اسمورف‌ها ۲

(The Smurfs 2)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از چالش اسمورفی کوچک برای یافتن هویت واقعی خود و تلاش برای بازسازی رابطه‌ی والد و فرزندی

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی اسمورفت (گل‌نمک)، بی‌اعتنایی به او و چالش‌های او در رابطه با هویت و خانواده‌ی خود ممکن است برای کودکان معنادار باشد. فیلم با تأکید بر رابطه‌ی عاطفی میان اعضای خانواده، تلاش شخصیت‌ها برای بازسازی رابطه‌ی والد و فرزندی را به تصویر می‌کشد که می‌تواند به درک متقابل کودکان و بزرگسالان از دنیای هم کمک کند.
  اسمورفت (گل‌نمک) در تلاش است تا هویت واقعی خود را کشف کند اما در خلال فیلم یاد می‌گیرد مهم نیست از کجا آمده، بلکه مهم این است که چه کسی می‌خواهد باشد. وقایع همیشه آن‌طور که پدربزرگ اسمورف‌ها می‌خواهد پیش نمی‌رود اما او ناامید نمی‌شود و با همکاری اسمورف‌ها به تلاش خود ادامه می‌دهد. اسمورف غرغرو بارها سعی می‌کند به‌جای غرزدن خوش‌بین باشد. اسمورفت برای نجات زندگی اسمورف‌مانندها در مقابل گارگامل تسلیم می‌شود و فرمول جادویی را لو می‌دهد. پدربزرگ هم بعداً با تأیید کار او فرمول جادویی را در برابر جان اسمورف‌ها بی‌ارزش می‌داند. پدربزرگ تأکید می‌کند اعضای خانواده باید یکدیگر را ببخشند. تلاش شخصیت‌ها برای بازسازی رابطه‌ی والد و فرزندی می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد.
  اسمورفت (گل‌نمک) در رؤیا خود را در حالی می‌بیند که همه‌ی اسمورف‌ها برای به دست آوردنش با هم رقابت می‌کنند. در صحنه‌ای، زن و شوهر نزدیک است همدیگر را ببوسند ولی حرف اسمورف‌ها موقعیت را عوض می‌کند. محصولات مختلف و متنوعی از شخصیت‌های اسمورفی در بازار موجودند و تماشای این فیلم می‌تواند میل به خرید آن‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  در دوبله از عبارت‌های توهین‌آمیز خلاقانه‌ی فیلم اثری نیست اما موارد متعددی از تمسخر در فیلم وجود دارد. گارگامل با لحن خشن و توهین‌آمیزی با اسمورف‌ها حرف می‌زند و آن‌ها را تهدید به مرگ می‌کند.
  در صحنه‌های متعدد برج ایفل، نماد شهر پاریس و فرانسه، نمایش داده می‌شود.
  اسمورف‌ها در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرند، به اطراف پرت می‌شوند یا از ارتفاع سقوط می‌کنند. یک بار هم یکی از آن‌ها دچار برق‌گرفتگی می‌شود. عده‌ای از آن‌ها در ماشین عصاره‌گیری داغ می‌شوند اما در نهایت هیچ ‌یک آسیبی نمی‌بینند. تبدیل مرد به قورباغه و پدربزرگ به اردک توسط گارگامل ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر اضطراب‌آور باشد. دقایقی بعد پدربزرگ به شکل اصلی خود برمی‌گردد. گارگامل با عصایش به همه حمله می‌کند و مردم را مجبور به تعظیم می‌کند. سرعت زیاد چرخ‌وفلک باعث می‌شود از پایه‌اش جدا شود و در خیابان‌های شهر حرکت کند. در یک صحنه نزدیک است چند گردشگر زیر آن له شوند. ویرانی دستگاه عصاره‌گیری باعث انفجارهای اسمورفی در جاهای مختلف شهر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن اسمورف‌ها ۲ که به صورت لایو اکشن (ترکیب انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده، در ادامه‌ی قسمت اول آن و بر اساس