اسمورف‌ها: دهکده‌ی گمشده

(Smurfs: The Lost Village)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختری اسمورفی و احساس عدم تعلق او نسبت به دوستانش و تلاش او برای پیدا کردن هویتش، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین اسمورف‌ها، مسائل مربوط به دختر و پسر بودن، دوستی و رقابت، همگی از موضوعات و چالش‌های معنادار در جهان کودکان، به خصوص کودکان دبستانی‌اند.
  اسمورفیت مهربان، شجاع، مسئول و مستقل است. او برای پیدا کردن هویتش مصمم است و دست از تلاش برنمی‌دارد و در نهایت کاری را که فکر می‌کند درست است انجام می‌دهد. اسمورفیت ارتباط گرم و حمایتگرانه‌ای با دوستانش دارد و کلیشه‌های مربوط به جنسیت را می‌شکند. بقیه‌ی اسمورف‌ها نیز خوش‌قلب و مهربان و حمایتگرند. آن‌ها در طول فیلم نشان می‌دهند که فراتر از صفتی هستند که با آن شناخته می‌شوند و توانمندی‌های مختلفی دارند. ساکنین دختر دهکده‌ی گمشده هم رفتارها و شخصیت‌های متنوعی دارند. آن‌ها هم در شکستن کلیشه‌های مربوط به ظاهر و رفتار دختران تأثیرگذارند.
  هِفتی با اسمورفیت سر و سری دارد و نگاه‌های معناداری بین‌شان رد و بدل می‌شود. گاهی هم جملات عاشقانه‌ای به او می‌گوید. بین پاپااسمورف و اسمورف‌ویلو هم نگاه و جملات معناداری تبادل می‌شود. برینی برای تأثیر گذاشتن روی دخترهای دهکده، روی تخته معادله‌ی ریاضی می‌نویسد ولی هِفتی آن را پاک می‌کند و بادی که از باسنش خارج شده می‌کشد. اسمورفیت در طول فیلم کفش پاشنه‌دار پوشیده است.
  در نسخه‌ی اصلی نکته‌ی منفی قابل توجهی در گفتار وجود ندارد، به غیر از بعضی نظراتی که هِفتی از سر عشق به اسمورفیت می‌دهد. در نسخه‌ی دوبله از گروه سورن، کلمات و عبارات توهین‌آمیز و تمسخرآمیز بسیاری استفاده شده: از جلو چشمم برو، کشکت رو بساب، از غر زدنت متنفرم، خرخون، به تو ربطی نداره فضول، پلید کچل بی‌دندون، رو آب بخندی، مخت رو جا گذاشتی، کله‌م پر پِهِنه، سلام و زهرمار، لندهورای بوگندو. عبارات بزرگسالانه‌ی متعددی نیز وارد گفتار فیلم شده: چرا انقدر خوبی جونی؟ مگه خودت برادر پدر نداری؟ من روش تعصب دارم، ماساژ تایلندی، دنیا فدای یه تار موت، از سنت خجالت بکش، یا جد جادوگرم، چشمون سیا قربانت شوم. جاهای خالی گفتگو در نسخه‌ی اصلی با عبارات مسخره و بی‌معنا پر شده: دل به بدت راه نده، چلفتم می‌زنه بالا، اونام هستن ولی بن‌بستن، بسُرونیم. همچنین بیشتر شخصیت‌ها با لحن هجوآمیز و تمسخرآمیز حرف می‌زنند و صدای عموم‌شان به جای این‌که کودکانه باشد، شبیه آدم بزرگ‌هاست.
