کیمیاگر درون

(For Whom the Alchemist Exists: The Movie)

thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی سفر قهرمانانه‌ی دختری نوجوان به دنیایی خیالی برای نجات مردم از نیروهای منفی با تجربه‌ی خودشناسی

سال: 2019
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آمیلی چندان به خود و توانایی‌هایش باور ندارد. او همیشه حس می‌کرده از نظر مادر و بقیه افراد فردی بی‌عرضه و ناتوان است که از عهده‌ی هیچ کاری برنمی‌آید. این باور در او خشم نفهته‌ی زیادی را تلنبار کرده است، طوری‌که در سفرش به سرزمین بابلیان، با این خشم و افسردگی حاصل از شکست‌های مکررش روبرو می‌شود و عمق این تاریکی درونی را درمی‌یابد. بین آمیلی و قهرمانان سرزمین بابل ارتباط دوستانه‌ای شکل می‌گیرد. آنها برای نجات مردم و دفاع از سرزمین‌شان متحد شده‌اند و در مبارزات با حمایت از هم و همدلی با یکدیگر، با ناامیدی‌ها و غم‌هایشان مواجه می‌شوند. آنها اگرچه امیدی کمی برای پیروزی دارند، ولی نامید نمی‌شوند و هر مبارزه را همچون ماجراجویی قهرمانه‌ای تفسیر می‌کنند.
  آمیلی دختری مسئولیت‌پذیر و مهربان است. اگرچه در اثر کمبود اعتماد به نفس، در انجام برخی کارها اشتباه می‌کند، ولی بدون فرار از واقعیت، مسئولیت خطا را به گردن می‌گیرد و سعی در جبران اشتباهات دارد. او به جز خودش به بقیه هم فکر می‌کند و منافع مردم بابل را به نفع شخصی خود ترجیح می‌دهد. شجاعت او در مبازات آنقدر زیاد است که دوستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قهرمانان ریسک‌پذیر هستند و در موقعیت‌های خطرناک از هم حمایت می‌کنند و هم را تنها نمی‌گذارند.
  بین آمیلی و ادگار رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد. این احساس با نگاه‌های معنادار، در آغوش گرفتن و بوسیدن در نسخه‌ی اصلی و حمایت از یکدیگر در موقعیت‌های خطرناک ابراز می‌شود. موضوع مرگ، نابودی نسل بشر و انقراض طبیعت در اثر حمله‌ی نیروهای پلید و شرور نیز جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است.
  آمیلی ناخواسته به درون دریا می‌افتد و در اثر این حادثه به کما می‌رود. در جهان بابلیان، بین قهرمانان و مردم از یک سو و نیروی تاریکی و شبح‌های تحت خدمتش جنگ و مبارزاتی متعددی در حال شکل گرفتن است. این مبارزات با شلیک از اسلحه‌های لیزری، تانک و ادوات سنگین، تیر و کمان جادویی و چاقو و شمشیر در جریان است. طبق پیش‌گویی، امیلی پس از مبارزه با نیروی تاریک برج بابل، محو می‌شود و می‌میرد. تعدادی از کیمیاگران در اثر جادویی طلسم شده‌اند و در قالب شبح اسیر و در خدمت نیروی تاریکی هستند. در اثر جنگ روستای زیرزمیین بابلیان خراب می‌شود و بر سر مردم آوار می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمه‌ی کیمیاگر دورن، درباره‌ی دختری نوجوان به نام امیلی است که با مادرش زندگی می‌کند. روزی به شکل اتفاقی در هنگام عبور از کنار دریا، صدایی جادویی را می‌شنود که او را فرامی‌خواند. او به‌دنبال صدا بی‌اراده به درون آب می‌افتد و از طریق جادوی پری‌ درون آب به جهان اساطیری بابلیان قدم می‌گذارد. این جهان توسط نیروی تاریکی دستروت در معرض نابودی است و قهرمانان آن، لیزبت و ادگار با جادوی کیمیاگری آمیلی را به عنوان نجات‌دهنده آنجا