انولا هولمز

(Enola Holmes)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی خواهر شرلوک هولمز، ماجرای گم شدن مادر او و تلاش انولا و شرلوک برای یافتن مادر

سال: 2020
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انولا در کودکی پدرش را از دست داده است و برادرهایش بعد از فوت پدر، خانه را ترک کرده‌اند. رابطه‌ی انولا و مادرش خیلی خوب است. آن‌ها با هم دوست هستند و کارهای زیادی را با هم تجربه می‌کنند. انولا با شرلوک هم رابطه‌ی بهتری دارد. او دنبال استقلال است و می‌خواهد مادرش را پیدا کند و مثل مادرش امیدوار است شرایط به نفع زن‌های جامعه تغییر کند. رابطه‌ی عاطفی‌ای بین او و مارکی به وجود می‌آید.
  انولا مستقل و باهوش است و زیر نظر مادرش تبدیل به دختری شده است که برای گرفتن حق می‌جنگد. او بارها با به خطر انداختن جان خودش جان مارکی را نجات می‌دهد و حتی دنبال کردن پرونده‌ی گم شدن مادرش را موقتی به تعویق می‌اندازد تا به مارکی کمک کند. چون معتقد است مارکی توانایی حفاظت از خودش را ندارد. مادر انولا هم زن مستقلی است که رابطه‌ی خیلی خوبی با دخترش دارد. او برای محافظت کردن انولا از خطر، بی‌خبر خانه را ترک می‌کند و زمانی‌که انولا را می‌کند، به او می‌گوید که می‌خواسته کاری کند که این دنیا جای بهتری برای زندگی انولا باشد. شرلوک هولمز آرام و مهربان است. او رابطه‌ی خوبی با خواهرش دارد و سعی می‌کند کمکش کند. سرآخر از مایکرافت می‌خواهد سرپرستی انولا را به او بدهد. مارکی از خانواده‌ی ثروتمندی است و با این‌که ترسو و بی‌دست و پا است، بارها جان انولا را نجات می‌دهد.
  بین انولا و مارکی علاقه‌ای به وجود می‌آید. در یکی دو موقعیت آن‌ها همدیگر را بغل می‌کنند. در یکی از موقعیت‌ها هم مارکی دست انولا را می‌بوسد. در یک صحنه مادر انولا مشغول کشیدن پیپ است. خانم هریسون دلبسته‌ی مایکرافت است و این موضوع از زبان بدن او مشخص می‌شود.
  لحن صحبت کردن مایکرافت درباره‌ی مادرشان و انولا خیلی توهین‌آمیز است. در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مانند کثافت، احمق و ابله استفاده شده است.
  مخاطب با تماشای این فیلم متوجه می‌شود زن‌ها در گذشته برای به دست آوردن جایگاه اجتماعی‌شان بسیار نبرد کرده‌اند. همچنین می‌آموزد در گذشته چه انتظارهایی از زن‌ها می‌رفته و این‌که این انتظارها به خاطر تلاش آدم‌های زیادی تغییر کرده است.
  فیلم فضای انگلستان قدیم را به نمایش می‌گذارد؛ قوانین سختگیرانه‌ی آن زمان خصوصاً درباره‌ی زن‌ها، انتظارهای جامعه از زن، مدارسی که بانوهای محترم تربیت می‌کردند، نوع پوشش زن‌ها و... در فیلم نمایش داده شده است.
  انولا فردای تولد شانزده سالگی‌اش متوجه می‌شود مادرش از خانه رفته است. وقتی برادرهایش از راه می‌رسند، برادر بزرگ‌تر، مایکرافت، از او و مادرشان عیب‌جویی می‌کند و معلمی برای انولا می‌گیرد. خانم هریسون خیلی سخت‌گیر است و حتی توی گوش انولا هم می‌زند. در یکی از موقعیت‌ها که انولا داخل قطار است، مردی دنبال پسر جوانی می‌کند که از خانه فرار کرده است. آن مرد سعی می‌کند پسر را از قطار بیرون پرت کند و انولا با چوب به سر مرد می‌زند. انولا و مارکی از قطار در حال حرکتی بیرون می‌پرند و لبه‌ی صخره‌ای فرود می‌آیند. مردی که دنبال مارکی می‌گشت، انولا را پیدا می‌کند و سرش را در سطل آب فرو می‌کند تا اطلاعاتی از مارکی پیدا کند. برای لحظه‌ای بدن انولا ثابت می‌ماند و این‌طور به نظر می‌رسد که مرده است، ولی او با سر به دماغ مرد می‌کوبد و خون از دماغ مرد راه می‌افتد. بین آن‌ها نبرد سختی درمی‌گیرد و مرد چاقویی به شکم انولا می‌زند، ولی لباس انولا مانع مرگ او می‌شود. وقتی انولا و مارکی به خانه‌ی مارکی می‌روند، مردی که اجیر شده تا مارکی را بکشد، سمت آن‌ها تیراندازی می‌کند و زمانی که انولا به طرف او می‌رود، با قنداق تفنگ به صورتش می‌کوبد و صورت انولا پر از خون می‌شود. او به صورت مارکی مشت می‌زند و با نخ محکمی گلوی مارکی را فشار می‌دهد. انولا به طرف آن مرد حمله می‌کند، سر مرد به مجسمه‌ای می‌خورد و می‌میرد. مادربزرگ مارکی از راه می‌رسد و به او شلیک می‌کند. او به زمین می‌افتد، ولی مشخص می‌شود زره مجسمه‌ای را زیر لباسش گذاشته و همین باعث زنده ماندنش می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی انولا هولمز اقتباسی است از مجموعه کتاب‌هایی با همین عنوان نوشته‌ی نانسی اسپرینگر. انولای شانزده ساله، روز تولدش متوجه می‌شود مادرش او را ترک کرده است. انولا دنبال سرنخی از مادر می‌گردد و زمانی که برادرهایش به خانه می‌آیند، با مسائل جدیدی روبه‌رو می‌شود. برادر بزرگ‌تر می‌خواهد او را به مدرسه‌ی شبانه‌روزی بفرستد. انولا فرار می‌کند و برای پیدا کردن مادر با اتفاق‌های زیادی مواجه می‌شود. در این فیلم رابطه‌ی خوب بین مادر و فرزند به نمایش درآمده است. مادر انولا می‌خواهد فراتر از کلیشه‌ها و قوانین مردسالارانه دخترش را تربیت کند و به او چیزهای زیادی می‌آموزد. انولا مستقل بودن را یاد می‌گیرد و تلاش می‌کند راه مادرش را ادامه بدهد.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد که ممکن است تماشای آن برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. انولا و مارکی از قطار در حال حرکت بیرون می‌پرند. مردی می‌خواهد مارکی را بکشد و آن‌ها باید از دست او فرار کنند. در موقعیت‌های زیادی با آن مرد مواجه می‌شوند و تنش و درگیری فیزیکی بینشان به وجود می‌آید. حتی مرد با اسلحه به طرف آن‌ها شلیک می‌کند. انولا از دست برادر بزرگ‌ترش هم فراری است و ترجیح می‌دهد به تنهایی زندگی کند و پیش برادرهایش برنگردد. بین او و مارکی علاقه‌ای به وجود می‌آید. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های کوچکتر از 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 14 تا 16 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو برای آن‌ها فراهم باشد.

