استوارت کوچولو

(Stuart Little)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی ماجراهای فرزندخواندگی یک موش کوچک در خانواده‌ی انسان‌ها و تلاش‌های او برای ایجاد رابطه‌ای خوب با اعضای خانواده

سال: 1999
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی جرج از این‌که یک برادر انسان ندارد تا با او بازی کند، حس تنهایی استوارت در پرورشگاه و این‌که کسی یک موش را به فرزندی نمی‌پذیرد، ناراحتی اسنوبل از این‌که همه استوارت تازه‌وارد را دوست دارند و به او توجه کمتری می‌کنند و حمایت و توجهی که خانواده‌ی لیتل نسبت به فرزندان‌شان نشان می‌دهند، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  خانواده‌ی لیتل، استوارت را بدون توجه به تفاوت‌های ظاهری‌اش و فقط به‌خاطر قلب مهربان و رفتارهای دوستانه‌ای که استوارت با اطرافیانش دارد، همچون فرزند واقعی خود دوست دارند. جرج از این‌که برادری ندارد تا با او بازی کند غمگین است اما بعد از مهربانی‌های استوارت و شجاعتش در مسابقات قایقرانی که باعث پیروزی قایق جرج می‌شود، آن‌ها می‌توانند رابطه‌ی دوستی خوبی با هم برقرار کنند. با این‌که استوارت عاشق خانواده‌ی لیتل است اما تصمیم می‌گیرد به دلتنگی خانواده‌ای که تظاهر می‌کنند والدین واقعی او هستند، پایان دهد و لیتل‌ها را ترک کند. اسنوبل در ابتدا بسیار به استوارت حسادت می‌کند اما پس ‌از این‌که متوجه علاقه‌ی واقعی خانواده‌ی لیتل به او می‌شود، از رفتارهایش پشیمان می‌شود و از استوارت عذرخواهی می‌کند و کمک می‌کند تا از شر گربه‌های خیابانی خلاص شود.
  اسنوبل و گربه‌های خیابانی از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل خیکی، احمق، زبون‌نفهم، دهن‌لق، کله‌پوک، بدجنس و دهنت رو ببند استفاده می‌کنند.
  اسنوبل با بدجنسی، استوارت را تهدید به خوردن می‌کند و حتی یک ‌بار او را در دهانش می‌گذارد. استوارت به‌ صورت اتفاقی به همراه لباس‌های کثیف در ماشین لباسشویی گیر می‌افتد و مادرش او را نجات می‌دهد. گربه‌ها استوارت را در پارک تعقیب می‌کنند و بعد از چند صحنه زدوخورد و تهدیدهای کلامی، خودشان نیز از بالای درخت در رودخانه‌ی وسط پارک سقوط می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) بر اساس داستان استوارت کوچولو، اثر ای. بی. وایت ساخته‌ شده است. داستان درباره‌ی خانواده‌ای از انسان‌هاست که در حالی موشی به نام استوارت را به فرزندخواندگی می‌پذیرند که پسر و گربه‌ی خانگی‌شان از این موضوع ناراضی‌اند و باعث پیش آمدن اتفاقات عجیب‌غریبی برای استوارت می‌شوند. خانواده‌ی لیتل با وجود تمام تفاوت‌های استوارت با آن‌ها، او را همچون فرزندی واقعی می‌پذیرند و برای خوشحالی و راحتی او تلاش می‌کنند. استوارت نیز شخصیتی منعطف دارد و سعی می‌کند با دیگران رفتاری بامحبت و محترمانه داشته باشد. او با رفتارهایش موفق می‌شود توجه و علاقه‌ی برادرش را به خود جلب کند و با او دوست شود. فیلم با تأکید بر اهمیت و ارزش خانواده، نشان می‌دهد که خانواده منحصر به خانواده‌ی ژنتیک نیست و محبت و عشق ما می‌تواند شامل حال کسانی که با ما متفاوت‌اند نیز بشود.
  از آن‌جایی ‌که اسنوبل، گربه‌ی خانواده، از حضور استوارت در خانه راضی نیست بارها او را تهدید به خوردن می‌کند و با کمک دوستانش که گربه‌هایی بدجنس و نفرت‌انگیز به نظر می‌رسند، استوارت را به در دردسرهای زیادی می‌اندازد؛ تا جایی که بارها جانش در این تعقیب و گریزها به خطر می‌افتد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی خانواده‌ای به نام لیتل است که به دلیل درخواست‌های مکرر پسرشان، جرج، تصمیم دارند بچه‌ای را به فرزندخواندگی بپذیرند. اما وقتی از پرورشگاه به خانه‌ برمی‌گردند، موش کوچولویی به نام استوارت را به ‌عنوان برادر جدید، به جرج و اسنوبل، گربه‌ی خانگی‌شان، معرفی می‌کنند. جرج که ناراحت شده سعی می‌کند تا با این برادر جدید رابطه‌ای نداشته باشد اما استوارت با برنده کردن قایق استوارت در مسابقه و محبت‌هایش به او سعی می‌کند جایی در قلب او برای خودش باز کند. در این میان اسنوبل که از شرایط جدید راضی نیست، با کمک دوستان خیابانی‌اش ترتیبی می‌دهد تا خانواده‌ای از موش‌ها تظاهر کنند خانواده‌ی اصلی استوارت‌اند و باعث رفتن او از خانه شوند. چند روز پس رفتن استوارت، خانواده‌ی لیتل از طریق مدیر پرورشگاه متوجه واقعیت می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  استوارت از یک خانواده‌ی خوب چه انتظاری داشت؟ اگر شما به‌ جای جرج بودید و خواهر یا برادری بسیار متفاوت از خود داشتید، چه رفتاری با او می‌کردید؟
  به نظر شما چرا اسنوبل به استوارت و موقعیتش حسادت می‌کرد و چرا در نهایت به او کمک کرد تا به خانه برگردد؟
  شما تا به حال حسادت را تجربه کرده‌اید؟ در چه موقعیت‌هایی آن را احساس می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۱۹۹۹