وقتی مارنی آن‌جا بود

(When Marnie Was There)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و درام درباره‌ی تلاش دختری نوجوان و یتیم برای بازیافتن هویت و عزت‌نفس خود، با تأکید بر اهمیت خانواده و دوستان

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آنا مادر و پدر و مادربزرگش را از دست داده و با مادرخوانده‌اش زندگی می‌کند. او از خودش متنفر است و خانواده‌اش را برای آن که تنهایش گذاشته‌اند، نمی‌بخشد. او به‌سختی می‌تواند دوست پیدا کند و همیشه احساس تنهایی دارد. آنا ساعت‌ها با دوست خیالی‌اش، کشف مکان‌های جدید و نقاشی کشیدن از مناظر وقت می‌گذراند. دوست او هم مورد بی‌توجهی پدر و مادرش قرار می‌گیرد و در خانه محبوس می‌شود. همه‌ی این موضوعات می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  مادرخوانده و خاله‌ی آنا تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا او شاد و سالم زندگی کند. آنا به دنبال هویت و عزت‌نفس ازدست‌رفته‌ی خویش است. ظاهر سرد و بی‌روح او ناشی از سردرگمی و تنفر درونی اوست. او با سفر و حضور در طبیعت به آرامش و احساس خوب دست می‌یابد.
  صحنه‌های متعددی از نوشیدن و رقص در مهمانی وجود دارد؛ آنا هم به خیال آب‌میوه کمی می‌نوشد.
  بچه‌ها پیرمرد ساکت و بی‌آزار را مسخره می‌کنند و او را دیوانه خطاب می‌کنند. آنا به یکی از دخترها با عبارت «دختره‌ی چاق» بی‌احترامی می‌کند اما در دقایق پایانی فیلم از او عذرخواهی می‌کند.
  به جاذبه‌ی ماه به ‌عنوان علت جزر و مد اشاره‌ی کوتاهی می‌شود.
  به مراسم جشنواره‌ی تونوبوتا و پوشش سنتی کیمونو در کشور ژاپن اشارات مختصری می‌شود.
  در فیلم اشاره می‌شود که پدر و مادر و مادربزرگ آنا، وقتی او کوچک بوده، مرده‌اند. همچنین، داستان ناراحت‌کننده‌ی مارنی، اذیت و آزار او توسط خدمتکاران خانه، مرگ همسرش بر اثر بیماری، کشته‌شدن دختر و دامادش در حادثه‌ی تصادف به همراه گریه‌ی آنا و دوستش، در صحنه‌های مختلف ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا حساس آزاردهنده باشد. آنا در پارک دچار حمله‌ی آسم می‌شود و طی فیلم بارها از پله‌ها می‌افتد و یا نقش بر زمین می‌شود. صحبت‌های شوهرخاله از روح در ساختمان‌های متروک و طوفان و زوزه‌ی باد در سیلوی قدیمی از معدود موارد ترسناک فیلم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «وقتی مارنی آن‌جا بود» فیلمی انیمه‌ و برگرفته از رمانی به همین نام، اثر جون جی. رابینسون است. داستان در مورد دختر نوجوانی به نام آنا است که مادرخوانده‌اش، به توصیه‌ی پزشک برای بهبود وضعیت سلامتش، او را به خانه‌ی یکی از آشنایان در شهر کوچکی می‌فرستد. آنا مادر و پدر و مادربزرگش را به خاطر این که او را تنها گذاشته‌اند، نمی‌بخشد و احساس بدی نسبت به خود دارد. او به‌سختی می‌تواند دوست پیدا کند و همیشه احساس تنهایی می‌کند. طبیعت زیبا و بکر شهر جدید احساس خوبی به او می‌دهد اما یک عمارت متروک احساس غریبی در او برمی‌انگیزد. او در ماجراجویی‌هایش با مارنی، که در عمارت زندگی می‌کند، دوست می‌شود. از نظر او، مارنی دختر یک خانواده‌ی ثروتمند و خوش‌بخت است اما کم‌کم می‌فهمد او هم مشکلات خاص خود را دارد. آشنایی او با مارنی به او کمک می‌کند تا گذشته‌ی مبهم خود را کشف کند، والدینش را ببخشد و هویت و عزت‌نفس خود را بازیابد.
  در فیلم اشاره می‌شود که پدر و مادر و مادربزرگ آنا، وقتی او کوچک بوده، مرده‌اند. همچنین، داستان ناراحت‌کننده‌ی مارنی، اذیت و آزار او توسط خدمتکاران خانه، مرگ همسرش بر اثر بیماری، کشته ‌شدن دختر و دامادش در حادثه‌ی تصادف به همراه گریه‌ی آنا و دوستش در صحنه‌های مختلف، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر یا حساس آزاردهنده باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد ناراحت‌کننده‌ی فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مادرخوانده‌ی آنا، به توصیه‌ی پزشک برای بهبود وضعیت جسمی و روانی‌اش، او را به خانه‌ی یکی از آشنایان در یک شهر کوچک ساحلی می‌فرستد. طبیعت زیبا و بکر آن‌جا او را مجذوب می‌کند اما وقتی برای نقاشی به کنار دریاچه رفته، احساس غریبی توجه او را به یک عمارت متروک جلب می‌کند. او در ماجراجویی‌هایش با دختر نوجوانی که در عمارت زندگی می‌کند دوست می‌شود و به کمک او موفق می‌شود گذشته‌ی مبهم خود را کشف کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا آنا با دختران دیگر بدرفتاری می‌کرد؟ آیا ناراحتی و تنهایی او نظر شما را نسبت به رفتار نامناسبش تغییر می‌دهد؟
  چه قسمت‌هایی از فیلم برایتان ناراحت‌کننده بود؟
  چه شباهتی میان جشنواره‌ی تونوبوتا و مراسم قاشق‌زنی می‌بینید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۴