امواج اقیانوس

( Ocean Waves)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی رابطه‌ی دو پسر نوجوان بعد از ورود دختری به زندگی‌شان، همراه با تجربه‌ی دوستی‌های ماندگار و از خودگذشتگی برای یکدیگر

سال: 1993
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی ریکاکو در مدرسه‌ی جدیدش و حس تعلقی که به توکیو دارد (شهری که از آنجا مهاجرت کرده‌اند و دوستانش در آنجا هستند)‌ و نیز رابطه‌ی دوستانه‌ی تاکو و یوتاکا و دلخوری‌ای که در رقابت برای جلب نظر ریکاکو بین آنها اتفاق می‌افتد، تجربه‌ها و احساساتی آشنا و هم‌ذات‌پندارانه برای نوجوانان‌اند.
  ریکاکو با آنکه در شرایطی قرار دارد که باب مِیلش نیست و ناراحت است، سعی می‌کند برای خواسته‌هایش تلاش کند و از درس و اهدافی که دارد دور نیفتد. توکا از خودگذشتگی می‌کند و به خاطر علاقه‌ای که یوتاکا به ریکاکو دارد، سعی می‌کند خودش را کنار بکشد. همچنین مهربانی او باعث می‌شود که با وجود بدرفتاری‌های ریکاکو، به او کمک کند و از یوتاکا با وجود آنکه به او مشت زده، کینه‌ای به دل نداشته باشد.
  ریکاکو بر سر تاکو داد زده و به او می‌گوید احمق.
  ریکاکو بر سر تاکو داد زده و به او می‌گوید احمق.
  ریکاکو دو بار به صورت تاکو سیلی می‌زند و یک بار هم تاکو در پاسخ به صورت او سیلی می‌زند. همچنین یوتاکا که از برخورد تاکو با ریکاکو ناراحت شده با مشت به صورت او می‌زند و تاکو را نقش زمین می‌کند. در یکی از صحنه‌ها چند نفر از دختران مدرسه ریکاکو را دوره کرده و با او بدرفتاری می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که با اقتباس از رمانی به همین نام، نوشته‌ی سائیکو هیمورو ساخته شده، درباره‌ی پسری به نام تاکو و روابطش در مدرسه است. بهترین دوست تاکو، پسری به نام یوتاکا است که رابطه‌ای صمیمانه با یکدیگر دارند، اما حضور دختری به نام ریکاکو که برای هر دو آنها جذاب است، باعث می‌شود رابطه‌ی آنها کمرنگ شود. والدین ریکاکو ا هم جدا شده‌اند و او همراه مادرش از توکیو به آنجا آمده و می‌خواهد پیش پدرش در توکیو بازگردد. تاکو که پسر مهربان و حمایتگری است، بارها به ریکاکو کمک می‌کند و‌ همین کمک‌ها باعث می‌شود شایعاتی در مدرسه در مورد او و ریکاکو به وجود بیاید و به رابطه‌ي تاکو با یوتاکا آسیب بیشتری وارد شود. با گذشت زمان، هر سه‌ی آن‌ها به دانشگاه‌های متفاوتی می‌روند و تاکو و یوتاکا دوباره‌ رابطه‌ی خوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند. فیلم با روایت دوره‌های مختلفی از زندگی این سه شخصیت، بر اهمیت ایستادگی روی اهداف و کار و تلاش برای رسیدن به آن‌ها، و همدلی با دیگران در موقعیت‌های دشوار تاکید می‌کند.
  فیلم فضایی نوجوانانه دارد و در طول فیلم روی جذابیت‌های ظاهری ریکاکو بسیار تأکید می‌شود. صحبت کردن در مورد مسائل ظاهری، خصوصی و خانوادگی شخصیت‌ها توسط بچه‌های مدرسه و حتی پدر و مادر تاکو امری بدیهی و قابل قبول به نظر می‌رسد. چند بار هم شخصیت‌های اصلی به صورت هم سیلی می‌زنند. شخصیت‌های مختلفی در فیلم سیگار می‌کشند و در مهمانی صحنه‌های پایانی فیلم، تقریباً تمام بچه‌های مدرسه که اکنون دانشجو شده‌اند، مشروب می‌نوشند و یکی از آنها بسیار مست می‌شود. تماشای این فیلم برای بچه‌های زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای بچه‌های ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  توکا و یوتاکا هم‌مدرسه‌ای‌ هستند و رابطه‌ای صمیمانه با یکدیگر دارند، اما حضور ریکاکو، دختری که برای هر دو آنها جذاب است، باعث می‌شود رابطه‌ی آنها کمرنگ شود. ریکاکو فرزند طلاق است و به همراه مادرش از توکیو به آنجا آمده است. او بسیار گوشه‌گیر است و در تلاش است پیش پدرش در توکیو بازگردد. او برای این کار از تاکو پول قرض می‌گیرد و شرایطی به وجود می‌آورد که تاکو که پسری مهربان و کمک‌رسان است، مجبور ‌شود برای دو روز ریکاکو را در توکیو همراهی کند. همین موضوع باعث به وجود آمدن شایعاتی در مدرسه شده و رابطه‌ي یوتاکا را با تاکو بدتر می‌کند. ریکاکو هم به هیچ کدام از آنها تمایلی نشان نمی‌دهد و بیشتر مشغول مسائل و اهداف خودش است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما شهرهای کوچک‌تری مثل کوچی را دوست دارید یا ترجیح می‌دهید در شهرهای بزرگ و شلوغی مانند توکیو به مدرسه بروید؟ هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟
  به نظر شما اینکه ریکاکو ترجیح می‌داد با مادرش نباشد و تنها زندگی کند منطقی بود؟ شما اگر در موقعیت او بودید چه کار می‌کردید؟
  ریکاکو برای رسیدن به خواسته‌اش و رفتن به توکیو دروغ‌های زیادی گفت. شما به او حق می‌دهید؟ شما برای رسیدن به خواسته‌هایتان چه خط قرمزهایی دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۷۶
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Nippon Television Network (NTV)، Studio Ghibli، Tokuma Shoten
  سال انتشار ۱۹۹۳