهونی که مدیر آن‌جاست به ارث بگذارد؛ بنابراین در تلاش است تا فضای روحی و روانی او را برای نبود خودش و در دست گرفتن مدیریت کامل مغازه آماده کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا پیدا کردن دوست برای اریک سخت بود؟ شما تا به حال همچین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  فکر می‌کنید چه عاملی باعث شد هنریک که به موضوعات سحرآمیز باور نداشت، بخواهد در اسباب‌بازی فروشی عجیب و غریب و جادویی استخدام شود؟
  به نظرتان چرا آقای مگوریوم که ۲۷۳ سالش بود، آن‌قدر انرژی داشت و اصلاً خسته و پیر نبود؟ شما آدم‌های مسنی که سرحال و پرانرژی باشند در اطراف‌تان می‌شناسید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Zach Helm
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۹۳
  کشور سازنده آمریکا، کانادا
  استودیو FilmColony
  بازیگران جیسون بیتمن، داستین هافمن، ناتالی پورتمن
  سال انتشار ۲۰۰۷