حباب

(Bubble)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی زندگی چند جوان یتیم در ویرانه‌های شهری خالی از سکنه، همراه با تجربه‌ی دوستی، عشق و درک ارزش زندگی

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای فیلم نوجوانانه است. هیبیکی و بقیه مدام مشغول تمرین پارکور هستند و در مسابقات مختلف با هم رقابت می‌کنند. بین هیبیکی و یوتا فضایی عاشقانه و همراه با اعتماد شکل می‌گیرد و هیبیکی در این فضا برای یوتا از گذشته‌اش و دلیل رفتارهای امروزش حرف می‌زند. گفتگوهای بین شخصیت‌ها، احساس آن‌ها نسبت به اتفاقات گذشته و ماجراجویی‌هایشان در کنار هم می‌تواند برای نوجوانان معنادار باشد.
  هیبیکی و بقیه‌ی جوانان سخت‌کوش و بااراده‌اند. آن‌ها مدام در حال تقویت مهارت‌هایشان در پارکورند. آن‌ها همچنین نسبت به هم وفادار و مسئول‌اند. وقتی هیبیکی به برج می‌رود، بقیه‌ی تیم با وجود خطراتی که رفتن به برج برایشان دارد به کمکش می‌روند. حتی اعضای تیم مقابل هم کفش‌هایشان را به آن‌ها قرض می‌دهند تا راحت‌تر بپرند. هیبیکی و یوتا عشقی همراه با اعتماد و مراقبت را تجربه می‌کنند و هر دو نسبت به هم مهربان و متعهدند.
  بین هیبیکی و یوتا احساسات عاشقانه‌ای در جریان است. آن‌ها در چند موقعیت یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند. یکی از زن‌ها لباسی پوشیده که خط سینه‌اش پیداست. در نسخه‌ی دوبله بعضی از این موقعیت‌ها حذف شده یا تغییر کرده‌اند. جوانان در چند موقعیت مشروب می‌نوشند. قوطی‌ها و بطری‌های کوکاکولا در چند موقعیت نمایش داده می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خل شدی،‌ لعنتی، گندش بزنن، ادب یادت ندادن، مسخره، دیوانه، نادون، خنگ، خفه شو، عوضی.
  پنج سال پیش شهر توکیو داخل حبابی گیر کرده و خیلی‌ها در اثر انفجاری در برج توکیو کشته شده‌اند. هیبیکی و بقیه‌ی جوانان هم خانواده‌هایشان را در این حادثه از دست داده‌اند. برج توکیو تبدیل به محل خطرناکی شده که جاذبه در آن برعکس عمل می‌کند و در زیرش سیاهچاله‌ای هست که افتادن در آن مساوی با مرگ است. چند شخصیت نزدیک است در سیاهچاله بیفتند. تمرینات پارکور جوانان دلهره‌آور است؛ آن‌ها مدام از ارتفاعات بلند و جاهای پرخطر می‌پرند و هر لحظه احتمال دارد پایشان بلغزد و در اقیانوس زیر پایشان سقوط کنند. دست یوتا وقتی هیبیکی را لمس می‌کند تبدیل به حباب می‌شود. در توکیو دوباره حباب می‌بارد و سطح آب در شهر بالا می‌آید. همه نگران‌اند شهر زیر آب برود. یوتا به برج می‌رود و بعد از برگشت کاملاً تبدیل به حباب شده و ناپدید می‌شود. اعضای تیم برای کمک به هیبیکی و یوتا به برج می‌روند. در همین حال برج خراب می‌شود. اعضای تیم رقیب یکی از زنانی که در تیم هیبیکی هست را می‌دزدند، ولی بعداً آزاد می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که با الهام از داستان پری دریایی کوچک، اثر هانس کریستین اندرسن ساخته شده، فضایی آخرالزمانی دارد و به اتفاقی که در آینده و در شهر توکیو می‌افتد مربوط می‌شود. شهر ناگهان حباب‌باران می‌شود و در برج توکیو انفجاری رخ می‌دهد و عده‌ی زیادی جانشان را از دست می‌دهند. پنج سال بعد از این حادثه، ساکنان شهر آن‌جا را تخلیه کرده‌اند و تنها عده‌ای جوان که از بازماندگان حادثه‌اند، به توکیو برگشته‌اند. آن‌ها با این کار، هم از دنیای بیرون که برایشان غیرقابل تحمل است فرار کرده‌اند و هم با تمرین پارکور، شهر را که بیشتر شبیه خرابه‌ای بزرگ است، برای خود قابل سکونت کرده‌اند. در این بین، یکی از این جوانان به نام هیبیکی که هم پارکورکار متبحری است و هم شخصیتی تودار و دسترس‌ناپذیری دارد، با یک پری دریایی که به شکل انسان درآمده آشنا می‌شود و در فضای عاشقانه‌ای که با او تجربه می‌کند، هم از دلیل اتفاقات پنج سال پیش باخبر می‌شود و هم دنیای درونی خود را به روی دختر باز می‌کند. حضور کوتاه پری در زندگی هیبیکی به او نشان می‌دهد که زندگی و مرگ در امتداد یکدیگرند و هر کدام از ما اجزایی کوچک از این جهان پهناوریم که ممکن است بعد از مرگ، دوباره سر راه یکدیگر قرار بگیریم.
