افسانه‌ی بیونیکل

(Bionicle: The Legend Reborn )

بررس متن: علی نجفی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی رباتی قهرمان، تلاش او برای اتحاد ربات‌ها علیه دشمنان و تجربه‌ی دوستی و وفاداری

سال انتشار: 2009

افسانه‌ی بیونیکل

(Bionicle: The Legend Reborn )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی رباتی قهرمان، تلاش او برای اتحاد ربات‌ها علیه دشمنان و تجربه‌ی دوستی و وفاداری

سال انتشار: 2009

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
قهرمان‌های شکست‌ناپذیر از رؤیاهای دوران کودکی است. همچنین ارتباط آن‌ها با هم، تلاش برای دوستی و جلب اعتماد از ویژگی‌های برجسته‌ی این فیلم است.
محتوای آموزشی
کودکان با موضوعاتی در ارتباط با فضا و طبیعت آشنا می‌شوند؛ مثلاً نقاب ماتانویی در فضا از کنار سیاره‌های منظومه‌ی خورشیدی عبور می‌کند یا چهار ربات قهرمان نماینده‌ی چهار عنصر اصلی آب، باد، خاک و آتش‌اند.
الگوی شخصیتی
پیام‌های مثبت متعددی در فیلم از زبان قهرمان داستان شنیده می‌شود: هر شکست مقدمه‌ی پیروزی است و با وجود شکست می‌توان شرافتمندانه زندگی کرد؛ غرور و خودخواهی باعث سرنگونی بزرگ‌ترین قدرت‌ها می‌شود. ربات قهرمان باور دارد که شکست مقدمه‌ی پیروزی است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم صحنه‌های خشن بسیاری از مبارزه و درگیری ربات‌ها با سلاح‌های تیز و برنده از جمله شمشیر، خنجر و نیزه وجود دارد. ربات عنکبوتی غول‌پیکر تیرهای آتشین دارد. ربات‌های غول‌پیکر و غول بنفش‌رنگی که از اتحاد سوسک‌های ریز تشکیل می‌شود ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند.
گفتار نامناسب
یکی‌ دو مورد از عبارات نامناسبی چون ابله و کودن استفاده می‌شود. در چند صحنه به یکی از شخصیت‌ها تهمت دزدی و خیانت زده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
جنگ و نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. لگویی بودن شخصیت‌ها و فضای فیلم می‌تواند میل به خرید محصولات لگو را در کودکان به جریان بیندازد.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن افسانه‌ی بیونیکل یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، بر اساس اسباب‌بازی‌های لگو است. این انیمیشن چهارمین و آخرین قسمت از مجموعه افسانه‌های بیونیکل است که با پایان عرضه‌ی اسباب‌بازی‌های بیونیکل ناتمام رها شد. داستان درباره‌ی رباتی افسانه‌ای به نام ماتانویی است که وقتی از دشمنان شکست می‌خورد، روح خود را در قالب یک نقاب به سیاره‌ی دیگری در فضا می‌فرستد. به باور او هر شکست مقدمه‌ی پیروزی است، پس تلاش می‌کند تا از آن درس بگیرد و قدرت خود را دوباره پیدا کند. او در سیاره‌ی جدید، دوستان جدیدی پیدا می‌کند که به همدیگر در راه رسیدن به هدف کمک می‌کنند. ماتانویی غرور و خودخواهی را یکی از علل شکست و اتحاد را رمز پیروزی می‌داند. او به کمک دوستانش، مردم سرزمین‌های مختلف را علیه دشمن مشترک‌شان با هم متحد می‌کند. نهایت قدرت آن‌ها وقتی است که کنار هم‌اند. فیلم با تأکید بر دوستی، همکاری، اعتماد و وفاداری به این نکته اشاره دارد که برای پیروزی شجاعت کافی نیست، بلکه هوشمندی و ابتکار عمل هم لازم است. در فیلم صحنه‌های خشن بسیاری از مبارزه و درگیری ربات‌ها با سلاح‌های تیز و برنده همچون شمشیر و نیزه دیده می‌شود. ربات‌های غول‌پیکر یا غولی که از اتحاد سوسک‌های ریز تشکیل می‌شود ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. موضوع اصلی فیلم، یعنی نجات سرزمین و مبارزه برای آزادی مردم، موضوع کودکانه‌ای نیست. ضمن اینکه لگویی بودن شخصیت‌ها و فضای فیلم می‌تواند میل به خرید محصولات لگو را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

وقتی قدرت ماتانویی توسط دشمنان تسخیر شد و مردمش به اسارت درآمدند، او روح خود را در قالب یک نقاب به سیاره‌ی دیگری می‌فرستد تا دوباره قدرت خود را بازیابد و برای نجات مردم به زمین بازگردد. او در سیاره‌ی جدید با مردم جدیدی آشنا می‌شود و دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند. او با توانایی مخصوص خود، قدرت ازدست‌رفته‌ی دوستانش را به آن‌ها برمی‌گرداند و مردم شهرها را برای جنگیدن علیه دشمنان‌شان متحد می‌کند. اما هنوز راه زیادی برای بازگشت به سرزمین خود و نجات شهروندانش در پیش دارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

قدرت خاص ماتانویی چه موقع نمود پیدا می‌کرد؟ او چطور به قدرت خود آگاه شد؟ به نظرتان این‌ همه خشونت برای محافظت از شهرها لازم بود؟ آیا قهرمان‌ها راه دیگری هم داشتند؟ چه بخش‌هایی از فیلم برایتان ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 80
سال انتشار 2009