افسانه‌ی محافظان: جغدهای گاهول

(Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی جغدی نوجوان و مبارزه‌ی او برای برقراری صلح و عدالت

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جوجه‌جغدها به قهرمان‌های تاریخی خود علاقه‌مندند و می‌خواهند شبیه آن‌ها باشند. تلاش آن‌ها برای استقلال از والدین و برقراری صلح و عدالت بیشتر در دوره‌ی نوجوانی معنادار است.
  سورن شجاع و فداکار است. او توانایی‌های درونی‌اش را کشف می‌کند و با همکاری دوستانش امیدوارانه برای رهایی جغدها تلاش می‌کند.
  جوجه‌جغدهای نوجوان گاهی حرف‌های معناداری می‌زنند و جغدهای مادر و پدر همدیگر را بغل می‌کنند. گروهی از جغدها به نام اصیل‌زاده‌ها خود را نژاد برتر می‌دانند. آن‌ها جوجه‌جغدها را می‌دزدند، از آن‌ها مثل برده بهره‌کشی می‌کنند و به عنوان سرباز استفاده می‌کنند. نبرد میان جغدها و مبارزه برای صلح به دنیای کودکان بی‌ارتباط است.
  عبارت‌های توهین‌آمیز و خشنی به کار می‌رود؛ مانند: این مزخرفات را تمام کنید، احمق، فکت را ببند، گل بگیر، برو به جهنم، جزّ جگر بزنی. در یک صحنه، جوجه‌جغد قسمت‌های هضم‌نشدنی غذا را بالا می‌آورد.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از جنگ و نبرد جغدها با نقاب‌ها، پنجه‌ها و شمشیرهای فلزی در فیلم وجود دارد که به کشته شدن تعدادی از آن‌ها می‌انجامد. جغدهای تایتو با همکاری خفاش‌ها از نیروی جادویی فلزات برای تسلط بر جغدهای دیگر استفاده می‌کنند. فیلم فضای تاریکی دارد و جوجه‌جغدها مدام به خطر می‌افتند. آن‌ها ابتدا از درخت روی زمین می‌افتند، مورد حمله‌ی جانور درنده قرار می‌گیرند و سپس توسط جغدهای بزرگ‌تر دزدیده می‌شوند. در سراسر فیلم بارها شخصیت‌ها از ارتفاع سقوط می‌کنند و در مورد گروگان گرفتن خانواده و ماه‌زدگی جغدها برای سوءاستفاده از آن‌ها سخن به میان می‌آید. یکی از جغدها به محافظان خیانت می‌کند و آن‌ها را به تله‌ی اصیل‌زاده‌ها می‌کشاند اما در نهایت، خود اصیل‌زاده‌ها او را می‌کشند. سورن و برادرش که از کودکی با هم رقابت دارند، از هم جدا می‌شوند و در دو گروه مقابل هم قرار می‌گیرند و در نهایت با هم می‌جنگند. برادر سورن در میان آتش سقوط می‌کند و جسدش هرگز پیدا نمی‌شود. سورن از تکه‌چوب گداخته‌ای برای کشتن رئیس تایتوها استفاده می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی بر اساس مجموعه کتاب‌های محافظان گاهول، نوشته‌ی کاترین لاسکی است. کلاد و سورن، دو جوجه‌جغد برادر، دو نگاه متفاوت به داستان‌های حماسی اسطوره‌های گاهول دارند؛ کلاد آن‌ها را داستان‌هایی تخیلی و سرگرم‌کننده برای بچه‌ها تلقی می‌کند ولی سورن آن‌ها را واقعی و تاریخی می‌داند. بیرون افتادن از آشیانه و ربوده شدن توسط اصیل‌زاده‌های تایتو، باورهای آنان را در بوته‌ی آزمایش قرار می‌دهد. کلاد سعی می‌کند شایستگی خود را به‌عنوان یک سرباز اصیل‌زاده نشان دهد اما در مقابل، سورن به همراه دوستش از آن‌جا فرار می‌کند تا جزیره‌ی محافظان گاهول را پیدا کند و از آن‌ها کمک بخواهد. او در این راه دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و به کمک مبارز بزرگ به توانایی‌های درونی‌اش پی می‌برد. فیلم با نمایش شجاعت و فداکاری سورن و مبارزان گاهول، موضوعاتی نظیر مبارزه با نژادپرستی و برقراری صلح را برجسته می‌کند.
  فیلم فضای تاریکی دارد و جوجه‌جغدها مدام به خطر می‌افتند، ربوده می‌شوند یا به کاری خلاف میل‌شان وادار می‌شوند. همچنین، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از نبرد جغدها با نقاب‌ها، پنجه‌ها و شمشیرهای فلزی در فیلم وجود دارد که به کشته شدن تعدادی از آن‌ها می‌انجامد. اصیل‌زاده‌ها از نیروی جادویی فلزات برای تسلط بر جغدهای دیگر استفاده می‌کنند. در دقایق پایانی، سرانجام سورن و کلاد در میدان نبرد مقابل هم قرار می‌گیرند و پس از سقوط کلاد در میان شعله‌های آتش، سورن انگیزه‌ی لازم برای کشتن رئیس اصیل‌زاده‌ها را پیدا می‌کند. موضوع نژادپرستی، بهره‌کشی و نبرد برای آزادی و صلح از موضوعات برجسته‌ی فیلم است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است باعث اضطراب آن‌ها شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک و موضوعات بزرگسالانه‌ی آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  کلاد و سورن، دو جغد برادر، همیشه بر سر داستان‌های حماسی محافظان گاهول و نبردهای افسانه‌ای آنان اختلاف دارند. وقتی هردوی آنان از لانه‌شان روی درخت به پایین پرت می‌شوند و توسط مأموران اصیل‌زاده‌ها ربوده می‌شوند، از هم جدا می‌شوند و دو راه متفاوت را طی می‌کنند. کلاد سعی می‌کند شایستگی خود را به‌عنوان یک سرباز سرسخت نشان دهد و برای این کار حتی خانواده‌ی خود را قربانی می‌کند؛ در مقابل، سورن به همراه دوستش از آن‌جا فرار می‌کند تا جزیره‌ی محافظان گاهول را پیدا کند و از آن‌ها کمک بخواهد. در این راه، او دوستان دیگری هم پیدا می‌کند که او را در مبارزه با نژادپرستی و برقراری صلح همراهی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  خشونت این فیلم در مقایسه با انیمیشن‌های دیگر چطور است؟ این‌که شخصیت‌های فیلم حیوان‌اند، ترسناکی آن را بیشتر می‌کند یا کمتر؟
  فکر می‌کنید چرا تایتوها خود را برتر از جغدهای دیگر می‌دانستند؟ آیا چنین استدلال‌هایی برای شما منطقی و قابل قبول است؟
  به نظر شما، رؤیا داشتن با خیال‌پردازی متفاوت است؟ رؤیاها چگونه هویت ما را می‌سازند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۷
  سال انتشار ۲۰۱۰