افسانه‌ی شاهزاده کاگویا

(The Tale of Princess Kaguya)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی زندگی و سفر شاهزاده‌ای از ماه به زمین و رابطه‌ی او با خانواده، طبیعت و جهان پیرامونش، همراه با ماجراهایی در مورد خواستگاری و ازدواج

سال: 2013
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش شاهزاده کاگویا برای خوشحال نگهداشتن بزرگ‌ترها و در عین حال، امید او به زندگی دوباره در کنار دوستش سوته‌مارو و ساختن باغچه‌ای کوچک که شبیه طبیعت روستا باشد، از جمله موضوعاتی هستند که می‌توانند حس همذات‌پنداری درباره‌ی امید به زندگی و احساس تعلق به کسی یا مکانی را در کودکان و نوجوانان برانگیزند. زندگی دوگانه‌ی شاهزاده و مسائلی که او در ارتباط با والدین و دوستانش درگیر آن‌ها می‌شود نیز می‌توانند برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی معنادار باشند.
  شاهزاده کاگویا دختری مهربان و دوست‌داشتنی است که علاوه بر احترام گذاشتن به خانواده‌اش و کمک به آن‌ها در امور خانه، تمام تلاشش را می‌کند که آن‌ها همیشه خوشحال و راضی باشند. او به‌خوبی با کودکان روستا رابطه‌ی دوستانه‌ای برقرار می‌کند و حتی وقتی به اجبار از آن‌ها دور می‌شود، سعی می‌کند از زندگی جدیدش نیز لذت ببرد. در ادامه او درمی‌یابد که این ثروت خوشحالش نمی‌کند و جایی که عاقبت از تصمیم‌های اشتباه پدرش خسته می‌شود، قاطعانه و منطقی به خواسته‌ی او برای ازدواج با پادشاه، نه می‌گوید.
  در نسخه‌ی اصلی فیلم، مادر شاهزاده را در حال شیر دادن به او می‌بینیم یا این‌که پایین‌تنه‌ی خردسالان را عریان، اما بدون نشان دادن جزئیات می‌بینیم. این صحنه‌ها در دوبله‌ی فیلم محدودتر نشان داده می‌شوند. در بخشی از فیلم چند بوسه‌ی کوتاه نشان داده می‌شود و از این موضوع صحبت می‌شود که یکی از خواستگاران به این مشهور است که دختران را عاشق خود می‌کند و بعد از رابطه با آن‌ها، رهایشان می‌کند، که البته ماهیت این بخش‌ها در دوبله تغییر کرده‌ است.
  در فیلم بارها از رسوم و فرهنگ ژاپنی صحبت می‌شود. نمونه‌هایی از رسوم قدیمی همچون نوع پوشش اشراف، روش نام‌گذاری برای آن‌ها، جشن نام‌گذاری و بلوغ دختران، روش آن‌ها در احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها و نوع خواستگاری از دختران را می‌بینیم.
