اسکوبی‌دو

(!Big Top Scooby-Doo)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۹ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی از دوستان و تلاش آن‌ها برای حل یک معمای اسرارآمیز، همراه با تجربه‌ی کار گروهی و مبارزه با شخصیت‌های شرور

سال: 2012
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شَگی پس از اجرای نمایش و معروف شدن، اسکوبی‌دو و نقش او در موفقیت‌اش را کمرنگ می‌بیند و در این زمان اسکوبی‌دو احساس تنهایی و طرد شدن را تجربه می‌کند، اما شَگی متوجه اشتباه خود می‌شود و آنان مانند گذشته، دوستانی صمیمی می‌شوند که در مواقع سختی از یکدیگر حمایت می‌کنند. اعضای گروه رابطه‌ای صمیمانه با یکدیگر دارند و نسبت به دیگران همدلی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند، اما نسبت به گروه احساس تعلق می‌کنند و در کنار یکدیگر و با پذیرش، معمای پیش رویشان را حل می‌کنند. بخشی از احساس‌ها و تجربه‌های شخصیت‌ها و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند برای کودکان معنادار باشند.
  شَگی و اسکوبی‌دو در موقعیت‌های خطرناک، ترس زیادی را تجربه می‌کنند، اما از ترس خود خجالت‌زده نیستند و ترس، مانع تلاش برای حل معما و کمک به دوستانشان نمی‌شود. آن‌ها هر زمانی که دیگران به کمک نیاز دارند، با شجاعت بر ترس خود غلبه می‌کنند. اعضای گروه با یکدیگر رابطه‌ای صمیمانه و بدون رقابت دارند و در مواقع بحرانی، هر کدام توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردشان را با کار گروهی همراه می‌کنند. آن‌ها با همدلی کردن با دیگران برای حل معماها و برطرف کردن مشکلات تلاش می‌کنند.
  شَگی پس از مشهور شدن از سمت زنان مورد تایید قرار می‌گیرد و از قدرتی که با شهرت به دست آورده، سوءاستفاده می‌کند و از زن‌ها می‌خواهد به او بگویند که انسان شگفت‌انگیزی است. زنان در ساحل و در حالی که بیکینی پوشیده‌اند، نشان داده می‌شوند. یکی از شخصیت‌های فیلم مردی حسود است که از لاس زدن دوست دخترش با مردها ناراحت می‌شود. از شخصیت‌های این فیلم، کارتون‌ها و بازی‌های متعددی ساخته شده و تماشای فیلم می‌تواند میل به تماشا و بازی کردن با سایر محصولات اسکوبی‌دو را در کودکان به جریان بیندازد.
  در فیلم از کلماتی توهین‌آمیز استفاده شده: خفه شو، عوضی. یکی از شخصیت‌های فیلم برای توصیف موقعیت با لحنی همراه با تحقیر از عبارت «دختری دبیرستانی که ترسیده» استفاده می‌کند. این فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است.
  مدیر جدید سیرک، برای حمایت از حقوق حیوانات، نمایش آنان را از اجرای سیرک حذف می‌کند. همچنین، یکی از شخصیت‌های فیلم به بولگاگف، نویسنده‌ی روسی اشاره می‌کند که ممکن است مخاطبان را به شناخت بیشتر این نویسنده و آثارش علاقه‌مند کند.
