انسان اولیه

(Early Man)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی به وجود آمدن فوتبال در زمان انسان‌های اولیه و تلاش آن‌ها برای پس گرفتن روستایشان از مردمان قدرتمند عصر برنزی

سال: 2018
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مانند مخالفت‌های رئیس با رؤیاپردازی‌های داگ برای انجام کارهای بزرگ‌تر، چشیدن طعم پیروزی توسط تیم مردم قبیله بعد از تلاش‌های زیادشان در مقابل تیم ستارگان شهر برنزی، تحقیر انسان‌های اولیه توسط مردم برنزی به خاطر امکاناتی که ندارند و چیزهایی که نمی‌دانند و دوستی گونا با انسان‌های اولیه و کمک به آن‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  گونا به مردم قبیله نشان می‌دهد این‌که آن‌ها همراه و همدل هم هستند، از آن‌ها یک تیم می‌سازد و دقیقاً برای پیروزی در مقابل ستاره‌های خودپسند برنزی لازم است که مثل یک تیم عمل کنند. در طول فیلم گونا و زنان قبیله تلاش می‌کنند با کلیشه‌های اطراف‌شان بجنگند و فوتبال بازی کنند. مردم قبیله با تلاش گروهی و تمرین‌های سخت خود را برای پیروزی در بازی فوتبال و پس گرفتن روستایشان آماده می‌کنند. داگ سعی می‌کند به تحقیرهای مردم برنزی درباره‌ی نژاد او بی‌توجهی کند و با پشتکار برای نجات روستایش تلاش کند.
  انسان‌های اولیه لباس‌های کمی می‌پوشند و بیشتر بدن‌شان برهنه است. در چند صحنه آدم‌هایی برهنه در حمام دیده می‌شوند که یکی از آن‌ها همان‌‌طور به زمین فوتبال می‌رود؛ در حالی که از پشت نشان داده می‌شود.
  لرد نورث با لحن تهدیدآمیزی با اطرافیانش صحبت می‌کند و انسان‌های اولیه را به‌خاطر نژادشان تحقیر می‌کند و از کلماتی مثل وحشی، عقب‌مانده و نادون استفاده می‌کند. در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم نیز از عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دیدی چقدر الاغه، خفه بشوید، و ابرو پاچه‌بزی.
  کودکان می‌توانند از برخی قوانین بازی فوتبال و دلیل علاقه‌ی مردم به این بازی بیشتر بدانند و با نحوه‌ی زندگی، پوشش، خوراک و فرهنگ انسان‌های اولیه و مردمان عصر برنزی آشنا شوند.
  در فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن وجود دارد؛ مانند خراب شدن روستای مردمان اولیه توسط ماموت‌های جنگی مردم برنزی و آواره شدن مردم آن، پرتاب شدن شهاب‌سنگی به زمین و فردی که به درون شکافی پر از مواد مذاب می‌افتد، قلعه‌ی غیر قابل نفوذ مردم برنزی و چهره‌ی ترسناک نگهبانانش، شکار خرگوشی به عنوان غذا توسط انسان‌های اولیه، صحنه‌های تمرین‌های سخت مردم قبیله در جاهایی نزدیک به مواد مذاب، حضور یک اردک غول‌پیکر با دندان‌هایی تیز و ترسناک که در انتهای فیلم با انسان‌های اولیه دوست می‌شود و صحنه‌ای که همه فکر می‌کنند رئیس قبیله از شدت ضربه فوت کرده اما در واقع به خواب ‌رفته است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که با تکنیک استاپ موشن ساخته ‌شده و در ایران با عنوان جنگلی‌ها نیز شناخته می‌شود، داستانی خیالی درباره‌ی نحوه‌ی به وجود آمدن بازی فوتبال توسط انسان‌های اولیه است. پادشاهی از عصر برنزی، روستایی باقی ‌مانده از زمان انسان‌های اولیه را تسخیر می‌کند و پسری به نام داگ، به همراه مردم قبیله‌اش برای پس گرفتن روستایشان مجبورند در بازی فوتبالی مقابل مردم برنزی پیروز شوند. در طول فیلم می‌بینیم که مردم قبیله‌ی داگ به همراه دختری فوتبالیست از شهر برنزی به نام گونا، با این‌که بازیکنان خوبی نیستند، تلاش می‌کنند تا با تمرین‌های سخت و زیاد مثل یک تیم عمل کنند و در مسابقه‌ی فوتبال پیروز شوند. رئیس قبیله همیشه فکر می‌کند باید به آنچه دارند کفایت کنند اما در طول فیلم می‌بیند که برای پیشرفت لازم است سختی بکشند و به انجام کارهای جدیدی تن بدهند. گونا همیشه شب‌ها به تنهایی فوتبال تمرین می‌کند و اجازه ندارد با مردان بازی کند اما در نهایت به خود جرئت می‌دهد که همراه انسان‌های اولیه به میدان برود و به آرزویش که بازی در یک مسابقه واقعی است برسد.
  فیلم چندین صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله سقوط شهاب‌سنگی روی زمین و از بین رفتن موجودات و محیط اطراف آن، خراب شدن روستای انسان‌های اولیه توسط ماموت‌های جنگی مردم برنزی، اردکی غول‌پیکر با دندان‌هایی ترسناک، توهین لرد نورث به انسان‌های اولیه بابت نژادشان و صحنه‌ای که مردم قبیله فکر می‌کنند رئیس‌شان مرده اما در واقع فقط به خواب ‌رفته است. در صحنه‌هایی نیز مردمی برهنه در حمام و انسان‌های اولیه با لباس‌های کم دیده می‌شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره‌ی پسری به نام داگ است که همراه قبیله‌اش که از آخرین بازمانده‌های انسان‌های اولیه‌اند، در روستایی زندگی می‌کنند و پادشاهی از عصر برنزی به نام لرد نورث می‌خواهد روستای آن‌ها را ویران کند تا برنزهای مدفون ‌شده در آن را استخراج کند. داگ اتفاقی به شهر برنزی می‌رود و آن‌جا با بازی فوتبال آشنا می‌شود. او و پادشاه قرار می‌گذارند که اگر در مسابقه‌ی فوتبالی که می‌خواهند برگزار کنند، انسان‌های اولیه پیروز شوند، بتوانند روستایشان را پس بگیرند. داگ نزد قبیله‌اش برمی‌گردد و سعی می‌کند به آن‌ها فوتبال یاد بدهد و در این راه دختری از شهر برنزی به نام گونا که عاشق فوتبال است اما اجازه ندارد در کنار مردان بازی کند، به آن‌ها کمک می‌کند تا مثل یک تیم باشند و درست فوتبال بازی کنند. در انتهای فیلم ملکه‌ی برنزی، پادشاه حریص را کنار می‌گذارد و روستا را به قبیله‌ی انسان‌های اولیه که در بازی فوتبال پیروز شده‌اند، پس می‌دهد و گونا نیز به همراه آن‌ها به زندگی شادش ادامه می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان درباره‌ی تلاش برای تیمی منسجم بودن چیست؟ آیا شما هم تجربه‌ی حضور در یک تیم و تلاش برای رسیدن به هدفی مشترک را داشته‌اید؟
  به نظر شما چرا بازی فوتبال در دنیا محبوبیت زیادی دارد؟ پیام فیلم درباره‌ی بازی مقدس چیست؟
  شخصیت گونا را چطور دیدید؟ به نظرتان به ورزشکاران زن نیز به اندازه‌ی مردان بها داده می‌شود و مورد احترام قرار می‌گیرند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۹
  سال انتشار ۲۰۱۸