  در صحنه‌ایی از فیلم می‌بینیم که یکی از خواستگاران شاهزاده در راه به‌دست آوردن گنجی برای او کشته می‌شود و در صحنه‌ای دیگر شاهد کتک خوردن سوته‌مارو به دست مردانی قوی‌هیکل هستیم. در ادامه یکی دیگر از خواستگاران در دریایی طوفانی گرفتار می‌شود و ابرها و گرداب‌های دریایی به صورتی نمادین به شکل اژدهایی ترسناک درمی‌آیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که با تکنیک انیمیشن دوبعدی و با استفاده از نقاشی‌های دستی ساخته ‌شده، اقتباسی از قصه‌ی فولکلور ژاپنی به نام افسانه‌ی بامبوشکن است. داستان فیلم درباره‌ی پیرمرد بامبوشکنی است که شاهزاده‌ی زیبایی را از میان ساقه‌های بامبو پیدا می‌کند و به همراه همسرش تصمیم می‌گیرند تا با ثروتی که یافته‌اند، شاهزاده را، برخلاف میل باطنی‌اش به شهر ببرند تا مانند اشراف‌زاده‌ها تربیت شود و ازدواج کند. شاهزاده که دختری سرزنده و شاد است، برای خوشحالی خانواده‌اش از دوستش سوته‌مارو در روستا جدا می‌شود تا به قصری در شهر برود. او در این مسیر، زندگی و عواطف دوگانه‌ای را تجربه می‌کند؛ از طرفی با وجود ثروت فراوان، از زندگی در قصر شاد نیست و سعی دارد به طبیعت و نزد دوستانش بازگردد و از طرف دیگر نمی‌خواهد کاری کند که موجب ناراحتی خانواده‌اش شود. فیلم بر این موضوع تأکید می‌کند که کودکان برای شاد بودن نیازی به ثروت و موقعیت اجتماعی ندارند و از سویی با اشاره به رابطه‌ی بین والدین و فرزندان، نشان می‌دهد که در نظر نگرفتن علایق و توانایی‌های فردی کودکان و قرار دادن آن‌ها در چارچوب باید و نبایدهای اجتماعی، چطور می‌تواند عواقب تأسف‌باری در پی داشته باشد.
  در فیلم چند صحنه‌‌ی ترسناک و خشن وجود دارد؛ از جمله این‌که شاهزاده مردانی قوی‌هیکل را می‌بیند که سوته‌مارو را کتک می‌زنند و در جایی دیگر، یکی از خواستگارانش در راه به دست آوردن گنجی برای او جانش را از دست می‌دهد. در یک صحنه نیز می‌بینم که یکی دیگر از خواستگاران در دریایی طوفانی گرفتار می‌شود و ابرها و گرداب‌های دریایی به صورتی نمادین شبیه به اژدهایی خشمگین می‌شوند. بخش زیادی از فیلم به موضوعاتی مثل خواستگاری و ازدواج می‌پردازد که موضوعات کودکانه‌ای نیستند و پیام اصلی فیلم که در مورد عواقب نادیده گرفتن علایق و خواسته‌های کودکان است، بیشتر از آن‌که کودکان را مخاطب قرار دهد، خطاب به والدین و بزرگ‌ترهاست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال نیز تماشای آن به همراه والدین پیشنهاد می‌شود تا بتوانند در صورت لزوم درباره‌ی داستان فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پیرمرد بامبوشکنی است که شاهزاده‌ای مینیاتوری را از میان ساقه‌ی بامبو پیدا می‌کند و به کلبه‌اش می‌برد. شاهزاده ناگهان تبدیل به نوزادی می‌شود. پیرمرد و همسرش تصمیم می‌گیرند او را بزرگ کنند. چند روز بعد پیرمرد از میان ساقه‌ای دیگر مقدار زیادی طلا پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد شاهزاده را از روستا و نزد دوستانش، به شهر ببرد و او را همچون اشراف‌زاده‌ها تربیت کند. شاهزاده که حالا کاگویا نام دارد، از زندگی در قصر راضی نیست و به خواستگاری پنج مرد ثروتمند و حتی پادشاه نیز پاسخ رد می‌دهد. در ادامه تلاش او برای داشتن یک زندگی شاد به نتیجه نمی‌رسد و با دلتنگی فراوان برای خانواده و دوستانش در روستا، تصمیم می‌گیرد به ماه برگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما درباره‌ی پایان داستان چه فکر می‌کنید و چه احساسی نسبت به آن دارید؟
  آیا شما هم قبول دارید که اگر کسی را بسیار دوست داشته باشید، اجازه دارید که به‌جای او تصمیم بگیرید؟
  نظر شما درباره‌ی رفتار والدین شاهزاده با او چیست؟ اگر جای کاگویا بودید با آن‌ها چگونه برخورد می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۳۷
  سال انتشار ۲۰۱۳