اسکوبی‌دو و شمشیر سامورایی

(Scooby-Doo and the samurai sword)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی اسکوبی‌دو و دوستانش، تلاش آن‌ها برای پیدا کردن شمشیر عذاب، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2009
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌ها علاوه‌ بر این‌که وارد کشور جدیدی می‌شوند که برایشان عجیب و تازه است، وارد ماجراهایی می‌شوند که با اسطوره‌های ژاپنی پیوند خورده است. آن‌ها دست به تجربه‌های تازه‌ای می‌زنند. اتفاق‌های ترسناکی برایشان می‌افتد ولی سعی می‌کنند به کمک همدیگر و با راهنمایی‌های مرد دانایی که همراهشان است، به شمشیر سرنوشت برسند.
  آقای تاکاگاوا مرد دانایی است که برای نجات کشورش احساس مسئولیت می‌کند و به میریموتو هشدار می‌دهد مراقب طومار سرنوشت باشد. و وقتی متوجه می‌شود باید راهی سفر خطرناکی بشود، با وجود سن زیاد این کار را می‌کند. دوست‌های اسکوبی‌دو هم با وجود همه‌ی خطرهایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، برای پیدا کردن شمشیر عذاب و شمشیر سرنوشت دست به خطر می‌زنند. آن‌ها از هم مراقبت می‌کنند و گاهی با ایده‌های خلاقانه مشکلاتشان را حل می‌کنند.
  آشنایی با چند تا از اسطوره‌های ژاپن از آموزه‌های فیلم است. کودک می‌تواند با تماشای فیلم به بحث اسطوره علاقه‌مند بشود.
  ابتدای فیلم قرار می‌شود اسکوبی‌دو و بقیه‌ی دوستانش کنار مجسمه‌ی هاچیکو منتظر میومی باشند. هاچیکو سگی است که برای ژاپنی‌ها سمبل وفاداری است. آن‌ها در رستوران با زن‌هایی به اسم گیشا آشنا می‌شوند. در فرهنگ ژاپن، گیشاها زن‌هایی هستند که نوع لباس و آرایش آن‌ها خاص است و مسئول سرگرمی و پذیرایی از مهمان‌ها در رستوران‌های به‌خصوصی هستند. سامورایی‌ها و نینجاها از شخصیت‌های فیلم هستند، و به چند افسانه‌ی ژاپنی هم اشاره شده است. در موقیعت‌هایی اوریگامی که هنر ساخت اشیا با کاغذ است و همینطور کوه فوجی که نماد کشور ژاپن است، در یکی از صحنه‌ها دیده می‌شود. نحوه‌ی مبارزه‌ی دانش‌آموزان آکادمی هنرهای رزمی هم که مختص فرهنگ ژاپن است، در فیلم نمایش داده شده است.
  در فیلم موقعیت‌های خشنی وجود دارد که ممکن است کودکان کوچک‎‌تر را بترساند. در یکی از موقعیت‌ها شخصیت‌ها روی گدازه‌های آتشفشانی شناور می‌شوند. نینجاها به آن‌ها حمله می‌کنند. در یکی از صحنه‌ها بومی‌ها آن‌ها را دستگیر می‌کنند و می‌خواهند آن‌ها را در دیگ پخته و بخورند. شخصیت‌ها از ارتفاع پرت می‌شوند یا مجبور می‌شوند با شمشیر بجنگند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی اسکوبی دو و شمشیر سامورایی، سیزدهمین فیلم از مجموعه‌ی ماجراهای اسکوبی‌دو است که درباره‌ی ماجرای سفر اسکوبی‌دو و دوستانش به ژاپن است. دافنه برای شرکت در مسابقه‌های رزمیِ آکادمی میریموتو دعوت شده است. ولی آن‌ها از ماجراهای عجیبی سردرمی‌آورند و سفری را شروع می‌کنند تا شمشیر عذاب را از دست ساموراییِ سیاه‌پوش بگیرند. شخصیت‌های فیلم با هم همدل و همراه هستند. آن‌ها در موقعیت‌های مختلف به هم کمک می‌کنند و با این‌که جانشان در خطر است، همه‌ی تلاششان را می‌کنند که کشور ژاپن در خطر نیفتد. هر کدام از آن‌ها توانایی‌های خاصی دارند که با کمک آن توانایی‌ها می‌توانند در موقعیت‌های مختلف جان خودشان و بقیه را نجات بدهند.
  در فیلم موقعیت‌های خطرناکی وجود دارد که جان شخصیت‌ها به خطر می‌افتد. پرتاب از ارتفاع، گدازه‌های آتشفشانی، مبارزه با نینجاهای روباتی و… . میریموتو برای رسیدن به قدرت از بقیه سوءاستفاده می‌کند و با صحنه‌سازی، کاری می‌کند دیگران دست به خطر بزنند و سفری را شروع کنند که شاید بازگشتی در کار نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌و‌گو داشته باشند.

  چکیده داستان

  آقای تاکاگاوا، رئیس موزه‌ی فرهنگ و تاریخ توکی، و کِنجی، سرایدار موزه، شاهد رستاخیز ساموراییِ سیاه‌پوش، مخوف‌ترین فرمانده‌ی جنگی در تاریخ ژاپن، هستند. اسکوبی‌دو و دوستانش به توکیو می‌رسند. دافنه برای شرکت در مسابقه‌های رزمیِ آکادمی میریموتو دعوت شده است. میومی آن‌ها را تا آکادمی می‌برد. آقای تاکاگاوا به خانم میریموتو هشدار می‌دهد ساموراییِ سیاه‌پوش بازگشته و می‌خواهد طومار سرنوشت را بدزدد، ولی طومار اشتباه را می‌برد. اسکوبی‌دو و دوستانش راهی ماجرای عجیبی می‌شوند؛ آن‌ها باید طومار سرنوشت، شمشیر عذاب و شمشیر سرنوشت را پیدا کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌دانید اسطوره چیست؟ آیا اسطوره‌های کشور خودتان را می‌شناسید؟
  به نظر شما شمشیر عذاب و شمشیر سرنوشت می‌تواند واقعی باشد؟
  آیا تماشای انیمیشن شما را با سامورایی‌ها و نینجاها در فرهنگ ژاپن آشنا کرده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان christopher Berkeley
  مدت زمان ۷۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Warner Bros، Hanna-Barbera Production
  بازیگران فرانک ولکر، کیسی کیزم، میندی کوهن
  سال انتشار ۲۰۰۹