انولا هولمز 2

(Enola Holmes 2)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی دومین پرونده‌ی خواهر شرلوک هولمز، تلاش او و شرلوک برای یافتن دختر گمشده‌ی شاغل در کارخانه‌ی کبریت‌سازی، همراه با تجربه‌ی عشق و همدلی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انولا تصمیم می‌گیرد دفتر کارآگاهی خودش را راه بیندازد. او دوست دارد مستقل باشد و درآمد کسب کند و زمانی که تقریباً ناامید است، راه تازه‌ای برایش باز می‌شود. بین او و مارکی رابطه‌ای عاطفی به وجود می‌آید. انولا و شرلوک بارها به هم کمک می‌کنند.
  انولا و شرلوک کارآگاه‌های متعهدی هستند که برای حل کردن پرونده‌هایشان همه‌ی تلاششان را می‌کنند و همیشه به هم کمک می‌کنند. قانون انولا این است که دستمزدی برای کارش تعیین نمی‌کند و هر کسی هرچقدر داشت می‌تواند به او بدهد. آن‌ها می‌آموزند که تنها بودن خوب نیست و فقط با مشارکت جمعی و کار گروهی است که می‌شود کارها را به‌‌خوبی پیش برد. سارا چپمن و ویلیام برای رو کردن حقایق جان خودشان را به خطر می‌اندازند. ایدت و مادر انولا هم در مواقع بحرانی به کمک انولا می‌آیند و نجاتش می‌دهند.
  انولا متوجه محل کار دوم سارا می‌شود. وقتی آن‌جا می‌رود می‌بیند دخترها با حرکت‌‌های آکروباتیک مردها را سرگرم می‌کنند. مردی که آن‌جا مسئول است، می‌گوید سارا از مرد جوانی خوشش می‌آمد و او دیدنش می‌رفته. و در ادامه می‌گوید: «مردها عشق و حالشون با این‌هاست و ازدواجشون با دوشیزه‌ها.» در یکی از موقعیت‌ها انولا شرلوک را در حالی می‌بیند که مست است و نمی‌تواند روی پا بایستد. بین انولا و مارکی ابراز کلامی عشق دیده می‌شوند. عشق آنان با در آغوش گرفتن نشان داده می‌شود.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌آموزد که با همدلی، مشارکت جمعی و دوست داشتن همدیگر می‌شود بر مشکلات غلبه کرد و حتی قوانین سختگیرانه را تغییر داد.
  حوادث فیلم در انگلستان اتفاق می‌افتد. نوع پوشش زن‌ها، کار در کارخانه‌ی کبریت‌سازی، قوانین سختگیرانه‌ی کار در محیط‌های کار خصوصاً برای زن‌ها در فیلم نمایش داده شده است.
  انولا، مِی را در حالی که چاقو خورده و بدنش خونی است، پیدا می‌کند. مِی همان جا از دنیا می‌رود. بازپرس انولا را دستگیر و او را تهدید به اعدام می‌کند. در یکی از موقعیت‌ها ایدت و مادر انولا او را از زندان آزاد می‌کنند و بین آن‌ها و نیروهای پلیس درگیری به وجود می‌آید. سمت آن‌ها تیراندازی می‌شود و با زدوخورد شدید موفق به فرار می‌شوند. انولا و شرلوک جنازه‌ی ویلیام را در کارخانه پیدا می‌کنند. بعد از آن‌ بین آن‌ها و نیروهای پلیس درگیری به وجود می‌آید. پلیس چاقو زیر گلوی بِسی می‌گذارد. شرلوک تیر می‌خورد. گِرِیل با تفنگ و چاقو به انولا حمله می‌کند و درنهایت از ارتفاع به پایین سقوط می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی انولا هولمز 2 اقتباسی آزاد از ماجرای اعتصاب دخترهای کارخانه‌ی کبریت‌سازی در سال 1888 است. انولای جوان دفتر کارآگاهی خودش را باز می‌کند و در اولین پرونده‌اش باید دختر جوانی را پیدا کند که در کارخانه‌ی کبریت‌سازی کار می‌کند و مدتی است ناپدید شده است. او سرنخ‌هایی پیدا می‌کند و متوجه می‌شود وارد جریان خطرناکی شده است که بخشی از آن به پرونده‌ی شرلوک مرتبط است. در این فیلم مضامینی چون مشارکت جمعی و همدلی پررنگ شده است. مادر انولا به او می‌گوید درست است دختر مستقلی است، ولی فقط با کار گروهی می‌شود موفق شد. انولا دفتر کارآگاهی خودش را راه می‌اندازد و مارکی به او ابراز علاقه می‌کند. انولا و شرلوک در بخش‌های زیادی از این پرونده همکاری می‌کنند و به نتیجه می‌رسند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. سقوط از ارتفاع، تهدید شدن با اسلحه، شلیک گلوله و… در فیلم نمایش داده شده است. همچنین مِی و ویلیام می‌میرند و جنازه‌ی خونی آن‌ها نشان داده می‌شود. انولا، سارا و شرلوک و مارکی تا حد مرگ تهدید می‌شوند و در یکی از موقعیت‌ها زد و خورد شدیدی بین آن‌ها و بازپرس و نیروهایش رخ می‌دهد. رابطه‌ای عاطفی بین انولا و مارکی شکل می‌گیرد. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا امکان گفت‌و‌گو درباره‌ی مسائل مختلف فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  انولا بعد از حل اولین پرونده‌اش، تصمیم می‌گیرد دفتر کارآگاهی خودش را راه بیندازد. افراد زیادی به او اعتماد نمی‌کنند. روزی که می‌خواهد دفترش را تعطیل کند، دختربچه‌ای وارد دفتر می‌شود و از او می‌خواهد خواهر گمشده‌اش، سارا، را پیدا کند. آن‌ها در کارخانه‌ی کبریت‌سازی کار می‌کنند و انولا تحقیقاتش را از همان‌جا شروع می‌کند. او حین انجام کار متوجه می‌شود شرلوک هم پرونده‌ای دارد که مرتبط با پرونده‌ی اوست. آن‌ها به این نتیجه می‌رسند که صاحبان کارخانه با استفاده از فسفر نامرغوب و ارزان‌تر باعث مرگ دخترهای کارخانه می‌شوند. سارا که متوجه این موضوع شده بود، با کمک پسر کارخانه‌دار که عاشق هم بودند، اسنادی جمع می‌کنند. آن‌ها در تلاش بودند اسناد را رسانه‌ای کنند که اسناد به دست صاحب کارخانه از بین می‌رود. سارا هم به کمک انولا به کارخانه می‌رود و کاری می‌کنند تمام دخترهای کارخانه دست از کار بکشند و از کارخانه بیرون می‌آیند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا از ماجرای اعتصاب دخترهای کارخانه‌ی کبریت‌سازی در سال 1888 اطلاعاتی دارید؟
  افرادی که به انولا رجوع می‌کردند، به خاطر این‌که دختر بود از تشکیل پرونده صرف‌نظر می‌کردند. به نظرتان چه فرقی بین کارآگاه زن و مرد وجود دارد؟
  فکر می‌کنید کارآگاهان با چه سختی‌هایی روبه‌رو هستند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Harry Bradbeer
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۹
  کشور سازنده انگلستان، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Legendary Entertainment، Netflix، PCMA Productions، Warner Bros.
  بازیگران دیوید تویلیس، میلی بابی براون، هنری کاویل
  سال انتشار ۲۰۲۲