داستان مصور اسمورف‌ها، اثر هنرمند بلژیکی به نام پیو است. این قسمت به چالش اسمورفت (گل‌نمک) درباره‌ی هویت و خانواده‌ی خود می‌پردازد. اسمورف‌ها در تدارک جشن تولد غافلگیرانه‌ای برای او هستند اما او خیال می‌کند آن‌ها تولدش را فراموش کرده و او را به‌خاطر گذشته‌ی متفاوتش از خودشان نمی‌دانند. در همین حین، گارگامل، دشمن دیرین اسمورف‌ها، ترتیبی می‌دهد تا اسمورفت را گیر بیندازد و فرمول جادویی اسمورف‌ها را از او بگیرد. گارگامل در جستجوی عصاره‌ی اسمورف برای تسلط بر تمام دنیاست. پدربزرگ و چند تن از اسمورف‌ها برای نجات اسمورفت به سرزمین انسان‌ها می‌روند. اوضاع همیشه بر وفق مراد آن‌ها پیش نمی‌رود اما ناامید نمی‌شوند و تلاش می‌کنند با همکاری با هم و به کمک آدم‌های دوست‌شان، جلوی نقشه‌های شوم گارگامل را بگیرند. اسمورفت رابطه‌ی خواهر و برادری جدیدی را تجربه و خانواده‌ی اصلی خود را کشف می‌کند. فیلم با تأکید بر رابطه‌ی عاطفی میان اعضای خانواده، تلاش توأمان پدرها و فرزندان برای بازسازی رابطه‌ی والد و فرزندی را به تصویر می‌کشد که می‌تواند به درک متقابل کودکان و بزرگسالان از دنیای هم کمک کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم هست. اسمورف‌ها در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرند، به اطراف پرت می‌شوند یا از ارتفاع سقوط می‌کنند؛ هرچند در نهایت هیچ یک آسیبی نمی‌بینند. تبدیل آدم‌ها به حیوان توسط گارگامل ممکن است برای کودکان کوچک‌تر اضطراب‌آور باشد؛ هرچند آن‌ها دقایقی بعد به شکل و اندازه‌ی اصلی خود برمی‌گردند. گارگامل اغلب با بچه‌ها و اسمورف‌ها لحن و رفتار بدی دارد و آن‌ها را به مرگ تهدید می‌کند، با عصای جادویی‌اش به همه حمله می‌کند و همه را نوکر خود می‌داند. اما اثری از ناسزاهای اسمورفی در نسخه‌ی دوبله نیست. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک فیلم یا نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  تولد اسمورفت (گل‌نمک) است و اسمورف‌ها مقدمات غافلگیر کردن او را فراهم کرده‌اند اما او خیال می‌کند تولدش را فراموش کرده و به او اهمیتی نمی‌دهند. در همین حین، گارگامل، دشمن اسمورف‌ها، که حالا به شعبده‌باز معروفی بدل شده، ترتیبی می‌دهد تا اسمورفت را گیر بیندازد و فرمول جادویی پدربزرگ اسمورف‌ها را از او بپرسد. او می‌خواهد اسمورف‌مانندهای ساخت خودش را به اسمورف واقعی تبدیل کند و از آن‌ها عصاره‌ی اسمورف با قدرت جادویی بگیرد. پدربزرگ و چند تن از اسمورف‌ها برای نجات اسمورفت به سرزمین انسان‌ها می‌روند و موفق می‌شوند جلوی نقشه‌ی شوم گارگامل را بگیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خانواده در این فیلم چگونه تعریف می‌شود؟ پاتریک چگونه مشکلش با پدرش را حل کرد؟
  چرا اسمورفت کسی بود که باید نجات داده می‌شد؟ آیا فیلم یا داستان دیگری می‌شناسید که در آن مردها باید زن یا دختری را نجات می‌دادند؟ این‌گونه داستان‌ها چه پیامی درباره‌ی مردها و زن‌ها دارند؟
  آیا هیچ یک از صحنه‌های خشن فیلم برای شما ترسناک بود؟ آیا هیچ وقت فکرش را می‌کردید که گارگامل در اجرای نقشه‌اش موفق شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۵
  سال انتشار ۲۰۱۳