  فضای کلی فیلم سرد و غم‌آلود است. همه‌ی شخصیت‌ها در حادثه‌ی پنج سال پیش خانواده‌هایشان را از دست داده‌اند. در آن حادثه، شهر درون حبابی قرار گرفته و غیر قابل سکونت شده است. تمرینات پارکور جوانان دلهره‌آور است. آن‌ها از ارتفاعات بلند و جاهای خطرناک می‌پرند و هر لحظه امکان دارد به درون اقیانوس بیفتند یا به سیاهچاله‌‌ی زیر پایشان سقوط کنند و جانشان را از دست بدهند. فضای درون برج توکیو مرموز و ترسناک است. یوتا زندگی کوتاهی در کنار هیبیکی دارد و بدنش به تدریج تبدیل به حباب می‌شود. بین یوتا و هیبیکی احساسات عاشقانه‌ای شکل می‌گیرد و آن‌ها در چند موقعیت هم را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند. این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در داستانی خیالی، شهر توکیو مورد حمله‌ی حباب‌ها قرار گرفته و سپس در برج توکیو انفجاری رخ داده است. تعدادی از شهروندان جانشان را از دست داده‌اند و چون شهر دیگر قابل سکونت نیست، بازماندگان شهر را تخلیه کرده‌اند. حالا و بعد از گذشت پنج سال، عده‌ای جوان که خانواده‌هایشان را در آن حادثه از دست داده‌اند، به توکیو برگشته‌اند و با تمرین پارکور، روی ویرانه‌های شهر زندگی می‌کنند. یکی از آن‌ها هیبیکی نام دارد که به خاطر حساسیت بالای شنوایی، از دیگران دوری می‌کند. او روزی در پی صدای آواز زنی که از برج توکیو می‌شنود، سعی می‌کند از برج بالا برود ولی در اقیانوس می‌افتد و از برخورد آخرین حباب بازدمش با حبابی در آب، دختری جوان به وجود می‌آید. هیبیکی نام او را یوتا می‌گذارد. هیبیکی و یوتا با هم پارکور تمرین می‌کنند و احساسات عاشقانه‌ای بین‌شان جریان پیدا می‌کند. روزی یوتا به خاطر زیاد شدن حباب‌ها به برج توکیو، که بعد از انفجار تبدیل به محل خطرناکی شده، می‌رود. هیبیکی هم برای نجات او به آن‌جا می‌رود. بعد از این اتفاق، بدن یوتا تبدیل به حباب شده و به کلی ناپدید می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان نقش یوتا در زندگی هیبیکی چه بود؟ چرا او در آن زمان مشخص به زندگی هیبیکی وارد شد و بعد او را تنها گذاشت؟
  فکر می‌کنید آمدن و رفتن یوتا چه تاثیری در زندگی جوانان پارکورکار داشت؟ آن‌ها بعد از رفتن او چطور زندگی خواهند کرد؟
  به نظر شما هدف خالق این انیمه چه بوده است؟ او توانسته با این داستان به هدفش برسد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان تتسورو آراکی Tetsurô Araki
  رتبه MMPA TV-PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ژاپن
  استادیو Story (II)، Wit Studio
  بازیگران جان شیسون، ریریا، نائوکو ساتو
  سال انتشار ۲۰۲۲