فراخوانده‌اند، اما آمیلی که همیشه حس می‌کرده از نظر مادر و بقیه‌ی افراد فردی بی‌عرضه و ناتوان است، حال دچار تردیدی بزرگ شده است و نمی‌داند چرا به آن ماجراجویی فراخوانده شده است. این باور در او خشم نفهته‌ی زیادی را تلنبار کرده بوده است، طوری‌که در سفرش به سرزمین بابلیان، با این خشم و افسردگی حاصل از شکست‌های مکررش روبرو می‌شود و عمق این تاریکی درونی را درمی‌یابد. بین آمیلی و قهرمانان سرزمین بابل ارتباط دوستانه‌ای شکل می‌گیرد. آنها برای نجات مردم و دفاع از سرزمین‌شان متحد شده‌اند و در مبارزات با حمایت از هم و همدلی با یکدیگر، با ناامیدی‌ها و غم‌هایشان مواجه می‌شوند. آنها اگرچه امیدی کمی برای پیروزی دارند، ولی ناامید نمی‌شوند و هر مبارزه را همچون ماجراجویی قهرمانه‌ای تفسیر می‌کنند. فیلم بر اهمیت باور به خود و اعجاز قدرت‌های درونی فردی تاکید دارد و هر انسانی را علی رغم ضعف‌هایش، موجودی خارق‌العاده و قدرتمند معرفی می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد؛ آمیلی ناخواسته به دریا می‌افتد و در اثر این حادثه به کما می‌رود. در جهان بابلیان، بین قهرمانان و مردم از یک سو و نیروی تاریکی و شبح‌های تحت خدمتش جنگ و مبارزاتی متعددی در حال شکل گرفتن است. این مبارزات همراه با شلیک از اسلحه‌های لیزری، تانک، تیر و کمان جادویی، چاقو و شمشیر است. طبق پیش‌گویی، امیلی پس از مبارزه با نیروی تاریک برج بابل، محو می‌شود و می‌میرد. بین آمیلی و ادگار رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد. این احساس با نگاه‌های معنادار، در آغوش گرفتن و بوسیدن در نسخه‌ی اصلی و حمایت از یکدیگر در موقعیت‌های خطرناک ابراز می‌شود. موضوع مرگ، نابودی نسل بشر و انقراض طبیعت در اثر حمله‌ی نیروهای پلید و شرور نیز جزو موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  آمیلی دختری نوجوان است که با مادرش زندگی می‌کند. روزی در مسیر مدرسه و در هنگام عبور از کنار دریا، صدایی می‌شنود که او را فرامی‌خواند. او به‌دنبال صدا، بی‌اراده به درون آب می‌افتد و از طریق جادوی پری‌ درون آب به جهان اساطیری بابلیان قدم می‌گذارد. این جهان توسط نیروی تاریکی دستروت در معرض نابودی است و قهرمانان آن، لیزبت و ادگار با جادوی کیمیاگری آمیلی را به عنوان نجات‌دهنده آنجا فراخوانده بودند، اما آمیلی که ظاهرا فردی معمولی است، در ابتدا توانایی‌ای برای قدرت بخشیدن به جادوی آنان ندارد. در جنگ بین نیروهای تاریکی و کیمیاگران مشخص می‌شود آمیلی کیمیاگر روشنایی است. او آنجا را از تاریکی نجات می‌دهد و محو می‌شود و بدنبال آن، بدنش از حالت کما خارج شده و دوباره به زندگی برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه رفتارهایی باعث خودکم‌بینی و کمبود اعتماد به نفس آمیلی شده بود؟
  چرا با وجود این ضعف‌ها و ترس‌ها، امیلی برای این سفر قهرمانانه انتخاب شد و صدای جادوی کمیاگران را شنید؟
  آمیلی چه نقاط مثبتی در شخصیتش بود؟ دیگر قهرمانان چطور؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان شوجی کاواموری Shouji Kawamori، ماسانوری تاکاهاشی Masanori Takahashi
  مدت زمان ۱۱۸
  کشور سازنده ژاپن
  استادیو Satelight
  بازیگران تاکویا ایگوشی، جان فوکویاما، آی فوریهاتا
  سال انتشار ۲۰۱۹