اسلاگتِرا: به درون سایه‌ها

(Slugterra: Into the Shadows )

بررس متن: علی نجفی

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی پسری نوجوان و تیمش در سرزمینی زیرزمینی و مبارزه با آدم‌بدها

سال انتشار: 2016

اسلاگتِرا: به درون سایه‌ها

(Slugterra: Into the Shadows )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی پسری نوجوان و تیمش در سرزمینی زیرزمینی و مبارزه با آدم‌بدها

سال انتشار: 2016

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دوستی و همکاری تیم شین و تلاش برای پیروزی ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
ایلای سعی می‌کند در مبارزه‌ها به افراد بی‌گناه آسیبی نرسد. او همیشه با اعضای تیم همکاری می‌کند و با عذرخواهی بابت اشتباهش برای جبران آن تلاش می‌کند. اعضای تیم شین از نژادهای مختلف با توانایی‌های گوناگونی‌اند؛ یکی از آن‌ها هم دختر است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در سرزمین حلزون‌ها (اسلاگترا)، حلزون‌ها با تفنگ‌های مخصوصی شلیک می‌شوند که پس از سرعت گرفتن، تغییر شکل می‌دهند و توانایی‌های ویرانگر و خشونت‌بار خاصی پیدا می‌کنند. ایلای و گروهش نیز با همین تفنگ‌ها با آدم‌بدها و راهزن‌ها می‌جنگند. صحنه‌های متعددی از شلیک با این اسلحه‌ها، انفجار و ویرانی وجود دارد و ایلای و افراد تیمش بارها در خطر قرار می‌گیرند. ارتش سایه با چشمان سبزرنگ سر تا پا سیاه‌رنگ و زره‌پوش‌اند که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند. آن‌ها ناگهان ناپدید یا پدیدار می‌شوند و حلزون‌ها را با دم‌شان پرتاب می‌کنند. پسر دکتر بلک برای انتقام از شین به اسلاگترا آمده و به کمک حلزون خود، حلزون‌های دیگر را هیپنوتیزم می‌کند تا با استفاده از همان دستگاه‌های قدیمی آن‌ها را به حلزون‌های سیاه و خشمگین تبدیل کند.
گفتار نامناسب
عضو جدید تیم با عبارت‌هایی مثل تازه‌کار و صفر کیلومتر تحقیر می‌شود. شخصیت‌ها از عبارت‌های توهین‌آمیز مختلفی نظیر مسخره، ابله، کله‌پوک، بی‌مصرف، مرده‌شور و خفه استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد در دوبله اضافه شده است.
محتوای بزرگسالانه
دختر تیم شین اندام کشیده و لاغری دارد؛ در مقابل، پسرها اندام‌های عضلانی دارند. علاوه بر این، کورد روی بازویش خالکوبی دارد.
آنچه والدین باید بدانند

اسلاگترا: به درون سایه‌ها یا مبارزین در سایه، انیمیشنی دوبعدی و پنجمین فیلم از سری فیلم‌های اسلاگتراست. در این فیلم، پسر نوجوانی به نام تد به کمک حلزون خود به اسلاگترا وارد می‌شود و از تیم شین فنون مبارزه را می‌آموزد اما زمانی که آن‌ها می‌خواهند با ارتش سایه متحد شوند، به شین خیانت می‌کند و سعی می‌کند با کنترل همه‌ی حلزون‌ها به سبک دکتر بلک، تمام اسلاگترا را تحت سلطه‌ی خود درآورد. شین که همواره برای صلح میان حلزون‌ها و آدم‌ها تلاش می‌کند، اشتباه خود در اعتماد به تد را می‌پذیرد و با جلب اعتماد ارتش سایه، با آن‌ها برای مقابله با دشمن مشترک‌شان متحد می‌شود. افراد تیم شین با هم تفاوت‌های زیادی دارند اما وجه مشترک همه‌شان خیرخواهی، شجاعت و فداکاری است. در سرزمین حلزون‌ها، حلزون‌های آرام و دوست‌داشتنی با تفنگ‌های مخصوصی شلیک می‌شوند، در هوا تغییر شکل می‌دهند و توانایی‌های ویرانگر و خشونت‌بار منحصربه‌فردی پیدا می‌کنند. صحنه‌های متعددی از شلیک با این اسلحه‌ها، انفجار و ویرانی وجود دارد و ایلای و افراد تیمش بارها در خطر قرار می‌گیرند. آن‌ها نیز با همین تفنگ‌ها با آدم‌بدها و راهزن‌ها می‌جنگند؛ هرچند که با وجود خشونت‌های زیاد هر دو طرف، هیچ یک از شخصیت‌ها نمی‌میرند. ارتش سایه هم که موجوداتی سراپا سیاه‌رنگ و زره‌پوش‌اند و ناگهان غیب یا ظاهر می‌شوند، ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند. در فیلم، موارد متعددی از تهدید، تحقیر و توهین وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی صحنه‌های خشن و ترسناک آن و خشونت قهرمان‌های داستان گفتگو کنند.

چکیده داستان

نوجوانی به نام تد به کمک حلزون خود به سرزمین اسلاگتِرا وارد می‌شود و با پیوستن به گروه شین، فنون مبارزه را یاد می‌گیرد. زمانی که تیم شین و ارتش سایه تلاش می‌کنند تا برای ایجاد صلح میان حلزون‌ها و انسان‌ها به توافق برسند، تد همه‌ چیز را خراب می‌کند. او با همکاری آدم‌بدها تلاش می‌کند راه پدر خود، دکتر بلک، را دنبال کند و حلزون‌ها را به حلزون‌هایی عصبانی و ویرانگر تبدیل کند و کل اسلاگترا را زیر سلطه بگیرد. تیم شین با ارتش سایه همدست می‌شوند تا در مقابله با تد همکاری کنند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

این فیلم با فیلم‌های ابرقهرمانی که در آن‌ها آدم‌خوب‌ها با آدم‌بدها می‌جنگند چه شباهت‌ها یا تفاوتی‌هایی دارد؟ اعضای تیم شین چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟ فکر می‌کنید همین ویژگی‌هاست که آن‌ها را آدم‌خوبه می‌کند؟ به نظر شما، خشونت این فیلم با داستان آن متناسب است؟ ایلای چه هدفی را دنبال می‌کند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 85
سال انتشار 2016