افسانه‌ی آرش

بررس متن: نامیه اصفهانیان

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و حماسی درباره‌ی آرش، یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی و تلاش و احساس مسئولیت او برای بازگرداندن صلح به سرزمین ایران

سال انتشار: 1391

افسانه‌ی آرش

10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و حماسی درباره‌ی آرش، یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی و تلاش و احساس مسئولیت او برای بازگرداندن صلح به سرزمین ایران

سال انتشار: 1391

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودکی آرش و ارتباط گرم و صمیمی او با والدینش می‌تواند برای کودکان معنا‌دار باشد. همچنین، حضور یک قهرمان افسانه‌ای و تلاش و پیروزی او، موضوع معناداری در دنیای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان است.
محتوای آموزشی
کودکان با یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
خورشید و خرداد والدینی مهربان، مسئول و حمایت‌کننده‌اند. آنها آرش را نیز مهربان و مسئول و باپشتکار تربیت می‌کنند. آرش نسبت به سرنوشت کشورش احساس مسئولیت می‌کند و برای پایان دادن به جنگ میان ایران و توران حاضر می‌شود فرمان پادشاه توران را انجام دهد. شخصیت‌های مختلفی در فیلم حضور دارند که مثبت و محترم و مهربان‌اند و باعث شده‌اند فضای کلی فیلم امن و خوشایند باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
فضای کلی فیلم، داستان و گفت‌وگوها به ایران باستان برمی‌گردد و زمینه‌ی مناسبی برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ و افسانه‌های ایران فراهم می‌کند.
ترس و خشونت
فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله اینکه خرداد در راه چند گرگ را با تیر و کمان می‌کشد. شیر و دیو در بیابان به خرداد و خورشید حمله می‌کنند. جنگ و آتش‌سوزی و کشتن در سراسر فیلم جریان دارد. خورشید در کابوس می‌بیند شیری دنبال آرش است. در راه پیدا کردن کمان پهلوانی، یکی آرش را از اسب پرت می‌کند. خرداد و آرش توسط سربازان شاه دستگیر می‌‌شوند. خطرات زیادی خرداد و آرش را در طول مسیر تهدید می‌کند. صحنه‌های تعقیب و گریز و تیراندازی و کشتن و خون‌ریزی در فیلم فراوان‌اند.
گفتار نامناسب
از عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: گم شوید، بروید به جهنم! زیان فیلم کتابی و غیرگفتاری است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد؛ هر چند این زبان به خاطر تناسب داستان با زمان رخ دادن اتفاقات در ایران باستان انتخاب شده است.
محتوای بزرگسالانه
ارتباط بین آرش و سیندخت از زمانی که آرش جوان می‌شود عاشقانه است. موضوع نجات سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن دوبعدی و حماسی، با اقتباسی آزاد از یکی از افسانه‌های ایرانی و از روی نسخه‌ی سریالی آن ساخته شده است. داستان در مورد پهلوانی به نام آرش است که در نوزادی توسط زن و شوهری به نام خورشید و خرداد بزرگ می‌شود. او با آموختن فنون پهلوانی از پدر و استادش و نشان دادن شجاعت در زمینه‌های مختلف، به مقام پهلوانی می‌رسد. آرش از جانب پادشاه توران ماموریت پیدا می‌کند تا با پرتاب تیر از کمانش، مرز ایران و توران را مشخص کند. مادر و پدر آرش که افرادی مهربان، مسئول و حمایت‌کننده‌اند، آرش را نیز مهربان و مسئول و باپشتکار تربیت می‌کنند. او نسبت به سرنوشت کشورش احساس مسئولیت می‌کند و برای پایان دادن به جنگ میان ایران و توران حاضر می‌شود فرمان پادشاه توران را انجام دهد. با این کار، صلح به سرزمینش، ایران، بازمی‌گردد. این فیلم صحنه‌های خشن زیادی دارد؛ از جمله صحنه‌های زد و خورد و کشتن و خون‌ریزی و نیز تعقیب و گریزهای فراوان. زبان فیلم کتابی و غیرگفتاری است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد؛ هر چند این زبان به خاطر تناسب داستان با زمان رخ دادن اتفاقات در ایران باستان انتخاب شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 و 9 ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان این انیمیشن در مورد آرش است که در فضای جنگ بین ایران و توران توسط خرداد و خورشید بزرگ می‌شود و از کودکی، توانایی و شجاعت خود را در عرصه‌های گوناگون به اثبات می‌رساند. افراسیاب، پادشاه توران، مرز میان ایران و توران را به رها کردن تیری وا می‌گذارد. تیر را در نهایت آرش پرتاب می‌کند که در ناباوری تا آن سوی جیحون می‌رود و بر تنه‌ی درخت گردویی می‌نشیند و بین ایران و توران، صلح برقرار می‌شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

کدام‌ یک از افسانه‌های ایرانی را دوست دارید؟ چه شخصیتی را بیشتر می‌پسندید؟ چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟ قهرمان‌های افسانه‌های ایرانی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با قهرمان‌های غیر ایرانی مثل سوپرمن و بن تن دارند؟ این انیمیشن نسبت به انیمیشن‌هایی مثل مرد عنکبوتی یا سوپرمن چقدر برایتان جذاب بود؟ به نظرتان چه تفاوت‌هایی در داستان و ساخت این انیمیشن‌ها وجود دارد که بعضی جالب‌تر از بقیه‌اند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 78
سال انتشار 1391