امیلی و سفر جادویی

(Emily and the Magical Journey)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی سفر دختربچه‌ای به سرزمین جادویی و تغییرات او بعد از بازگشت از سفر و کمک به مادرش برای پذیرفتن مرگ پدر

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امیلی پدرش را از دست داده و با مادرش هم نمی‌تواند درباره‌ی پدر حرف بزند. مادر همه‌ی یادگاری‌های پدر را از دید امیلی پنهان کرده تا به خیال خودش، او را از مرگ پدر دور نگه دارد. امیلی برای شناخت پدر کنجکاو است و سفر به سرزمین جادویی به او کمک می‌کند تا خاطراتی از او را به یاد بیاورد. او متوجه می‌شود که مادر چقدر از رفتن پدر غمگین است و بعد از بازگشت از سفر، با مادر حرف می‌زند و به او کمک می‌کند با مرگ پدر کنار بیاید.
  امیلی با سفر به سرزمین جادویی بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و موفق می‌شود به مادرش هم کمک کند تا با مرگ پدر کنار بیاید.
  به نظر می‌رسد مادر امیلی و پدر یکی از هم‌تیمی‌هایش از هم خوش‌شان می‌آید. امیلی از مادر می‌پرسد: می‌خوای ببوسیش؟
  پدر امیلی مرده و مادرش بعد از سال‌ها، هنوز غمگین است. در سرزمین جادویی، امیلی با موجوداتی عجیب و هیولاهایی با چهره‌های ترسناک برخورد می‌کند. جادوگر بدجنس، با جادوهای سیاهش سعی دارد امیلی را منصرف کند. امیلی نگران بیدار شدن هیولاهاست. جادوگر امیلی را می‌دزدد. او درباره‌ی گسترش تاریکی و تبدیل شدن کودکان به انسان حرف می‌زند. هیولایی دور پای امیلی می‌پیچد. امیلی وارد چاهی تاریک می‌شود. دیواره‌های چاه شروع به ریزش می‌کنند و آب چاه شروع به بالا آمدن می‌کند. امیلی داخل چاه، صدایی می‌شنود که به او می‌گوید مادرش او را دوست ندارد و او در مرگ پدرش مقصر بوده است. او در خاطراتش، مادر را در حال گریه کردن می‌بیند. دوستان امیلی در حال نابود شدن‌اند. در نهایت، همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی درباره‌ی دختربچه‌ای به نام امیلی است که وقتی خیلی کوچک بوده، پدرش را از دست داده و مادرش هم حاضر نیست او به یادگاری‌های پدر نزدیک شود و خاطرات او را به یاد بیاورد. کنجکاوی امیلی درباره‌ی پدر و میل او به کمک کردن به مادر باعث می‌شود سر از دنیای جادویی یکی از کتاب‌‌داستان‌های مادر دربیاورد که تصاویرش را با الهام از نقاشی‌های پدر کشیده است. او در سفر به این سرزمین جادویی با احساسات و تصورات خودش مواجه می‌شود و صدای درونش را می‌شنود که خود را مقصر مرگ پدر می‌داند و غم مادر را به خودش نسبت می‌دهد و تصور می‌کند مادر دوستش ندارد. او همچنین، جملاتی را به یاد می‌آورد که در کودکی از پدرش شنیده: کاری نیست که نتوانی با عشق در قلبت، خنده روی صورتت و شجاعت در رؤیایت انجام بدهی. امیلی بعد از بازگشت از سفر موفق می‌شود به مادرش هم کمک کند تا مرگ پدر را بپذیرد و به زندگی عادی برگردد. فیلم با نشان دادن تجربه‌های امیلی در سرزمین جادویی، بر این نکته تاکید می‌کند که جادو در درون ماست و از زبان دوست امیلی، این جمله را تکرار می‌کند که: کم‌اهمیت‌ترین چیز می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند.
  امیلی پدرش را از دست داده و رابطه‌ی گرمی با مادرش ندارد. او در سرزمین جادویی با هیولاهای ترسناکی مواجه می‌شود و برای نجات دوستانش باید موقعیت‌های سختی را پشت سر بگذارد. شخصیت‌های سرزمین جادویی، بارها در این‌باره حرف می‌زنند که والدین می‌خواهند بچه‌هایشان را تبدیل به انسان کنند. آن‌ها از این تغییر به عنوان اتفاقی تلخ و ترسناک یاد می کنند. تنهایی و تاریکی، امیلی را آزار می‌دهند ولی در نهایت، همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  امیلی دختربچه‌ای است که با مادرش زندگی می‌کند. او سال‌ها پیش پدرش را از دست داده و چون مادر هیچ وقت نخواسته درباره‌ی او حرفی بزند، امیلی چیز زیادی از او نمی‌داند. روزی امیلی وارد اتاقی می‌شود که صندوقچه‌ای از یادگاری‌های پدر آن‌جاست و مادر، او را از ورود به آن‌جا منع کرده است. امیلی کتاب داستانی پیدا می‌کند که او را به سرزمین جادویی فانات لند می‌برد. او متوجه می‌شود موجودات فانات لند با مشکلی مواجه شده‌اند که جانشان را به خطر انداخته و فقط یک بچه می‌تواند آن‌ها را نجات دهد. امیلی به دنبال الماسی می‌رود که کلید حل مشکلات فانات لند است. او در حین مبارزه با جادوگر بدجنس برای پس‌گرفتن الماس، خاطراتی از پدرش را به یاد می‌آورد و وقتی از رؤیا بیرون می‌آید، موفق می‌شود به مادر غمگینش هم کمک کند تا مرگ پدر را بپذیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان درباره‌ی این جمله چیست که: کم‌اهمیت‌ترین چیز می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند؟ به نظر شما معنی این جمله در فیلم چه بود؟
  فکر می‌کنید امیلی در سفر به سرزمین جادویی چه چیزهایی یاد گرفت؟ او چگونه توانست این‌ها را یاد بگیرد؟
  امیلی بعد از برگشتن از سرزمین جادویی چه تغییری کرد؟ او چگونه از تغییرش برای کمک به مادرش استفاده کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان مارکوس اونل Marcus Ovnell
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده سوئد، انگلستان، آمریکا
  استادیو Phelecan Films AB
  بازیگران هریت اسلاتر، تیپر سیفرت کلولند، چلسی اج
  سال انتشار ۲۰۲۰