اسکوبی‌دو! نبرد نهایی شگی

(Scooby-Doo! Shaggy's Showdown)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی همکاری اسکوبی‌دو و دوستانش برای کشف راز روحی ترسناک در غرب آمریکا

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و همکاری اعضای گروه اسکوبی‌دو می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. آن‌ها همه‌ی کارها را با هم انجام دهند.
  گروه اسکوبی‌دو کنجکاو و ماجراجویند و هیچ چیزی را بدون دلیل و منطق قبول نمی‌کنند. آن‌ها به استقبال خطر می‌روند، به هم وفادارند و در حل معماها با هم همکاری می‌کنند. تنوع جنسیتی و نژادی در شخصیت‌ها به چشم می‌خورد.
  یک پسر خواننده به عنوان شاخ اینستاگرام معرفی می‌شود؛ دخترها از دیدنش ذوق می‌کنند و از او امضا می‌خواهند. فروشنده با دافنه و ولما، احتمالاً به خاطر ظاهر متفاوتشان، رفتار دوگانه‌ای دارد. همچنین، در فیلم از برنزه کردن به عنوان راهی برای جذابیت صحبت می‌شود.
  به ندرت از عبارت‌های نامناسبی مثل چه غلطی می‌کنی و کله‌پوک استفاده می‌شود. خنده‌های شیطانی روح ترسناک در فضا می‌پیچد.
  روح تبهکار با چهره‌ی اسکلت به شهر حمله می‌کند، مردم را می‌ترساند و با تفنگی که شعله‌ی سبزرنگ تولید می‌کند، تابلوها و وسایل شهر را آتش می‌زند. شگی و اسکوبی‌دو بارها می‌ترسند و به آغوش دیگران پناه می‌برند. در یک سکانس طولانی، آن‌ها از بالای کوه سقوط می‌کنند، اما خود را به زحمت نگه می‌دارند؛ درست وقتی فکر می‌کنیم همه‌ چیز به خیر گذشته، اوضاع بدتر می‌شود و دوباره به پایین سقوط می‌کنند و این روند چند بار تکرار می‌شود. گروه اسکوبی‌دو مورد سوء‌قصد قرار می‌گیرند و نزدیک است با قایق از آبشار سقوط کنند اما نجات پیدا می‌کنند. همچنین، صحنه‌هایی از رم کردن گله‌ی گاوها، سوار شدن بر اسب چموش و واژگونی کالسکه وجود دارد. فرِد بارها خرابکاری می‌کند؛ از اسب می‌افتد، لگد می‌خورد، در تورهای خودش گیر می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «نبرد نهایی شگی» انیمیشنی دوبعدی و بیست و هشتمین فیلم از مجموعه انیمیشن‌های اسکوبی‌دو، بر اساس شخصیت‌های سریال اسکوبی‌دو، ساخته‌ی جو روبی و کن اسپیرز است. در این فیلم، اسکوبی و دوستانش به دیدن دخترعموی شگی که در غرب آمریکا مزرعه دارد، می‌روند. روح جد شگی که یک خلافکار افسانه‌ای شمرده می‌شود، باعث ترس و وحشت مردم شده و آن‌ها را از شهر فراری داده است. اما هیچ‌ چیز، هر قدر هم ترسناک، نمی‌تواند مانع کنجکاوی گروه اسکوبی‌دو شود و عطش آن‌ها برای کشف حقیقت را خنثی کند. آن‌ها هیچ چیزی را بدون دلیل قبول نمی‌کنند و شجاعانه به استقبال خطر می‌روند. در فیلم، طبق معمول، تنوع جنسیتی و نژادی وجود دارد و همکاری و وفاداری آن‌ها به هم برجسته شده است.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی در فضای گاوچرانی‌های غرب آمریکا (وسترن) دارد؛ از جمله، حمله‌ی روح تبهکار به مردم و شلیک شعله‌های سبزرنگ با هفت‌تیر و آتش زدن تابلوها و وسایل شهر و سواری بر اسب‌های وحشی. گروه اسکوبی‌دو هم بارها می‌ترسند یا به خطر می‌افتند. در صحنه‌های متعدد، درست وقتی به نظر می‌رسد همه‌ چیز روبه‌راه شده، شخصیت‌ها دوباره به خطر می‌افتند؛ هرچند در نهایت به کسی آسیب نمی‌رسد. در فیلم موضوعات بزرگسالانه‌ای هم وجود دارد؛ از جمله چهره‌ی مشهور اینترنتی، یا به اصطلاح شاخ اینستاگرام، که از همه‌ی دخترها دل می‌برد. در دوبله، آهنگ‌های او با آهنگ‌های بندری جایگزین شده‌اند. همچنین، در نسخه‌ی دوبله، بارها و بارها روی بخشی از تصویر زوم شده تا پوشش شخصیت‌ها نامشخص باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  اسکوبی‌دو و دوستانش این بار به دیدن دخترعموی شگی که در غرب آمریکا مزرعه دارد، می‌روند. ظاهراً روح جد شگی که یک خلافکار افسانه‌ای شمرده می‌شود، مردم را می‌ترساند و از شهر فراری می‌دهد و همزمان، یک شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌های تخلیه شده را زیر قیمت می‌خرد. چیزی نمانده که دخترعمو هم مزرعه‌اش را بفروشد و تمام جذابیت‌های گردشگری آن، از قبیل سوارکاری، پرتاب طناب، نعل‌زنی و مسابقات سواری گرفتن از اسب وحشی را به آن شرکت واگذار کند. اما هیچ‌چیز نمی‌تواند گروه اسکوبی‌دو را بترساند و آن‌ها به کمک هم تلاش می‌کنند پرده از راز ترسناک شهر و حقایق پنهان در مورد جد شگی بردارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شگی در رقابت نهایی‌اش چه آموخت؟ از تجربه‌ی او چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟ تابه‌حال شده کاری را انجام دهید که خودتان هم فکر نمی‌کردید از عهده‌اش برآیید؟
  شگی و اسکوبی‌دو بارها از چیزهای مختلفی می‌ترسند، اما هیچ‌ وقت جا نمی‌زنند. به نظر شما، شجاعت یعنی از هیچ‌ چیز نترسیم؟
  در ماجراهای اسکوبی‌دو گاه به پدیده‌های فرهنگی روز اشاره می‌شود؛ مثلاً شاخ اینستاگرام (یا چهره‌ی مشهور اینترنتی). چه موارد دیگری در فیلم به موضوعات امروزی اشاره دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۶
  سال انتشار ۲۰۱۷