  گرگینه‌ها ظاهری ترسناک دارند که قادر به پریدن و دویدن سریع‌اند و در موقعیت‌های بسیاری به صورت ناگهانی مقابل انسان‌ها ظاهر می‌شوند و آنان را می‌ترسانند. گرگینه به طلافروشی حمله می‌کند و نگهبان که ترسیده، به ستونی آهنی برخورد می‌کند و بیهوش می‌شود. گرگینه با رفتن روی سقف ماشین، پلیس‌ها را تهدید می‌کند و پلیس‌ها به سمت او شلیک می‌کنند. یکی از دلقک‌ها برای اجرای نمایش، با چوب به سر دیگری ضربه می‌زند. اعضای سیرک به شکلی اسرارآمیز ناپدید می‌شوند و بقیه گمان می‌کنند که توسط گاز گرگینه، ان‌ها هم به گرگینه تبدیل شده‌اند. اسکوبی‌دو و دوستانش بارها از سمت گرگینه‌ها تعقیب و تهدید به مرگ می‌شوند. گرگینه‌ها به نمایش سیرک حمله می‌کنند و گروه برای نجات مردم و به دام انداختن آن‌ها جان‌شان را به خطر می‌اندازند. اسکوبی‌دو و شَگی برای متوقف کردن یکی از شخصیت‌هایی که پول‌های سیرک را دزدیده، روی قطاری که در حال حرکت است می‌پرند و موقعیت‌هایی از تعقیب‌وگریز روی سقف قطار و گلاویز شدن وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی، هجدهمین قسمت از سری فیلم‌های اسکوبی‌دو است که داستان ماجراجویی‌های گروه در شهر آتلانتیک است. اسکوبی‌دو و بقیه‌ی اعضای گروه که برای تعطیلات به این شهر آمده‌اند، برای تماشای نمایش به سیرک می‌روند، اما با موجودی عجیب که شبیه به گرگینه است مواجه می‌شوند و تصمیم می‌گیرند به مدیر سیرک برای حل معمای حضور گرگینه‌ها کمک کنند. اعضای گروه که دوستانی صمیمی هستند و کار گروهی را به‌خوبی بلدند، با بررسی درست موقعیتی که برای سیرک ایجاد شده، سرنخ‌ها را دنبال می‌کنند و پس از پشت‌سر گذاشتن ماجراها و خطرات بسیار موفق می‌شوند به راز حضور گرگینه‌ها پی ببرند. فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و اهمیت کارگروهی، این پیام را به همراه دارد که در مواجهه با موقعیت‌های جدید، با بررسی درست و همه‌جانبه‌ی موقعیت و همراه کردن آن با دانایی و توانایی تصمیم‌گیری، می‌توان بر مشکلات پیش رو غلبه و پیروزی را تجربه کرد.
  گرگینه‌ها ظاهری ترسناک دارند و در موقعیت‌های بسیار، ناگهانی مقابل شخصیت‌ها ظاهر می‌شوند و جان آنان را به خطر می‌اندازند. آن‌ها به نمایش سیرک حمله می‌کنند و تماشاچیان را نیز تهدید می‌کنند. برخی از شخصیت‌های فیلم توسط گرگینه‌ها ربوده می‌شوند و موقعیت‌های بسیاری از تعقیب‌وگریز بین اعضای گروه و گرگینه‌ها وجود دارد. شَگی و اسکوبی‌دو برای به دام انداختن یک شخصیت منفی، روی قطاری در حال حرکت می‌پرند و روی سقف قطار تعقیب می‌شوند. همچنین، موقعیت‌هایی از تلاش معنادار زنان برای به دست آوردن شَگی پس از مشهور شدن او وجود دارد و برخی از شخصیت‌های زن، در ساحل و با بیکینی نشان داده می‌شوند. در ضمن، والدین باید بدانند که این فیلم تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  اسکوبی‌دو و دوستانش برای تعطیلات به شهر آتلانتیک سفر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند به تماشای سیرکی که به تازگی به شهر آمده بروند. آن‌ها پس از آشنایی با مدیر سیرک، متوجه می‌شوند سیرک و اعضای آن توسط گرگینه‌ای مرموز تهدید می‌شود. گروه تصمیم می‌گیرند برای حل معمای گرگینه‌ای که به دزدیدن جواهرات علاقه دارد، به عنوان اعضای سیرک مشغول به کار شوند. آن‌ها پس از تحقیقات و پشت سر گذاشتن ماجراهای بسیار، پی‌ می‌برند گرگینه‌ها در واقع همان اعضای قدیمی سیرک‌اند که مدیر جدید برای ایجاد تغییراتی در فضای سیرک، قصد داشته آن‌ها را اخراج کند. آن‌ها هم از داستان قدیمی گرگینه‌ای که جواهرات را می‌ربوده تا قدرتی ابدی به دست بیاورد، استفاده کرده‌اند تا از مدیر جدید انتقام بگیرند. اسکوبی‌دو و گروه موفق می‌شوند اعضای قدیمی سیرک را دستگیر کنند و تحویل پلیس دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما خشونت نمایش‌ داده شده در فیلم‌های کمدی، به نسبت دیگر فیلم‌ها تاثیر کمتری دارد؟ فکر می‌کنید چه نیازی به این میزان خشونت است؟
  شما فیلم‌های دیگری با موضوع حل معما توسط نوجوانان را تماشا کرده‌اید؟ به نظر شما چه تفاوت‌هایی با سری فیلم‌های اسکوبی‌دو دارند؟
  تماشای مجموعه فیلم‌های اسکوبی‌دو چقدر شما را به بازی‌های مرتبط با این سری فیلم‌ها ترغیب می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۱۲