امگا و آلفا ۳: مسابقه بزرگ گرگ‌ها

(Alpha and Omega 3: The Great Wolf Games)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی سه بچه گرگ، شرکت در مسابقه و تلاش آن‌ها برای برنده شدن، تصمیم آن‌ها برای تبدیل مسابقه به فضایی بدون رقابت با وجود مخالفت بزرگ‌ترها

سال: 2014
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلادت خواهر بزرگ‌تر استیکی و رانت است. آن‌ها که حمایت و همدلی کردن را از والدین خود آموخته‌اند، همیشه همراه و حامی یکدیگرند و در فضایی بدون رقابت، مهارت‌های خود را به یکدیگر آموزش می‌دهند. با شرکت در مسابقه، استیکی و رانت، خواهر خود را تشویق می‌کنند تا بتواند برنده‌ی مسابقه شود. هامفری، پدر خانواده، با نگاهی خلاقانه‌ و با استفاده از روش‌هایی جذاب، گروه را برای مسابقه آماده می‌کند. دوستی گرگ‌ها با خرس و جوجه تیغی، به آن دو کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را بهتر بشناسند و با احساس تعلق به گروه، برای پیشرفت آن تلاش نمایند. در طول مسابقه، کیت و هامفری، با حضور خود، فرزندانشان را حمایت و تشویق می‌کنند در عین حال که به آن‌ها آموزش می‌دهند برنده شدن در مسابقه به اندازه‌ی منصفانه و درست مسابقه دادن، اهمیت ندارد. کلادت با کمک به فیلیت و داشتن مسابقه‌ای بدون رقابت، پیروزی را تجربه می‌کند.
  هامفری و کیت رابطه‌ای صمیمی دارند و علاقه‌ی خود را به یکدیگر ابراز می‌کنند. کیت آلفاست و توانایی‌های بسیاری دارد و برای گله به شکار می‌رود. هامفری هم فردی خلاق و مهربان است. آن دو در محیطی گرم و صمیمی، به کودکان خود علاوه بر مهارت‌های شکار، اصول اخلاقی برای گرگی بهتر بودن را آموزش می‌دهند و همیشه به توانایی‌های فرزندان خود ایمان دارند. کلادت، استینکی و رانت از والدین‌شان همدلی کردن را آموخته‌اند و بر خلاف بقیه گرگ‌ها، تصمیم می‌گیرند برای شرکت در مسابقات، از حیوانات دیگر هم کمک بگیرند. دوستی آن‌ها و کمک‌های هامفری به برنَت، خرسی که از پرنده‌ها می‌ترسد، جرات مواجهه با ترسش را می‌دهد. او و دوستش اگنس با آموزش‌های هامفری، موفق می‌شوند از مهارت‌های خود استفاده کرده و ارزشمند بودن را تجربه کنند. آن‌ها بر خلاف تیم شمال، با استفاده از کارگروهی موفق می‌شوند نتیجه‌ی بهتری در مسابقات به دست بیاورند. کلادت از کیت می‌آموزد که برنده بودن به معنای انجام کار درست است و به همین دلیل به فیلیت، رقیب خود در مسابقات، برخی از مهارت‌هایش را آموزش می‌دهد. آن‌ها بر خلاف انتظار دیگران، در مسابقه با یکدیگر رقابت نمی‌کنند و در عوض، به یکدیگر کمک می‌کنند و در نهایت هر دو برنده مسابقه می‌شوند.
  کلادت و فیلیت، به یکدیگر علاقمند می‌شوند و نگاه‌های معناداری بین آن دو رد و بدل می‌شود.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: گرگ دیوانه و انگل بالدار. نارس با فرزندان خود با لحنی تحقیرآمیز و همراه با خشونت صحبت می‌کند.
  همراه با داستان فیلم، کودکان با اهمیت همدلی، دوستی و همچنین اهمیت کار تیمی برای رسیدن به موفقیت آشنا می‌شوند.
