اسکوبی‌دو و هیولای برفی

(Chill Out, Scooby-Doo!‎ )

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اسکوبی‌دو و دوستانش و همکاری برای حل معمای غول برفی

سال انتشار: 2007

اسکوبی‌دو و هیولای برفی

(Chill Out, Scooby-Doo!‎ )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اسکوبی‌دو و دوستانش و همکاری برای حل معمای غول برفی

سال انتشار: 2007

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ماجراجویی و همکاری شخصیت‌ها برای حل معما می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
فیلم جنبه‌ی آموزشی ندارد اما به مطالبی کلی در مورد هیمالیا و کوه اورست، بام دنیا، موقعیت جغرافیایی آن و رقیق شدن هوا در ارتفاعات اشاره می‌شود.
الگوی شخصیتی
افراد گروه برای نجات دوستان‌شان و کشف راز معماها تلاش می‌کنند. کار گروهی لازمه‌ی موفقیت است.
محتوای بومی و فرهنگی
یتی نام غول برفی افسانه‌ای است که برای اهالی تبت مقدس است؛ هرچند در دوبله به نام اصلی او اشاره نمی‌شود.
ترس و خشونت
هیولای برفی با دندان‌های تیز و غرش‌های بلند ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. غول برفی به همه حمله می‌کند و همه ‌چیز را خراب می‌کند. شخصیت‌ها بارها از ارتفاع‌های بلند سقوط می‌کنند یا از لبه‌ی پرتگاه خود را بالا می‌کشند اما هیچ‌ کس از این سقوط‌ها آسیب نمی‌بیند؛ حتی یکی از شخصیت‌های فرعی که به نظر می‌آید مرده باشد، در آخر فیلم دوباره ظاهر می‌شود. صحنه‌های متعددی از تعقیب و گریز شخصیت‌ها و فرار از غول برفی وجود دارد که بیشترشان به سُر خوردن روی دامنه‌ی برفی کوهستان ختم می‌شود. یک پروفسور باستان‌شناس برای استخراج بلورهای گران‌قیمت دینامیت منفجر می‌کند؛ انفجار دینامیت‌ها گاهی شخصیت‌ها را به خطر می‌اندازد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
گفتگوهای معناداری بین پسرها و دخترها رد و بدل می‌شود. یکی از شخصیت‌ها برای دیدن فرد موردعلاقه‌اش حاضر است هر کاری بکند. این فیلم برای تبلیغ بازی‌های ویدئویی اسکوبی‌دو ساخته شده است.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن دوبعدی یازدهمین فیلم از سری فیلم‌های پخش خانگی بر اساس شخصیت‌های سریال اسکوبی‌دو، نوشته‌ی جو روبی و کن اسپیرز است. در این فیلم، شگی و اسکوبی‌دو اشتباهی سر از ارتفاعات هیمالیا در می‌آورند. یک شکارچی از آن‌ها استفاده می‌کند تا غول برفی افسانه‌ای را شکار کند. آن‌ها موفق می‌شوند به دوستان‌شان خبر دهند و از آن‌ها کمک بخواهند. دوستان اسکوبی‌دو مثل همیشه تلاش می‌کنند با پیدا کردن سرنخ‌ها و حل معماهای پیچیده دوستان‌شان را پیدا کنند. اما در این قسمت، با وجود کشف راز غول برفی ساختگی، حقیقت یا افسانه بودن غول برفی همچنان مبهم باقی می‌ماند. در فیلم به موارد آموزنده‌ای در مورد هیمالیا و کوه اورست اشاره می‌شود که فرصتی برای گفتگوی بیشتر اعضای خانواده فراهم می‌کند. فیلم تصاویر خشن و ترسناکی دارد. هیولای برفی با دندان‌های تیز و غرش‌های بلند ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. او به همه ‌چیز و همه ‌کس حمله می‌کند و همه از او می‌ترسند و فرار می‌کنند. همچنین، شخصیت‌ها بارها از جایی می‌افتند یا نزدیک است از دره سقوط کنند اما کسی آسیب نمی‌بیند. انفجارها، خرابی‌ها و حادثه‌ها معمولاً به سُر خوردن روی دامنه‌ی برفی کوهستان ختم می‌شود که برای خود شخصیت‌ها هم لذت‌بخش است. در چند صحنه گفتگوهای معناداری بین دخترها و پسرها وجود دارد. همچنین والدین باید توجه داشته باشند که این فیلم برای تبلیغ بازی‌های ویدئویی اسکوبی‌دو ساخته شده است. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن را داشته باشند.

چکیده داستان

شگی و اسکوبی‌دو که قرار است تعطیلات به دوستان‌شان در فرانسه بپیوندند، اشتباهی سر از هیمالیا در می‌آورند. شکارچی کارکشته‌ای آن‌ها را طعمه کرده تا غول برفی ترسناک را شکار کند. دیگر اعضای گروه هم در جستجوی شگی و اسکوبی‌دو به هیمالیا می‌روند و سعی می‌کنند به کمک یکدیگر و با دنبال کردن سرنخ‌ها معمای غول برفی را نیز حل کنند. در نهایت، با این‌که غول برفی ساختگی را شناسایی می‌کنند، معمای اصلی همچنان در ابهام باقی می‌ماند. حالا اعضای گروه می‌توانند با خیال آسوده تعطیلات را ادامه دهند، که این بار فِرد از جنگل‌های آمازون سر در می‌آورد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

می‌توانید هیمالیا و تبت را روی نقشه پیدا کنید؟ درباره‌ی کوه اورست چه می‌دانید؟ چرا به آن بام دنیا می‌گویند؟ فکر می‌کنید غول برفی واقعاً وجود دارد؟ به نظر شما، چرا غول برفی برای اهالی تبت مقدس است؟ به نظر شما می‌شود همیشه جوان بمانیم؟ این موضوع چه مزیت‌ها یا دردسرهایی دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 73
سال انتشار 2007