افسانه‌ی آرش

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و حماسی درباره‌ی آرش، یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی و تلاش و احساس مسئولیت او برای بازگرداندن صلح به سرزمین ایران

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکی آرش و ارتباط گرم و صمیمی او با والدینش می‌تواند برای کودکان معنا‌دار باشد. همچنین، حضور یک قهرمان افسانه‌ای و تلاش و پیروزی او، موضوع معناداری در دنیای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان است.
  خورشید و خرداد والدینی مهربان، مسئول و حمایت‌کننده‌اند. آنها آرش را نیز مهربان و مسئول و باپشتکار تربیت می‌کنند. آرش نسبت به سرنوشت کشورش احساس مسئولیت می‌کند و برای پایان دادن به جنگ میان ایران و توران حاضر می‌شود فرمان پادشاه توران را انجام دهد. شخصیت‌های مختلفی در فیلم حضور دارند که مثبت و محترم و مهربان‌اند و باعث شده‌اند فضای کلی فیلم امن و خوشایند باشد.
  ارتباط بین آرش و سیندخت از زمانی که آرش جوان می‌شود عاشقانه است. موضوع نجات سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست.
  از عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: گم شوید، بروید به جهنم! زیان فیلم کتابی و غیرگفتاری است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد؛ هر چند این زبان به خاطر تناسب داستان با زمان رخ دادن اتفاقات در ایران باستان انتخاب شده است.
  کودکان با یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی آشنا می‌شوند.
  فضای کلی فیلم، داستان و گفت‌وگوها به ایران باستان برمی‌گردد و زمینه‌ی مناسبی برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ و افسانه‌های ایران فراهم می‌کند.
  فیلم موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله اینکه خرداد در راه چند گرگ را با تیر و کمان می‌کشد. شیر و دیو در بیابان به خرداد و خورشید حمله می‌کنند. جنگ و آتش‌سوزی و کشتن در سراسر فیلم جریان دارد. خورشید در کابوس می‌بیند شیری دنبال آرش است. در راه پیدا کردن کمان پهلوانی، یکی آرش را از اسب پرت می‌کند. خرداد و آرش توسط سربازان شاه دستگیر می‌‌شوند. خطرات زیادی خرداد و آرش را در طول مسیر تهدید می‌کند. صحنه‌های تعقیب و گریز و تیراندازی و کشتن و خون‌ریزی در فیلم فراوان‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی و حماسی، با اقتباسی آزاد از یکی از افسانه‌های ایرانی و از روی نسخه‌ی سریالی آن ساخته شده است. داستان در مورد پهلوانی به نام آرش است که در نوزادی توسط زن و شوهری به نام خورشید و خرداد بزرگ می‌شود. او با آموختن فنون پهلوانی از پدر و استادش و نشان دادن شجاعت در زمینه‌های مختلف، به مقام پهلوانی می‌رسد. آرش از جانب پادشاه توران ماموریت پیدا می‌کند تا با پرتاب تیر از کمانش، مرز ایران و توران را مشخص کند. مادر و پدر آرش که افرادی مهربان، مسئول و حمایت‌کننده‌اند، آرش را نیز مهربان و مسئول و باپشتکار تربیت می‌کنند. او نسبت به سرنوشت کشورش احساس مسئولیت می‌کند و برای پایان دادن به جنگ میان ایران و توران حاضر می‌شود فرمان پادشاه توران را انجام دهد. با این کار، صلح به سرزمینش، ایران، بازمی‌گردد.
  این فیلم صحنه‌های خشن زیادی دارد؛ از جمله صحنه‌های زد و خورد و کشتن و خون‌ریزی و نیز تعقیب و گریزهای فراوان. زبان فیلم کتابی و غیرگفتاری است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد؛ هر چند این زبان به خاطر تناسب داستان با زمان رخ دادن اتفاقات در ایران باستان انتخاب شده است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 و 9 ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این انیمیشن در مورد آرش است که در فضای جنگ بین ایران و توران توسط خرداد و خورشید بزرگ می‌شود و از کودکی، توانایی و شجاعت خود را در عرصه‌های گوناگون به اثبات می‌رساند. افراسیاب، پادشاه توران، مرز میان ایران و توران را به رها کردن تیری وا می‌گذارد. تیر را در نهایت آرش پرتاب می‌کند که در ناباوری تا آن سوی جیحون می‌رود و بر تنه‌ی درخت گردویی می‌نشیند و بین ایران و توران، صلح برقرار می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از افسانه‌های ایرانی را دوست دارید؟ چه شخصیتی را بیشتر می‌پسندید؟ چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟
  قهرمان‌های افسانه‌های ایرانی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با قهرمان‌های غیر ایرانی مثل سوپرمن و بن تن دارند؟
  این انیمیشن نسبت به انیمیشن‌هایی مثل مرد عنکبوتی یا سوپرمن چقدر برایتان جذاب بود؟ به نظرتان چه تفاوت‌هایی در داستان و ساخت این انیمیشن‌ها وجود دارد که بعضی جالب‌تر از بقیه‌اند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۸
  کشور سازنده ایران
  سال انتشار ۱۳۹۱