  نارس نسبت به فرزندان خود سخت‌گیر است و آن‌ها را وادار به مسابقه دادن و برنده بودن می‌کند. دختر نارس از او می‌ترسد و به همین دلیل نمی‌تواند به صورت مستقیم و با صدای بلند با او صحبت کند. اعضای تیم شمال با توصیه‌ی مربی خود در مسابقه، اعضای تیم غرب را هول می‌دهند و به آنان آسیب می‌رسانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سه بعدی کامپیوتری درباره‌ی سه بچه گرگ است که قصد دارند در مسابقه‌ی بزرگ گرگ‌ها شرکت کنند. آن‌ها برخلاف بقیه گروه‌ها، از خرس و جوجه‌تیغی برای عضو شدن در گروه دعوت می‌کنند؛ چرا که فکر می‌کنند تمام حیوانات حق شرکت در مسابقه را دارند. هامفری، پدر گرگ‌ها، به عنوان مربی به گروه آموزش می‌دهد و نگاه خلاقانه و متفاوت او به مسایل، به اعضای تیم کمک می‌کند بدون احساس رقابت یا ترس از برنده نشدن، مهارت‌های خود را افزایش دهند و همچنین به آن‌ها اهمیت کار تیمی را آموزش می‌دهد. کلاکت که از مادر خود همدلی کردن را آموخته، در مسابقه، مهارت‌هایی که دارد را به رقیبش آموزش می‌دهد و به او کمک می‌کند. داستان فیلم مفاهیمی چون دوستی، همدلی، اهمیت کار تیمی و همچنین اهمیت حمایت والدین را آموزش می‌دهد و این پیام را دارد که منصفانه و درست مسابقه دادن، از برنده شدن در آن مهم‌تر است و در فضایی بدون دشمنی، می‌توان رقابتی سالم را تجربه کرد که به افزایش مهارت‌ها و یادگیری بیش‌تر کمک کند.
  در فیلم موقعیت‌های خشنی وجود دارد: نارس فرزندان خود را مجبور می‌کند تا در مسابقه برنده شوند و دخترش به دلیل ترسی که از او دارد، نمی‌تواند مستقیم با پدرش صحبت کند. با پیشنهاد نارس، گروه تیم شمال با هول دادن و آسیب رساندن به تیم غرب، برای برنده شدن تلاش می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  کلادت، استیکی و رانت متوجه می‌شوند گرگ‌های مناطق مختلف در حال آماده شدن برای مسابقه بزرگ هستند؛ در حالی‌که آن‌ها قرار نیست در مسابقه شرکت کنند. به همین دلیل همراه با خرسی به نام برَنت و جوجه تیغی‌ای به نام اگنس از سمت گر‌گ‌های منطقه غرب یک تیم تشکیل می‌دهند و همفری، پدرشان، را قانع می‌کنند تا مربی آنان باشد. گرگ‌های منطقه‌ی غرب موفق می‌شوند در دور اول مسابقات تیم شمالی را شکست دهند، اما یکی از اعضای تیم شمال در دور دوم مصدوم می‌شود و به همین دلیل قرار است کلادت و فیلیت با هم مسابقه دهند. کلادت با دیدن رفتار سختگیرانه‌ی نارس با فرزندانش، تصمیم می‌گیرد به فیلیت که حالا دوست او شده، کمک کند و در نهایت هر دو برنده مسابقه می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم تا به حال در مسابقه‌ای ورزشی شرکت کرده‌اید؟ تجربه‌ی شما از آن موقعیت چگونه بوده و فکر می‌کنید تا چه حد انگیزه‌ی برنده شدن بر تلاش شما تاثیر گذاشته است؟
  فکر می‌کنید چرا نارس اصرار داشت فرزندانش برنده باشند؟ به نظر شما چرا برخی افراد حاضرند برای برنده شدن در مسابقات، تقلب کنند؟ تا به حال تجربه‌ی مسابقه با چنین فردی داشته‌اید؟
  کلادت برای کمک به فیلیت، مهارت‌هایی که دارد را به او آموزش می‌دهد، به نظر شما چه چیزی سبب شد او تصمیم بگیرد مهارت‌های خود را به رقیبش‌ آموزش دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA NR
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۲۰۱۴