  شخصیت و رفتار گارگامل، محل زندگی‌اش و حتی گربه‌ی دستیارش ترسناک‌اند. مسیری که اسمورف‌ها برای رسیدن به دهکده طی می‌کنند پر از فراز و نشیب‌های خطرناک است و مدام در معرض تهدید و خطر قرار می‌گیرند. گل‌ها و گیاهان در جنگل و مسیر پرخروش رودخانه ترسناک و دلهره‌آورند. احساس عدم تعلق اسمورفیت به دهکده و غم او از این بابت برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده است. در اواخر فیلم و در یک صحنه‌ی پراحساس، اسمورفیت جانش را برای نجات بقیه فدا می‌کند که البته بعداً به زندگی برمی‌گردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی و سومین قسمت از سری اسمورف‌هاست که با اقتباس از مجموعه‌ کتاب‌های کمیک اسمورف‌ها، نوشته‌ی پیو ساخته شده است. داستان درباره‌ی یک اسمورف دختر به نام اسمورفیت است که در دهکده‌ای که همه‌ی ساکنین آن اسمورف‌های پسرند، زندگی می‌کند. او توسط یک جادوگر بدذات به نام گارگامل ساخته شده تا او را به اهداف خرابکارانه‌اش در دهکده‌ی اسمورف‌ها برساند. اسمورفیت در این دهکده احساس غریبی می‌کند و همیشه از این‌که نمی‌داند برای چه کاری ساخته شده کلافه است؛ تا این‌که یک روز روی نقشه مسیری پیدا می‌کند که به دهکده‌ی گمشده‌ی اسمورف‌ها می‌رسد. اسمورفیت با شجاعت و جسارتی که دارد تصمیم می‌گیرد دهکده‌ی گمشده را پیدا کند. در این مسیر، دوستانش نیز با او همراه می‌شوند و با همکاری و شجاعت و پشتکارشان، سرانجام به دهکده می‌رسند. ساکنین این دهکده همه اسمورف‌های دخترند. استقلال شخصیت و جسارت اسمورفیت، ارتباط خوب و حمایتگرانه‌ی اسمورف‌ها با هم، شناخت پیدا کردن اسمورف‌های دختر و پسر از هم و دست برداشتن از دسته‌بندی جنسیتی و تلاش مشترک برای شکست دادن گارگامل، از پیام‌های روشن فیلم‌اند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ تعقیب و گریز و زدوخورد فراوان است، گارگامل بدجنس و ترسناک است و رفتارهای خشنی دارد. عدم تعلق اسمورفیت به دهکده و فدا کردن جانش برای نجات دیگران، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر اضطراب‌آور و سنگین باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  زندگی در دهکده‌ی اسمورف‌ها بسیار آرام و زیبا است، همه‌ی آن‌ها، از اسمورف باهوش، برِینی، گرفته تا اسمورف عجیب و دوست‌داشتنی، کِلامزی و اسمورف قدرت‌مند، هِفتی، زیر نظر رئیس دهکده یعنی پاپا اسمورف زندگی می‌کنند. همه‌ی ساکنین این دهکده پسرند اما یک استثنا در بین این اسمورف‌ها به نام اسمورفیت وجود دارد که دختر است (در نسخه‌ی دوبله نام او به گل‌نمک تغییر کرده است). اسمورفیت توسط جادوگری به نام گارگامل ساخته شده تا دهکده‌ی اسمورف‌ها را نابود کند. یک روز در حالی که اسمورف‌ها به همراه اسمورفیت در حال گردش در جنگل‌اند، اسمورفیت به‌‌طور اتفاقی متوجه راهی مرموز بر روی نقشه می‌شود که احتمالاً آن‌ها را به محل دهکده‌ی گمشده‌ی اسمورف‌ها می‌رساند. گارگامل بدجنس نیز که از امکان وجود چنین مکانی باخبر می‌شود، سعی می‌کند قبل از اسمورف‌ها آن‌جا را پیدا کند تا اهداف خرابکارانه‌ی خود را در آن‌جا پیاده کند. حال وظیفه‌ی اسمورف‌هاست تا جلوی گارگامل را بگیرند و قبل از او به دهکده برسند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از اسمورف‌ها به نظر شما جالب‌تر است؟ چه ویژگی‌ها یا رفتارهایی دارد که از او خوش‌تان می‌آید؟
  به نظر شما دخترها و پسرها می‌توانند با هم دوست باشند و در کنار هم بازی و فعالیت کنند؟ یا همیشه باید با هم کل‌کل داشته باشند؟
  اگر جای اسمورفیت بودید، وقتی گارگامل به رودخانه افتاد به او کمک می‌کردید؟ در آن شرایط طرف کدام اسمورف را می‌گرفتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۲۰۱۷