  چکیده داستان

  انولا هولمز خواهر کوچک شرلوک هولمز و مایکرافت هولمز است. او بعد از مرگ پدرش و رفتن برادرهایش با مادرش زندگی می‌کند. مادر انولا به او هر چیزی را که نیاز دارد یاد بگیرد تا تبدیل به یک زن مقتدر شود، یاد داده است؛ از شطرنج تا جوجیتسو و حل کردن پیام‌های رمزی. انولا تولد شانزده سالگی‌اش متوجه می‌شود مادرش خانه را ترک کرده است و برایش هدیه‌ها و سرنخ‌هایی گذاشته است. شرلوک و مایکرافت از راه می‌رسند. مایکرافت که قیم قانونی انولا است، تصمیم می‌گیرد او را به مدرسه‌ی شبانه‌روزی بفرستد. انولا که می‌خواهد مادرش را پیدا کند، از خانه فرار می‌کند و در قطار متوجه پسری می‌شود که او هم از دست خانواده‌اش فرار کرده است. انولا مارکی را از دست مردی که می‌خواسته او را بکشد، نجات می‌دهد و با حل کردن پرونده‌ی زندگی مارکی متوجه می‌شود مادربزرگش پدر مارکی را کشته و قصد جان او را هم دارد. انولا متوجه می‌شود مادرش عضو گروه رادیکالی شده است و با نظرهای مردسالارانه مبارزه می‌کند. درنهایت مادر انولا دیدنش می‌رود و می‌گوید به خاطر خودش او را ترک کرده است. چون می‌خواسته مبارزه کند تا این دنیا جای بهتری برای زندگی او باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان آموختن فنون رزمی و شطرنج چه کمکی به رشد فیزیکی و فکری آدم‌ها می‌کند؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  فکر می‌کنید چرا انولا با شرلوک رابطه‌ی بهتری داشت تا مایکرافت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Harry Bradbeer
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۳
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Netflix، Legendary Entertainment، PCMA Productions
  بازیگران سم کلفلین، میلی بابی براون، هنری کاویل
  سال انتشار ۲۰۲۰